Log In

Zajímavosti z 9. týdne NFL

Cam Newton

Quarterback Caroliny Panthers proti Green Bay odehrál jedno z nejlepších utkání své kariéry. Ze svého repertoáru ukázal od každého něco. První touchdown, to byla v jeho podání v podstatě klasika. Jakmile jsou Panthers na dohled end zóny soupeře, vezme Cam míč do vlastních rukou a jako jeden z mála quarterbacků v NFL má tělesnou konstituci a schopnosti na to prorazit obranu do touchdownu. K tomu přidejte dlouhé ruce, které zaručeně natáhne právě tak daleko, aby míč přeťal cílovou čáru. Chvíli na to poslal nádherný balón do hloubi pole na svého receivera, Devina Funchesse, právě tak akorát, aby na něj dosáhl právě jen on. Cornerback Packers na něm visel vším co měl, přesto se na balón nedostal. O dva drajvy později využil spousty času v kapse a dlouhým passem poslal svého receivera Corey Browna do touchdownu nedotknutého.

Chybám se zcela nevyhnul. Panthers viseli na vedení 37-29 a Newton poslal nepovedenou přihrávku do rukou obránce. O obrat soupeře naštěstí obrala dobře hrající obrana. Ostatně pohled do statistik vám mnoho o výkonech Cama Newtona nepoví. V quarterback ratingu je momentálně v lize až na 26. místě. Jeho úspěšnost přihrávek je slabých 53.7 procent a poměr touchdownů ku interception 14-9. Když se však díváte na zápas Caroliny a jejich efektivní styl hry, výkony Cama Newtona nelze přehlédnout.

Atletické tělo, rychlé nohy, silná paže. To všechno má od pána boha a prokazuje v NFL už od svého draftu, kdy si jej Carolina vybrala jako prvního celkově v roce 2010. Největší rozdíl oproti letům minulým však podle mého názoru spočívá v jeho hlavě. Cam vypadá v současném systému útoku ofenzivního koordinátora Mika Shuly v pohodě a ví přesně co má dělat. Typicky má od trenéra před snapem na výběr více herních možností a je na něm, aby podle postavení obrany vybral tu správnou. Carolina více než dříve hraje ze shotgunu a bez huddle, což obranu vystavuje pod velký tlak. Cam se opírá o solidní běhovou hru, play-action hry a omezil zbytečné chyby. Zapomeňte na utrápené výrazy na sajdlajně. Cam burcuje své spoluhráče a dodává celému týmu naději a důvěru, že zápas dotáhnou do konce. Carolina je prozatím 8-0.

Marcus Mariota

Mariota, quarterback Tennessee Titans, měl před sebou těžký zápas. Vracel se do zápasového rytmu po 2 týdnech pauzy vynucené zraněním. Jeho tým právě vyhodil hlavního trenéra a prohrál posledních 6 zápasů v řadě. Soupeřem mu navíc byl Drew Brees z New Orleans Saints, jež v minulém týdnu naházel přes 500 yardů a 7 touchdownů.

Zápas nezačal příliš dobře. Během prvních tří drajvů Tennessee nezískalo ani jeden první down a Mariota nezkompletoval ani jednu ze svých 4 přihrávek. Přesto po fumblu soupeře Titans alespoň proměnili field gól z dobré počáteční pozice. V tu chvíli už však na tabuli skóre svítilo 14-3 pro Saints. Mariota potřeboval chytit dech. Na první down zkompletoval svou první přihrávku pro 5 yardů a pak mu pomohla obrana defezivním ofsajdem a první první down byl na světě. O dva krátké běhy později, situace byla třetí-a-6. Mariota pod tlakem odhazuje balón nazdařbůh. Štěstěna však stála při něm a útok Tennesse se konečně rozjel.

Nejlepší hra zápasu však teprve měla přijít. Přetočme zápas dopředu až do samotného prodloužení. Tennessee vyhráli hod mincí a zvolili si hrát míč. Úspěšný touchdown vyhrává utkání. Mariota s pomocí běhové hry a 2 zkompletovaných passů posunul svůj tým až na pěti yardovou linii soupeře. Následná hra chytila soupeře v nedbalkách.

