Log In

Zajímavosti z Wild Card kola Playoff NFL. Bylo to divoké..

První 4 zápasy playoff nabídli převážně defenzívní podívanou a několik velmi krutých rozuzlení. Já vám nabídnu z každěho zápasu pár střípků a potřehů, které mohli zásadně ovlivnit výsledek. Jisté je, že víkend vejde do dějin jako první Wild Card kolo playoff historie, ve kterém všechny zápasy vyhrál hostující tým.

Houston Texans vs. Kansas City Chiefs 0 – 30

Bylo by snadné a omezené tuto prohru jednoduše shodit na bedra quarterbacka Briana Hoyera, který předvedl 5 zbytečných turnoverů – 1 ztracený fumble + 4 interception. Pravda je, že by to zároveň bylo přesné :-). Houston nebyl schopen ofenzivně něco předvést a nepřesné hody Hoyera v tom hráli hlavní roli. V poločase bylo skóre 13-0 a překvapivě, Houston byl stále ve hře. Kansas City ze čtyř turnoverů v první půli vytěžil slabé dva field góly (6 bodů). Naneštěstí Hoyer v sobě po přestávce žádnou magii nenašel.

Tohle si domyslí každý, pojďme se podívat na druhou stranu hry. Bylo velice zajímavé sledovat, jak důmyslný ofenzivní plán šikovně limitoval dopad nejlepšího defenzivního hráče ligy, J.J.Watta, na zápas. Někdy to chce i 2 hráče, aby se ho podařilo zablokovat a ani to nemusí vést k úspěchu. Kansas se proto rozhodl vecpat do útoku hry, kdy ho jednoduše neblokovali vůbec. A bylo po problému.

Případ první. Velká kombinace takzvaných sweep her. Jeden z wide receiverů se před snapem rozběhne podélně a Alex Smith rozehraje ve chvíli, když akorát probíhá kolem. Může míč předat jemu, running backovi nebo hrát play-action pass. Kansas tyto hry úspěšně mixoval a soupeř nevěděl co přijde. V ukázkovém případě zůstal J.J.Watt neblokován a právě to chvilkové zaváhání ho vyřadilo z akce. I v dalších případech si ale musel poctivě hlídat svou stranu lajny a jeho dopad na hru tak byl limitován.

Případ druhý. Stará známá zone-read play. J.J.Watt opět zůstal neblokován. Alex Smith přečte jeho reakci a pokud zůstane stát (hraje quarterbacka), předá míč running backovi. Pokud by se Watt rozběhl směrem na running backa, Smith by si míč ponechal a vyběhl do volného prostoru napravo. Watt v tomhle případě reagoval správně a vynutil pohyb s míčem do zahuštěného středu, sám sebe tím však vyřadil ze hry.

Statistika týdne: Kansas v Playoff nevyhrál dlouhých 22 let, osm zápasů v řadě. Už bylo na čase.

Cincinnati Bengals vs Pittsburgh Steelers 16 – 18

Vontaze Burfict. Jméno tohoto linebackera Cincinnati Bengals bude ještě dlouho rezonovat v uších místních fanoušků. Jakmile se jeho kolotoč emocí dal v zápase s Pittsburghem do pohybu, nebylo možné jej zastavit. Burfict není v podobných situacích žádný nováček. Za svůj hit na Bena Roethliesbergera v zápase před 4 týdny inkasoval velmi tučnou pokutu a pro svoje agresivní chování je více než známý.

Saze rozdmýchal hit na jeho spoluhráče, Gio Bernarda, za který měl podle mého názoru být Ryan Shazier penalizován (za hit korunou helmy na helmu, nikoliv za hit na defensless receivera). Výsledkem však byl fumble a pocit křivdy. Burfict však vypjal svaly a odpověděl velice rázným a čistým sackem na quarterbacka Roethliesbergera, který neštastně padl na rameno a byl dočasně odstaven ze hry. Když pak necelé 2 minuty do konce interceptnul přihrávku náhradníka Landry Jonese, byl doslova za hrdinu.

