Log In

Zajímavosti ze 7. týdne NFL

Čtvrtý-a-prohra

Do kolonky ostudy nám tentokrát bohatě přispěl trenér San Francisca 49ers, Jim Tomsula. Jeho tým, prohrávajíc o 17 bodů, ve čtvrté čtvrtině potřeboval k výhře skórovat alespoň 2 touchdowny a field gól. Přesto Tomsula na čtvrtý-a-4 yardy, 4 minuty do konce zvolil odkop puntem. Kdy chtěl získat těch 17 bodů, to už se nedozvíme. Koho zajímá, že to bylo na vlastních 16 yardech? Puntem se body neskórují, tak se přiznává porážka. Ale proč, zápas přeci ještě neskončil. Aby Tomsula ukázal, že to nebyla náhoda, o minutu později, zvolil znovu punt. Tentokrát na čtvrtý-a-3, z vlastních 27 yardů. Pokud už chtěl vidět svůj tým v šatně, měl rovnou zakleknout. To ale není jeho styl, Tomsula totiž nezaklekává, ani když by měl.

Na konci prvního poločasu byl jeho quarterback Colin Kaepernick sacknut a bylo jasné, že z posledního drajvu už nic nebude. Zbývalo 16 vteřin do konce a 49ers se nacházeli hluboko na své vlastní 6. yard lajně. Je na čase zakleknout a jít do šaten trenére. Ale ne, Tomsula si neváží zdraví vlastních hráčů a ordinuje hloupé draw play jež nevyhnutelně skončilo ziskem několika yardů a stejně se šlo do šaten. Přitom nemusíme chodit pro poučení daleko. V druhém týdnu trenér Kansasu volil podobně hloupou hru a jeho tým díky tomu prohrál. Viděli už jste někdy podobné draw ke konci poločasu, které nastartovalo zisk bodů? Jestli jo, napište mi.

Zápas San Francisca se Seattlem byl velmi krutý ke quarterbackům. Viděli jsme jeden sack za druhým. Skóre skončilo poměrem 6 ku 5. Inu, když se potkají dvě asi nejhorší ofenzivní lajny v lize …. a tak pro vás mám souhrn utkání v 6 vteřinovém videu, které jej vystihuje zcela docela.

Problémy Dallasu Cowboys

Hodně se píše o ofenzivní lajně Dallasu, která nese celý tým na svých bedrech. Ano, je skvělá. Možná nejlepší v lize. Ale nepostradatelným hráčem týmu je jen a jen quarterback Tony Romo. Ze 4 zápasů bez tohoto hráče si Dallas odnesl 4 prohry a netrpělivě tak vyhlíží návrat svého vůdce na hřiště. Brandon Weeden, Matt Cassel. Je to jedno. Ta propast mezi starterem a náhradníkem je v tomhle mužstvu rozdílová.

Nedělní zápas s New Yorkem Giants budiž ukázovým příkladem. V prvním týdnu Dallas překonal propast 3 turnoverů a díky Romovi proměnil několik závěrečných drajvů ve vítězství. Matt Cassel není ze stejného těsta a ačkoliv jeho běhová hra v neděli fungovala perfektně, svých několik šancí zazářit proměnil v 1 touchdown, ale také ve 3 interceptiony. Především na třetí downy vypadal hodně ustrašeně. Defenzivní koordinátor Giants S.Spagnulo mu připravil několik překvapení a Cassel se s nimi nedokázal popasovat.

Příklad první: Třetí-a-4, Giants ukázali před snapem blitz, 6 hráčů na line of scrimmage. Po snapu všichni naznačili pass rush, ale na quarterbacka nakonec běželi jen 2 hráči proti 6 blokerům a 4 lajnmeni se vrhli zpět do krátké coverage. Zmatený Cassel se zbytečně rychle zbavil míče na obsazeného hráče. Nekompletní pass.

Příklad druhý: třetí-a-10, 2 minuty do konce. Giants ukázali blitz všech hráčů v boxu (angl. all out blitz) a přesně taková hra to byla. Cassel na to nebyl připraven a neměl hráče na rychlé shození míče. Nekompletní pass. Následoval krátký hod na čtvrtý down a ztráta míče. Situace, které Tony Romo před 6 týdny proměnil.

Hvězdou obrany Dallasu je defensive end Greg Hardy. Skvělý pass rusher, ale také bouřlivá povaha. Jeho loňský incident domácího násilí ponechme stranou. Prohru s Giants nesl hodně těžce. Ve čtvrté čtvrtině byl viděn na sidelajně v divoké konfrontaci s Dezem Bryantem a poté i s trenérem special týmů. Jakkoliv tým nezvládl závěr, co se special týmů týče, tohle si hráč nemůže dovolit. Mé sympatie si včera rozhodně nezískal. Ostuda a neúcta. Aby to potvdil poslechněte si jeho odpovědi novinářům po zápase. Zřejmě bere lekce od Marshawna Lynche.

New England Patriots jedou

Co si budeme namlouvat. Tom Brady hraje jako z jiné dimenze a New England rolují jednoho soupeře za druhým. Proti Jets se ani nesnažili předstírat běhovou hru (pouhých 6 běhových pokusů za zápas). Trenér naordinoval empty formace (bez hráčů v backfieldu) skoro po celý zápas a vložil veškerou důvěru do rukou muže s číslem 12. A proč by ne? Brady je momentáně spolu s Aaronem Rodgersem jasně nejlepším quarterbackem ligy a zatím to vypadá na Super Bowl souboj New England versus Green bay. No nepředbíhejme.