Celá idea hry spočívá v přesměrování obrany špatným směrem. Jak Mariota roluje spolu se svými receivery doprava, celá obrana je následuje. Sledujte však pozorně tight enda Anthony Fasana s číslem 80. Těsně před snapem se přesune doprava, čímž ztíží obraně schopnost přebrat si jej a když se na několik vteřinek zapojí do blokování, obrana drží formaci a zcela o něm ztratí pojem. Mariota se prudce zastaví a v tu chvíli už je Fasano osamělý v zemi nikoho.

Statistika týdne: Týmy, jež v průběhu letošní sezóny vyhodili svého hlavního trenéra vždy vyhráli následující zápas (Miami, Tennessee).

Čtvrtý-a-prohra

Přesně tři minuty zbývali do konce zápasu Atlanta Falcons vs. San Francisco 49ers a před trenérem Falcons, Danem Quinnem stálo těžké rozhodnutí. Jeho tým čelil situaci čtvrtý-a-goal z 1 yardu soupeře za nepříznivého stavu 13-17. V ruce měl ještě 2 timeouty, kopnout field gól by však znamenalo nutnost získat v obraně balón zpět, pravděpodobně opět přejít hřiště a skórovat znovu. Jít pro všechno znamená buďto skórovat a přesunout tlak zápasu na soupeře nebo neproměnit a dát soupeři balón na jeho vlastním 1 yardu. I tak by museli opět vynutit obranou stopku, ale pozice na hřišti byla hodně výhodná.

Quinn byl konzervativní a vy víte jak zápas dopadl. Jeho útok už se znovu míče nedotkl. Prohrát proti obvykle marnému San Franciscu s QB Blainem Gabbertem, to je obzvláště potupné.

Co ještě stojí za řeč

a. Defensive end Jason Pierre-Paul z New Yorku Giants je zpět. Po ošklivém zranění ruky hrál s velikou rukavicí na pravačce, ale nezdá se, že by mu to nějak zvlášť překáželo. Jak šel zápas do svého závěru, jeho tlak na soupeřova quarterbacka narůstal. Nepochybuji, že až oklepe prach a přizpůsobí techniku svému drobnému omezení, bude platným hráčem defenzívy Giants, tak jako dřív.

b. Antonio Brown, wide receiver Pittsburghu Steelers, byl k nezastavení. Jeho 17 zachycených přihrávek pro 284 yardů je novým klubovým rekordem. Je jen s podivem, že k tomu nepřidal žádný touchdown. Ale mrkněte na tu práci nohou. Skvělý.

c. Trenér Minnesoty Vikings si na začátku prodloužení po vyhraném hodu mincí zvolil raději stranu než míč a jeho tým začal v obraně. Věc poměrně nevídaná. Velký vítr na stadionu napomáhal kickerům na jednu stranu a právě tuhle výhodu si chtěl Mike Zimmer uchovat. O něco dříve kicker soupeře, Greg Zuerlein, proměnil právě po směru větru 61-yardový kop. Dosavadní průběh utkání žádné divoké dostihy v prodloužení nesliboval, přesto se jednalo o velmi odvážné rozhodnutí. Tým který začíná na míči má šanci touchdownem zápas vyhrát. Obrana Vikings však svého kouče podržela, vynutila punt a poté útok v čele s Adrienem Petersonem posunul tým na field gól po směru větru. Na 40 yardů rovnou mezi 2 tyče, výhra.

d. Hodně diskuze se točí kolem hitu Lamarcuse Joynera za St.Louis na slajdujícího quarterbacka Minnesoty, Teddy Bridgewatera, který zůstal otřesený ležet na zemi. Nemyslím si, že mu chtěl dát přímo loket do hlavy, ale šel do toho souboje jednoznačně nevynuceně k zemi, ramenem napřed a to se prostě v takové situaci nedělá.

e. Pocem-kam-deš v podání Martavise Bryanta z Pittsburgu Steelers.

f. Statistika týdne: New England Patriots odehráli v této sezóně celkem 32 čtvrtin (8 zápasů). Body skórovali každé z posledních 31.

g. Ve čtvrtek nás čeká duel N.Y.Jets vs. Buffalo Bills a Nike si pro nás připravil opravdové překvapení. Speciální alternativní uniformy pod majestátním názvem “Color Rush“. Taky vám to něco připomíná?

Patří do:

Komentáře

Log In or Create an account