Log In

Rozdíl mezi pocitem vítězství a výhrou

Až příliš často jsou lidé zmateni rozdílem mezí pocitem vítězství a výhrou. Na první pohled se zdají stejné, ale nejsou. Zamyslete se nad těmito základními otázkami:

  • Dělá mě pouhá výhra zápasu jeho vítězem?
  • Můžu být vítěz a zároveň prohrát zápas?
  • Můžu vyhrát i prohrát v jednom a tom samém zápase?

Co se prohry a výhry týká, je potřeba mít své myšlenky pečlivě srovnané a umět si udržet správný pohled na věc – u sportu dvojnásob. Rozdíl mezi výhrou a prohrou, stejně jako být vítězem nebo poraženým, má totiž základ v pocitech, které se s námi nesou na konci každé hry, stejně jako v životě.

I když je „vyhrát za každou cenu“ jen obyčejná fráze, zvažme, co se dá považovat za přijatelné pro dosáhnutí vítězství. Budeš chtít vyhrát jeden zápas za cenu zbytku své sportovní kariéry? Budeš se považovat za vítěze i v momentě, kdy tvé vítězství bude stát kariéru tvého protihráče? Pokud tě výsledek jedné hry udělá dobrým sportovcem, co tě skutečně ve finále dělá vítězem?

Pokud se na celou věc podívám čistě z osobního hlediska. Sportuji celý život a vždy jsem patřil mezi ty, kteří pro tým nechají na hřišti maximum. Má nebojácna povaha byla vždy mou výhodou. Výhru za každou cenu můžeme vnímat jako tvrdou hru na hranici vlastních fyzických možností, ale kolikrát váhám, jestli se některé oběti vyplatí. Byl jsem a stále ještě jsem smířený s obětováním se pro tým, ale nikdy ne obětováním někoho druhého. Pokaždé když vstoupím na hřiště, chci vyhrát, ale vždy podle pravidel a v duchu fair-play. Přeji si zdravou konkurenci, mezi spoluhráči i protihráči, protože jen to nás dělá lepšími. Neustoupit a nebýt odepsán. Co je dobrého na výhře, pokud není zasloužená?

Opravdu chceme vyhrávat za každou cenu? Co když ti někdo nabídne 1000Kč, 10.000Kč nebo 1.000.000Kč? Budeš se cítit jako vítěz, když si výhru koupíš? Zasloužit si výhru přeš všechno úsilí, pot a slzy, teprve to tě dělá vítězem!

Pokud má výhra znamenat oběť a tvrdou práci, pak si můžeš právem říkat vítěz, když vyhraješ. Pokud má ale výhra znamenat zaprodat se, pak můžeš vyhrát, ale nikdy nebudeš vítěz.

Existuje mnoho pravd, které říkají: „Nezáleží na tom, jestli vyhraješ nebo prohraješ, ale jak jsi hrál.“ Pokud jsi hrál tvrdě, odevzdal maximum, hrál férově, jsi vítěz, bez ohledu na výsledek zápasu.

 

Zdroj: Volný překlad, WELTER, Jen. The difference between winners and winning. [online]. 2014 [cit. 2014-07-01]. Dostupné z: http://usafootball.com/blogs/americas-game/post/9036/the-difference-between-winners-and-winning

Zakladatel karlovarských Warriors, šéfredaktor a autor projektu czechfootball. Mimoto se věnuje sportovnímu marketingu, sociálním sítím a grafice.

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít