Log In

Zajímavosti z 5.týdne NFL

Comebacky To bylo téma víkendu. Vítězství se slavila v posledních minutách nebo prodlouženích těmi nejtěsnějšími rozdíly.

Cinncinati Bengals

V Seattlu prohrávali na začátku 4. čtvrtiny 7-24, aby nakonec slavili vítězství 27-24 v prodloužení. Kredit dobré hře celého týmu v samém závěru utkání. Quarterback Andy Dalton našel formu svého života a tým je dosud v sezóně neporažen. Velkou pomocí mu je nepřeberná kvalita napříč celým týmem. Ofenzivní lajna patří k nejlepším v NFL (4-tá nejlépe hodnocená dle PFF) a Dalton si doslova může vybírat komu přihrát. Wide receiveři A. J. Green, Mohammed Sanu, Marvin Jones nebo tight end Tyler Eifert? Nebo dát míč jednomu ze skvělých running backů (Jeremy Hill, Giovanni Bernard)? Je to jedno, protože všechno funguje a Dalton je momentálně třetí v NFL v quarterback rankingu (komplexní hodnocení QBs). Skvělou pozornost předvedl při svém běhovém touchdownu. Zpozoroval, že Seattle proti jeho empty set formaci (bez hráče v backfieldu) trestuhodně vyprázdnili střed pole, míč si ponechal a protáhl se 5 yardů přímo srdcem obrany do touchdownu.

Vina tohoto comebacku však padá také na bedra Seattlu Seahawks. Jejich útok neprojevil vůbec žádný odpor. Ze hřiště se poroučel takřka obratem a neustále pouštěl znovu a znovu do hry Daltona a jeho hochy pro další body. Drajvy Seattlu ve 4. čtvrtině a prodloužení vypadaly následovně:
3 hry, 6 yardů, punt
5 her, 18 yardů, punt
6 her, 18 yardů, punt
3 hry, -6 yardů, punt

Jejich hra byla plná předvídatelnosti, dvakrát se poroučeli po klasické běh-běh-pass kombinaci. Když se obrátili k jiným hrám, na straně obrany stál skvěle hrající defenzivní end Carlos Dunlap. Ofenzivní lajna Seahawks svého quarterbacka vůbec nepodržela.

Seattle na jaře vyměnil svého nejlepšího ofenzivního lajnaře, centra Maxe Ungera do New Orleans za hvězdného tight enda Jimmy Grahama. Tah, jež měl být posledním dílem skládačky, ale nyní už tak chytře nevypadá. Graham zůstává v útoku Mořských Jestřábů po hříchu nevyužit (cca 4 catche na zápas pro 40 yardů). Často musí blokovat běhy a to on nikdy moc neuměl. Pošlete ho na kraj formace, přihrávejte mu! Co je ještě horší, vezmeme-li v potaz zmíněnou výměnu, je stav ofenzivní lajny Seahawks. QB Russell Wilson má na kontě už 22 sacků. Nejvíce v celé NFL. A to se bavíme o hráči, který je přímo proslulý svýma rychlýma nohama v kapse a kluzkostí při pokusech jej srazit na zem.

Pittsburgh Steelers

Předvedli comeback, který měl v závěru co nabídnout. Při absenci zraněného quarterbacka Bena Roethlisbergera je nejlepším hráčem v útoku bez diskuzí running back Leveon Bell. 5 sekund před koncem utkání, za stavu 17-20, 1 yard do cíle, zvolili Steelers hru, při níž se Bell postavil do pozice quarterbacka (tzv. Wildcat formace), míč si nechal a doslova jej prorval pro vítězný touchdown.

Troufám si tvrdit, že v 99% případů by trenéři v NFL na jistotu kopli field gól a šli do prodloužení. 5 vteřin je krátká doba a Pittsburgh by s největší pravděpodobností nestihl použít svůj poslední timeout, kdyby se hra nezdařila. Jedna hra, výhra nebo prohra, vše na jednu kartu. Věřím svému útoku, že udělá 1 yard? Je to pravděpodobnější než proměnit field gól a následně zvítězit v prodloužení? Odvážné rozhodnutí o jehož geniálnosti / nesmyslnosti bohužel z pohledu fanoušků a novinářů často rozhoduje až jeho výsledek. Vzpomeňte na závěrečnou hru posledního Super Bowlu. Myslíte, že by někdo kritizoval volbu hry trenéra Seattlu (onen interception), kdyby se podařil a oni vyhráli?

Weekly Quarterback opakovaně nabádá trenéry k větší kuráži na čtvrté downy, 2 point pokusy a závěry poločasů. Ono totiž, když trenér udělá jistou věc (kopne field gól, odpuntuje na čtvrtý down apod.) a pak přesto prohraje, vina následně padne na tým, na obranu, na hráče. Udělat jistou věc znamená zbavit se zodpovědnosti za své konzervativní rozhodnutí, které pak nikdo nekritizuje. Testamentem tohoto stylu vedení zápasu budiž loňské finále konference NFC Green Bay – Seattle. Tak alespoň pro jednou. Todde Haley. Tleskám.

New York Giants

Hráli v hlavní vysílací čas (angl. primetime) se San Franciscem 49ers. Zápas který nevyvolává dojem exkluzivity. Opak byl pravdou a lidé se slabším srdcem vypínali na začátku 4. čtvrtiny. 49ers QB Colin Kaepernick, favorit naší ligy špatných quarterbacků vypadal v zápase jako kompetentní hráč a ve čtvrté čtvrtině opakovaně táhl svůj tým do touchdownu. Proč to nestačilo? Inu Giants QB Eli Manning předvedl ještě větší comeback.

V poslední 1 minutě a 45 sekundách přešel hřiště, ačkoliv jeho 2 top receiveři Odell Beckham i Rueben Randle seděli na lavičce s nataženým hamstringem. Naštěstí však tým před sezónou podepsal running backa Shane Vereena. Tenhle štírek s šikovnýma rukama v posledním drajvu zachytil 3 přihrávky na krátko, které proměnil v zisk 11, 16 a 24 yardů. Jakožto jediný playmaker na hřišti jej měla obrana San Francisca přinejmenším zdvojit. Nestalo se a byli po zásluze potrestáni.

Odvážným štěstí přeje a protože interception T.Brocka po zhlédnutí na videu rozhodčí správně otočili na nekompletní pass, Manning dostal ještě jednu šanci na přihrávku do touchdownu. Perfektní hod, perfektní catch tight enda Larry Donnella. Touchdown – výhra.

Protože těch comebacků bylo tento týden opravdu hodně a prostor a čas mi dovoluje věnovat se podrobně jen několika z nich, uctím dobrý výkon těch ostatních alespoň krátkou zmínkou.

Pochvala pro Joshe McCowna z Clevelandu Browns. Ve třetím týdnu naházel 341 yardů a prohrál s Oaklandem. Ve čtvrtém si připsal 356 yardů vzduchem, tým prohrál v San Diegu. Proti Baltimore to povýšil na 457 yardů vzduchem a jeho tým konečně slavil výhru 33-30 v prodloužení. McCown hraje dobře. Vy, jež voláte po Johnny Manzielovi, dejte si panáka, sedněte si v klidu do kouta a čekejte.

Jay Cutler řídil comeback Chicaga Bears v posledních 2 minutách proti Kansasu. Výhra 18-17.

Tyrod Taylor z Buffala Bills vzal zápas do vlastních rukou, teda nohou. Tým trpí zraněními na pozici running backa a náhradníkům to příliš nešlo. V 20 pokusech získali 51 yardů, to je slabých 2.5 yardu na běh. Když to příliš nešlo ani vzduchem a jeho receiveři byli obsazení, Taylor prostě vzal míč do ruky a provětral obranu po vlastní ose. Za 8 běhů získal více než jeho running beci dohromady (76 yardů) a touchdown navrch k tomu. Jeho tým otočil skóre ve čtvrté čtvrtině na 14-13.

Peyton Manning a umění sacku sám sebe

Manning (39 let) je zkušený veterán, přesto i po 18 letech v NFL přišel s novinkou – mistrovstvím sacku sám sebe. Jestliže se jeho kapsa ofenzivní linie nezadržitelně bortí, Manning nečeká, až ho tvrdě pošle k zemi některý z mamutích defenzivních lajnmenů a poroučí se k zemi dobrovolně, nedotknut. Jak sám řekl: “Někdy to prostě musíte vzít a žít pro následující hru“. Následné video je z loňska, k ilustraci však poslouží.

Za na hrubo spletenou ofenzivní linií to má letos těžké a na jeho kontě je po 5 zápasech už 12 sacků. Pro veterána jako je on, to není dobrá zpráva. Jakkoliv je zábavné sledovat například Russela Wilsona běžet o život z kapsy, Manning nikdy nebyl pohyblivým typem quarterbacka. Je však velice chytrý. A tak, když se podíváte na sezónu Dallasu nebo Pittsburghu, kde zranění quarterbacka ohrožuje ambice klubu, nemůžete jinak než uznat Mannigovu genialitu. Pokud jde k zemi dobrovolně, utrpět může jedině jeho ego.