Proti New Yorku Jets jim rozjezd trval celý jeden poločas. Brady byl pod konstantním tlakem agresivní obrany New Yorku, přesto dál rozdával dobré přihrávky na všechny strany. Jeho receiveři mu ale nedělali radost. Dropovali jeden balón za druhým a konečné číslo za zápas se vyšplhalo až na dvojciferné. Wide receiver Brandon LaFell byl vidět nejvíc. Napočítali bysme mu až 5 dropů vysloveně na jeho triko.

V druhém poločase se vlny osudu postupně obrátili a Brady a jeho receiveři konečně začali získávat yardy. Trenér Jets se snažil utáhnout šrouby v obraně a ordinoval velice agresivní blitzy ze všech stran. Brady byl však vždy o krok napřed.

Co ještě stojí za řeč

a. Citát týdne: “Snažíte se skórovat více bodů než soupeř.“ Blake Bortles, quarterback Jacksonville Jaguars na otázku, jak by vysvětlil fotbal v 15 vteřinách. Je dobře, že v tom má jasno. Proti Buffalu tato taktika zabrala a Jacksonville si z londýna odváží výhru.

b. Catch týdne jde za Steffonem Diggsem z Minnesoty Vikings. Přehozený balón od svého quarterbacka zachytil stylově v letu a nikým nebráněn pohodlně skóroval touchdown. Paráda.

c. Protože nedělní odpoledne nabízelo i jiné možnosti zábavy, k večerním zápasům jsem dorazil asi s hodinovým zpožděním. Rychlý pohled na skóre probíhajících utkání mi vyrazil dech. Ještě jsme nebyli ani v poločasech a na tabulích už svítilo přes 20 bodů na kontě Miami, New Orleans a Tampy Bay. 0 na kontě jejich soupeřů. Největší povyražení se konalo v Miami. Zdálo se, že o cokoliv se pokusí, zafunguje. Na jejich tabuli už svítily 4 touchdowny, na kontě Houstonu se skvělo 5 three-and-out v řadě. Odkopy bez zisku prvního downu. Druhé poločasy skóre trochu srovnaly, ale vyhrabat se z jámy dokázal jen …

d. Úžasný comeback Washingtonu. Skóre otočili z 0-24 na 31-30 a Kirk Cousins v zápase zkompletoval 33 ze 40 přihrávek, včetně 3 touchdownů. Ten vítězný 24 vteřin před koncem zápasu. Není divu, že byl na cestě do šaten tak vyhecovaný (pozn. určitě si u tohoto videa pusťte zvuk).

e. Změna trenéra během sezóny v Miami zatím funguje. Musím přiznat, že jsem byl skeptický, ale něco na tom asi je. Hráči jako by pod Danem Campbellem hráli s větším zaujetím a snahou. Najednou to jde. Tým, který v prvních 5 zápasech nastřádal 1 sack, jich najednou zvládl 10 ve dvou dalších. Řeknete si, že porazili jen Tennessee a Houston, ale jedná se o stejný tým, který pukl jak vejce s Jacksonville a Buffalem. No ve čtvrtek uvidíme, hrají s New Englandem a to bude teprve test.

f. Statistika týdne: 18 z 19 proměněných přihrávek pro 282 ayrdů, 4 touchdowny a 0 interception. To je výsledná statistika Ryana Tannehilla z Miami v zápase s Houstonem. Neuvěřitelných 94.7 procent úspěšnosti passů pro 14.8 yardu v průměru. A teď to opravdu zajímavé. Z oněch 282 yardů jich 248 získali receiveři po catchi. Průměrně totiž přihrávka letěla jen 2.85 yardu vzduchem dopředu. Playmakeři za Tannehilla udělali většinu špinavé práce, zatímco obrana Houstonu marně vzpomínala, jak dělat skládky.

g. Carolina zůstává ke překvapení mnohých neporažena a zrodila novou hvězdu NFL. Nejlepším cornerbackem ligy je totiž v letošním ročníku doposud jednoznačně Josh Norman. Na kontě má už 4 interception a jen málo přihrávek jeho směrem najde úspěšně svůj cíl.

h. Phillip Rivers, quarterback San Diega prozatím vede NFL v počtu naházaných yardů. Po sedmi zápasech to činí 2452 yardů, ot jest 350.4 na zápas. Takovým tempem by se jeho počet zastavil na 5604 yardech na konci sezóny. Rekord Peytona Manninga stojí činí 5477 yardů. Nečekejme však, že toto tempo Rivers udrží. Chargers jsou 2-5, a úroveň talentu v týmu po Riversovi strmě klesá.

i. Oakland Raiders má dobrý tým. Zatímco kdekdo předvídal jejich zlepšení, já by skeptický. Stále ještě nejsem přesvědčen, ale 3 výhry s prvních 6 zápasů je velice dobrý start. Hodně co dočinění s tím má duo quarterback Derek Carr a wide reciever Amari Cooper. Carr se zlepšuje a jeho touchdown-interception poměr stojí na 11-3. Cooper už má na kontě tři 100 yardové zápasy. Raiders je zábava sledovat. Už to samo o sobě něco musí znamenat.