Log In

Zajímavosti z 3. týdne NFL

Třetí týden v NFL přinesl na hřiště výkony z obou konců spektra kvality. Vyjímečně skvělé i mimořádně mizerné.

Příběh dvou poločasů

Tak lze nazvat utkání Atlanty Falcons proti Dallasu Cowboys z neděle. Jako bychom totiž sledovali dva různé zápasy. Nebo že by si borci o poločase vyměnili dresy?

Získané yardy v útoku (1.poločas / 2. poločas):

Dallas Cowboys – 315 y / 52 y

Atlanta Falcons – 180 y / 249 y

V první půli jasně dominoval Dallas. Jako mu vůbec nevadilo, že pro zranění chybí no.1 quarterback (Romo) i wide receiver (Bryant). Joseph Randle na running backovi krájel soupeřovu obranu jako nůž máslem a připsal si přes 100 yardů po zemi a 3 touchdowny. Pro tým Kovbojů to vypadalo růžově a náhradní quarterback Brandon Weeden dokonce zkompletoval všech svým prvních 13 passových pokusů. Atlanta jen stěží držela krok. Závěr půle však něco málo naznačil. Weeden byl vytlačen z kapsy a pod tlakem poslal přihrávku soupeři pro interception. Atlanta tak získala míč hluboko v poli soupeře, skórovala touchdown, pak field gól a stáhla vedení Dallasu na 28-17.

V druhé půli se však situace nečekaně rychle otočila. Hlavní roli utkání převzal pro změnu running back hostů Davonta Freeman. Ke svým 2 touchdownům z první půle přidal jeden další a spolehlivě ubíral yardy v útoku. Naopak mašina Dallasu se totálně zadrhla. RB Randle doplnil svůj výkon o 5 běhů za -5 yardů a quarterback Weedon vypadal zcela ztracený. Dallas se už nezmohl na žádné body a po zásluze prohrál 39-28.

Utkání se přelévalo …

ze strany na stranu také v zápase Indiannapolis Colts vs. Tennessee Titans. První poločas byl nuda a šeď, ze které nás vytrhl až první interpcetion sezóny quarterbacka Marcuse Marioty. Balón hodil do velice těsné coverage. Prostě takový špek, který receiver neudržel, obránce mu ho vyrazil z rukou do vzduchu a safety Dwight Lowery jej snadno chytil a donesl až do touchdownu. Colts navýšili vedení na 14-0 a ani nejapný pokus o skládku od Marioty s tím nic neudělal.

Na to se ovšem váhy zápasu otočili. Do konce třetí čtvrtiny skórovali pro změnu pouze domácí. Zápas otočili ve svůj prospěch 27 body na 27-14. Svou temnou stránku ukázal quarterback Andrew Luck. Dvěma interceptiony navázal na předchozí utkání a už jich má na svém kontě 7. Momentálně nejvíce z ligy. A nejsou vůbec pěkné. Většina pramení ze špatné práce jeho lajny a bídného hodu pod tlakem. Nejinak tomu bylo tentokrát.

Ve čtvrté čtvrtině se váhy zápasu opět otočili a tentokráte už na dobro. Colts skórovali 21 bodů, aniž by na to soupeř měl pádnou odpověď a na konci zápasu tak svítilo skóre 35-33 pro Indiannapolis.

Statistika týdne: 12. Tolik utkání v řadě vyhráli Indiannapolis Colts se soupeři ze své divize (AFC South). Dodejme však, že se jedná o týmy Jacksonville, Tennessee a Houston – “Divize snů“.

Co ještě stojí za řeč

a. Eli Manning (Giants) v prvních 3 zápasech roku zatím nehodil jedinou interception. Nečekaná statistka u hráče známého pro tendenci k ošklivým hodům pod tlakem. Proti Washingtonu hrál efektivní a dobré utkání.

b-i. Nejhorší pass tohoto týdne nečekaně nepatří žádnému quarterbackovi. Připsal si jej wide receiver New York Jets Brandon Marshall, který se nepochopitelně pokoušel o laterální (zpětnou) přihrávku ve chvíli kdy padal na zem a neměl příliš dobrý přehled o situaci kolem sebe. Taky to podle toho dopadlo. Ono na Jets už ta katastrofa tak trochu čekala. V prvních dvou zápasech si jejich obrana vynutila na soupeřích 10 turnoverů a štěstí se muselo nevyhnutelně odklonit.

b-ii. Brandon Marshall bohužel nezůstal u toho a v závěru zápasu se opět připomněl. Jets prohrávali o 10 bodů a drajvovali směrem k end zóně soupeře. Marshall nechal lacině proklouznout přihrávku svého quarterbacka mezi rukama, přímo do náruče soupeře pro interception. Zápas tím poslal do koše na dobro.

c. Ostudné L na čelo patří Chicagu Bears. Proti seattlu se nezmohli na zhola nic. Jediným pozitivem, které si odnesou je, že neudělali žádný turnover. Všech jejich 10 dravů totiž bez rozdílu skončilo puntem. V průměru se posunuli na hřišti o 12 yardů. Toho využili domácí Seattle a při vracení jednoho z puntů předvedli parádní trik. Returner Tyler Lockett naznačil chytání puntu na levé straně hřiště, zatímco punt letěl na jeho opačnou stranu, kde už čeka nebráněný spoluhráč. Soupeř se při krytí takového puntu řídí především tím co vidí před sebou a tak neměli ani tušení kam míč doopravdy letí. Výsledkem byl return pro 64 yardů. Sweet.

Statistika týdne 2: Chicago proti Seattlu: 477 punting yards, 48 passing yards.

d. Naopak hodně velké W si připsali New England Patriots proti Jacksonville. Jejich punter si ani nemusel nandavat uniformu. Svých 10 drajvů dovedli do 6 touchdownů, 3 field gólů plus závěrečné zakleknutí. Místní začínají pomalu vyslovovat slovo začínající na neporazite…

e. Zatlačen na vlastní 1-yard lajně? Předávka ze shotgunu, to je …

f. Wide receiver Antonio Brown pokračuje ve své rekordní šnůře. Už 35-tý zápas v řadě si připsal nejméně 5 zachycených přihrávek pro více než 50 yardů. Rekord je však nyní ve vážném ohrožení. Quaterback Pittsburghu Steelers, Ben Roethlisberger, odstoupil ze zápasu proti St.Louis krátce po poločase se zraněním kotníku a bude svému týmu chybět nejméně 4 týdny. Utkání skončilo pro domácí i tak vítězně, ale díky skóre 12-6 si připisuje titul nejnudnějšího zápasu kola. Nejzajímavějším momentem utkání tak zůstává předzápasový incident s pyrotechnikou, díky níž chytl kousek trávníku hřiště a start zápasu musel být o půl hodiny odložen.

g. Po třech kolech týmy NFL neproměnili 14 1-bodových pokusů po touchdownu (posunutých na 15-yard lajnu). To je značný nárůst oproti předchozím sezónám. Takový 33-yardový kop je daleko od toho, aby byl zajímavou hrou, ale do matematiky zápasu to občas přinese zajímavější počty a nutnost jít pro 2 body častěji. Alespoň je to něco.

h. Wide receiver Keenan Allen ze San Diega provedl tohle dvou nebohým obráncům Minnesoty. Kruté.

i. Gratulace Oaklandu. Snad poprvé od doby kamenné mají k dispozici wide receivera, který udělá v sezóně tisíc yardů a quarterbacka, který dokáže hodit balón jeho směrem. Dvojice QB Derek Carr – WR Amari Cooper stojí za sledování.

j. Zápas Cinncinati Bengals vs. Baltimore Ravens se ultimátně proměnil v souboj dvou wide receiverů. Oba předvedli několik parádních catchů a statistika se zastavila na: Bengal A.J.Green 227 yardů 2 TD, Raven Steve Smith 186 yardů 2 TD.

Citát týdne 2: “Jednoho dne přijdeme na to, jak pokrýt A.J.Greena. Bylo by dobré, kdyby se to podařilo, než odejde do důchodu.“ John Harbaugh, trenér Baltimore Ravens po zápase proti Cinncinati

k. Nikdy neskákejte do offsajdu proti Aaronu Rodgersovi. Uvidí to a potrestá vás dlouhým hodem.