Jeden zbytečný fumble a několik soupeřových her později se však proměnil ve viníka a pro jeho hit na hlavu wide receivera Antonio Browna neexistuje ospravedlnění. V souboji byl pozdě a neomylně cílil na hlavu soupeře. Za to dostal nejen tučnou pokutu, ale také suspendaci na 3 zápasy. A zaslouženě. Trest však přivolal nejen na sebe, ale také na celý svůj tým. Penalta posunula Pittsburgh na samou hranici vzdálenosti potřebné pro úspěšný field gól a Brown ležicí otřeseně na zemi rozproudil další vášně, které stály tým dalších 15 yardů, měnících kop na 25 yardový.

Ona druhá osudná penalta je příběh sám pro sebe. Kouč linebackerů Pittsburghu Joey Porter, který způsobil onu klíčovou penaltu proti domácímu Adamu Jonesovi, totiž neměl na hřišti mezi hráči Bengals vůbec co dělat. Liga dovoluje hlavnímu trenérovi a lékařům vstup na hřiště a protože nad zdravotním stavem Antonio Browna panovali jisté obavy, ve zmatku se na hřiště dostal i ten kdo neměl. “Na hřišti neměl co dělat, šel k nám a řval na Burficta urážky,“ uvedl Jones po zápase. Když se zapojil do rozmíšky, jeden z rohodčích to zaregistroval a hodil penaltu. Jedna věc tedy je to, jak necitlivě sudí posoudili celou situaci. Druhá věc, že dopustili Portera na hřišti, kde neměl co dělat. A třetí, že se Jones nechal lacino vyprovokovat.

Statistika týdne č.2: Cincinnati Bengals vypadli už po páté v řadě v prvním kole playoff. Minulé 4 roky se smršť kritiky snesla na quarterbacka Andy Daltona, letošní rok tomu unikl díky zranění. Na smutném rekordu to ale nic nemění.

Minnesota Vikings vs. Seattle Seahawks 9 – 10

Utkání, které se hrálo v třeskutém mrazu -20°C. Alespoň, že v Minnesotě mají vyhřívaný trávník, takže se hráči neklouzali jak na ledě a když už spadli na zem, nebylo to jako na beton. I tak si hostující punter Jon Ryan zvládl o zem zlomit nos. Špatnou rozehrávku svého long snappera zvedal ze země a protože na punt už neměl čas, vzal situaci do svých rukou. Bohužel rozdíl mezi punterem a running backem je dost výrazný a tak to nedopadlo zrovna dobře.

Zápas dospěl do rozhodujícího 27 yardovému field gólu, 26 vteřin před koncem zápasu. Kicker Blair Walsh minul těsně doleva a srdce fanoušků Minnesoty puklo vejpůl. V této sezóně NFL kickeři proměnili 189 ze 191 field gólů z 27 yardů a méně. To ze situace dělá 99 procentní úspěch. Walch už v tomto zápase proměnil 3 field góly ze 22, 43 a 47 yardů. Není divu, že se trenér cítil tak suveréně a když jeho tým vyždímal co nejvíce zbývajícího času předvídatelnými běhy doprostřed a spokojil se s vysoce pravděpodobným kopem a to i v tomto mrazivém počasí.

Jak vypadal onen rozhodující kop vedle a co k jeho neproměnění mohlo přispět, si můžete prohlédnout v následujícím videu. Laces out!

Prohra 9-10 opravdu zamrzí, neboť domácí zápas drželi po 3 čtvrtiny pevně ve svých rukou. Pak však Russell Wilson vytáhl pomyslného králíka z klobouku a špatný snap proměnil ve velice nepravděpodobný zkompletovaný pass pro první down a Seattle útok to nakoplo k akci. Následoval fumble Adriana Petersona a zápas se otočil ve prospěch hostí.

Washington Redskins vs. Green Bay Packers 18 – 35

Green Bay to chvíli trvalo, než se útok rozehřál do provozní teploty. Na konci z toho ale bylo poměrně přesvědčivé vítězství nad překvapením divize NFC East, Washingtonem. Quarterback Aaron Rodgers ukazoval to nejlepší, když odehrával míče rychle z rukou a jeho útok nastolil rychlé tempo. Washington nestíhal střídat a několikrát za to tvrdě zaplatil.