Co ještě stojí za řeč

a. Catch týdne patří tight endu Cleveland Browns, Gary Barnidgovi. Skvělá pohotovost a postřeh. Ruce, nohy .. to je jedno. Zatímco se čekalo na potvrzení rozhodčích podle video záznamu, zachytili kamery na sidelajně Clevelandu následující konverzaci:
“Chytil si to?“ zeptal se QB Josh McCown.
“Jasně, akorát ne rukama,” Gary Barnidge odpověděl.
“Hej, zapište to do statistik,” řekl McCown. A tak se také stalo.

b. Statistika týdne: Denver Broncos ve 2 zápasech z 5 letos neskórovali ani jeden ofenzivní touchdown. Přesto zůstávají neporaženi.

c. Todd Gurley, running back St.Louis Rams, ukazuje proč byl vybrán jako 10-tý hráče letošního draftu. A to i přes zranění, které jej připravilo o konec loňské college a začátek leotšní NFL sezóny. Gurley je klasický playmaker, proti kterému musíte být na pozoru každou hru, jinak vás potrestá svojí mrštností a rychlostí pro velký zisk. V utkání s Green Bay naběhal 159 yardů.

d. Obrana New Orleans Saints to je velká mizérie. Nezvládnuté skládky, hráči ztracení v coveragi, nedisciplinovanost a tak dále. Proti Philadelphii Eagles bylo skóre v poločase 7-10. Zdání vyrovnaného utkání však klamalo. Útok Orlů procházel jejich obranou jak nůž máslem a je jen na triku soupeřova quarterbacka, že hodil 2 interceptiony až v samotné endzóně a ze dvou drajvů tak nebylo nic. Po přestávce se Sam Bradford (Eagles) zmátořil a na konci utkání už svítilo na tabuli odpovídající skóre, 39-17 proti New Orleans. Celkem povolili soupeři 519 yardů v útoku. Kdyby jen obrana Saints tacklovala soupeře a ne sebe …

e. Velký podíl na porážce Saints měl defenzivní end Philadelphie Fletcher Cox. 3 sacky, 2 vynucené fumble a 6 skládek. To je defenzivní výkon tohoto týdne.

f. Se sezónou Kansasu Chiefs to vypadá zle. Quarterback Alex Smith pokračuje ve své opatrné hře na krátko a jeho život bude čím dál těžší. Chiefs přišli o svého nejlepšího playmakera, running backa Jamaala Charlese na celou sezónu (vazy v koleni). S bilancí 1-4 to na play-off moc nevypadá.

g. Tom Brady zůstává jediným starting quarterbackem ligy bez interceptiony na svém kontě. New England Patriots zůstávají týmem bez porážky a rolují jednoho soupeře za druhým. Očekávejme je tento týden na vrcholu každého power rankingu (hodnocení týmů), napříč novinářským spektrem.

h. Skvěle zvolená hra a provedení při touchdownu Joe Flacca. Obrana Clevelandu ještě teď neví, která bije. Sweet.

i. Ryan Mallett, quarterback Houstonu Texans je smolař týdne. Proti Indy hrál obstojně až do chvíle než jej obránce nabral na vidle do žeber a protože se pískal injury timeout, Mallett musel na chvíli ze hry. Na plac šel Brian Hoyer. Několika dobrými passy se v útoku chytl a trenéři už ho nechali ve hře až do konce. Mallet to nesl těžce a na sidelajně posílal ukřivděné pohledy a kyselé obličeje všemi směry. Měl by být ale v klidu. S tím jak momentálně v Houstonu žonglují mezi quarterbacky, nebude trvat dlouho a půjde zase do hry.

j. Tahle liga není je pro starý. Týden viděl 2 vítězné quarterbacky s věkem táhnoucím ke čtyřicítce: Matt Hasselback (40) a Peyton Manning (39). Zazářil také safety Charles Woodson (39) jež si připsal 2 interceptiony. Pozůstatky draftu 1998 stále mají co nabídnout.

Citát týdne: “Utíká mi už 18 let. Bylo by to skvělé, skvělé pokud bychom vyhráli, ještě lepší pokud bych dostal do rukou některou z jeho přihrávek.“ Charles Woodson, safety Oakland Raiders před zápasem proti Denveru / Peytonu Mannigovi. Woodson měl v té chvíli na kontě už 62 interceptionů, 0 proti Manningovi. V zápase si připsal hned 2.