Budoucnost poražených však i přes prohru nabírá světlejších barev, trenér Redskins udělal nejlepší rozhodnutí sezóny na samém začátku, když označil quarterbacka Kirka Cousinse svým starterem a byl trpělivý v první půli sezóny. Teď už není pochyb o tom, kdo je ve Washingtonu quarterbackem budoucnosti a vydělá si spoustu peněz (Cousinsovi letos končí smlouva). A naopak je takřka jisté, kdo si bude balit kufry. Muž jež byl draftován ve stejný rok jako Cousins, ale o celé 3 kola dříve. Robert Griffin by si v příštím roce vydělal na platu $16M a je takřka nemožné, aby si ho za takové peníze Washington ponechal jako quarterbacka číslo 3. Otázka tak zůstává, kdo dá Griffinovi druhou šanci a jaký s ním bude mít plán.

Johnny Manziel

Dny quarterbacka Johnny Manziela v Clevelandu se krátí, alespoň tomu všechno nasvědčuje. V druhém roce v NFL není o 2 roky starší a chytřejší, ale přešlapuje stále tam, kde byl na začátku. Otazníky kolem jeho charakteru, dospělosti a oddanosti fotbalu měli letos pomalu mizet. Faktem je, že spíše přibývají.

Podpultový report říká, že Manziel byl v týdnu před posledním utkání sezóny s Pittsburghem nejméně dvakrát spatřen v místním baru Louie do pozdních hodin, následně se objevil na listině zraněných s otřesem mozku ze zápasu s Kansasem (který reportoval až ve středu). Jeho účast v zápase s Pittsburghem byla následně vyloučena. K povinnému týmovému vyšetření v neděli ráno se však nedostavil, místo toho byl pokutován za prošlé značky na půjčeném autě, údajně cestou na letiště a směrem do Las Vegas. Údajně. Člověk se ale neubrání pocitu, že na tom bude víc pravdy než výmyslů. Manzielova reputace už je taková.

Manziel tak v podstatě prováhal svoji velkou šanci. V prosinci jej trenér Mike Pettine (nyní bez práce) určil starterem na poslední 4 zápasy sezóny s cílem zjistit co v něm vězí. Pokud by prokázal povzbudivé výkony na hřišti, týmovost a dospělost, mohl se ukázat jako quarterback budoucnosti místního týmu Browns nebo alespoň zaujmout potenciální kupce. Po dalším zklamání si však lze jen těžko představit, že si jej tým ponechá. A to by mělo odradit i všechny ostatní, protože v Clevelandu ho musí znát ze všech nejlíp.

Co ještě stojí za řeč

a. Rozlučte se s St.Louis Rams, klub se stěhuje (a vrací) do Los Angeles.

b. 10 drajvů Houstonu Texans proti Kansasu lze rozvnoměrně rozdělit do dvou kategorií. 5 turnoverů, 5 puntů. Houston vstupuje do offseason jako obvykle. S úkolem najít quarterbacka.

c. Už jste ten touchdown pravděpodobně viděli, to mi však nezabrání ukázat ho znovu. Martavis Bryant, Pittsburgh Steelers.

Co nás čeká příště

Příští víkend nás čeká další, tentokráte divizní, kolo playoff, které nabízí opět řadu zajímavých střetnutí. Všechny oči budou sledovat napjatě utkání mezi Seattlem a Carolinou. Nejen, že se střetnou dvě skvělé obrany, ale také dva quarterbeci s unikátním setem schopností a rychlýma nohama. Předchozí 4 střetnutí skončili vždy o 5 bodů nebo méně. Zajímavý bude také souboj Kansasu, který jede na 11 zápasové sérii výher, proti New Englandu se všemi těmi zraněními na ofenzivní lajně. A co teprve Pittsburgh Steelers, doléčí všechna zranění před výjezdem do Denveru?

Obskurní statistika příštího týdne: Denver Broncos quarterback, Peyton Manning, nikdy nevyhrál playoff zápas pokud teplota při výkopu byla nižší než 4.5°C (= 40 stupňů Fahrenheita). Předpověď slibuje teploty v Denveru kolem nuly.

Patří do:

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít