Log In

Zajímavosti z 2. týdne NFL

Druhý týden NFL opět překvapil, takže to, co jste si mysleli po prvním týdnu, zase rychle zapomeňte.

Jeden týden je na hodnocení málo

Dva nejsou o moc víc, ale přecijen je to větší vzorek. Po prvním hracím týdnu jsme měli často pocit, že věci nejsou tak, jak jsme očekávali před sezónou. Někteří favorité padli a mnozí hráči hráli, jako by předsezónní prognózy vůbec neplatily. Druhý hrací týden však vrátil nadšené fanoušky zpátky na zem. O čem že to mluvíme?

Obrana Buffala Bills nedokáže všechno

Tom Brady ji v neděli roztrhal na cucky, když zkompletoval 38 z 59 přihrávek pro 466 yardů a 3 touchdowny. Bill Belichick rezignoval na běhovou hru a vložil důvěru do rukou svého quarterbacka, který má letos o motivaci postaráno. Domácímu týmu také příliš nepomohlo množství penalt (14). Bills tak ztratili 140 yardů. Trenér Bills Rex Ryan nemá k dispozici top quarterbacka, a tak se to snaží kompenzovat kvalitní obranou. Tentokrát bohužel nebyla na hřišti k vidění.

 

Marcus Mariota je jen člověk

Proti kvalitní obraně Clevelandu se quarterback Tennessee prosazoval ztěžka a klíčovou statistiku jeho dne musíte hledat hlouběji v zápise utkání. Na první pohled totiž 21 z 37 zkompletovaných přihrávek pro 257 yardů, 2 touchdowny a 0 interceptionů nevypadá vůbec zle. Jenže jednu jeho interception, která by šla na jeho vrub, vymazala nesouvisející penalta proti obraně. A pak jsou tu 3 fumbly, z nichž 2 ztratil. A dost lacino. Cleveland namixoval proti Marcusovi pěknou kombinaci blitzů a Mariota měl problémy na ně rychle reagovat. V kolonce zápasu se tak píše 7 sacků.

Minulý týden proti němu Tampa vyrukovala s předvídatelnou obranou, plnou zónových schémat, které Mariota rozebral na součástky. Pohodlně přečetl, kdo je v útoku volný (angl. progression reads) a poslal mu přihrávku. Cleveland mu ale nachystal jinou kávu. Převažující osobní obranu (angl. man-to-man) z formací, které neprozrazují, kdo má koho, což dokáže zmást nejednoho quarterbacka. Zvlášť pak nováčka v NFL. Mariotovi trvalo přečíst obranu o něco déle a na blitz taktiku soupeře reagoval velice pomalu. V tu dobu už se však jeho kapsa ofenzivní lajny nezadržitelně hroutila na něj a tentokrát ho to stálo 2 ztracené balóny.

 

Fakt, že je ochotný držet se v kapse, která se bortí, s očima upřenýma do hřiště je dobře. V NFL to je potřeba. Stačí sledovat jak to dělá A. Luck nebo B. Roethlisberger. Mariota však musí na této schopnosti dál pracovat, aby se vyhnul obráncům a jejich chtivým rukám. Není ostuda stáhnout balón a vzít sack, když tam ta hra prostě není. Udržet míč a pokračovat další hrou je důležitější, než jej bezstarostně ztratit. Mariota se také musí naučit lépe číst blitz a pohotově reagovat (angl. hot read). Blitz, neboli vyslání extra hráčů na quarterbacka, totiž nevyhnutelně uvolňuje některého z hráčů v poli. Quarterback, který to vidí, se tak může míče pohotově zbavit.

St.Louis Rams nejsou zas tak dobří, …

… jak vypadali v prvním týdnu. Po porážce Seattlu přišlo vystřízlivění a prohra s podceňovaným Washingtonem 10-24. Běhová hra Rams toho příliš nenabídla a St.Louis se tak utápělo ve třetích downech. Proměnili jen 2 z 12 a výsledkem bylo 8 puntů na jejich kontě. Tak se zápasy nevyhrávají.

Bude to těžká sezóna pro San Francisco 49ers, …

… tak jak se předpovídalo. Zatímco první týden se velké ztráty v týmu podařilo dobře zamaskovat, proti Pittsburghu a rozjeté ofenzívě pod vedením QB Bena Rothliesbergera bylo vše nabíledni. Secondary hráči San Francisca nestíhali otáčet hlavy za dlouhými passy, jež přes ně létaly jeden za druhým. Big Ben proti obraně 49ers zkompletoval 5 ze 6 passů delších než 30 yardů.

 

Zbytečná finta Denveru

Jinak nelze popsat hru Kansasu City Chiefs v závěru zápasu s Denverem, která nakonec stála domácí tým vítězství. Do konce utkání zbývalo 35 sekund a Kansas rozehrával z vlastních 20 yardů. Soupeř před chvílí přešel celé hřiště a touchdownem vyrovnal utkání na 24-24. Zápas se chýlil k prodloužení.

Domácí trenér Náčelníků z Kansasu si však myslel, že všechny přechytračí a namísto zakleknutí zvolil tzv. draw play. Quarterback naznačí, že bude házet míč vzduchem, aby následně předal míč running backovi pro hru po zemi. “Překvapený“ soupeř zastavil Jamaala Charlese pro zisk 1 yardu a navíc mu vyrazil míč z rukou pro fumble, které snadno sebral a donesl do end zóny pro vítězný touchdown. Kouč tak přechytračil jedině sám sebe.

Myslel si snad, že Charles získá v téhle situaci 50 yardů, aby mohl dát field gól? Pokud chtěl svůj tým prostě dovést do prodloužení, měl míč jednoduše zakleknout. Draw play nejen, že nebyla vůbec překvapivá, naopak byla zcela předvídatelná. O něco dříve, ke konci prvního poločasu, se domácí trenér a play caller ocitl v podobné situaci. Zbývalo 47 vteřin do vypršení 2. čtvrtiny a jaké hry zvolil? Dvě draw play pro totální zisk 2 yardů. Chcete-li za krátký čas skórovat, musíte jít vzduchem. Pokud chtěl pouze odkrojit čas a přejít do dalšího poločasu, tak měl … vždyť už víte co.

Šance, že taková draw play překvapí ke konci poločasu soupeře a získá týmu hodně yardů je mizivá, přesto koučové napříč celou NFL opakují podobnou taktiku znovu a znovu. Výsledkem však může být se stejnou pravděpodobností fumble nebo taky třeba zranění některého z hráčů. Mám pro vás tedy radu milí trenéři. Pokud chcete dovést poločas do konce, zaklekněte.


 

Co ještě stojí za řeč

a. Běhová hro Philadelphie Eagles, kdepak jsi? Vloni byl Demarco Murray v Dallasu lídr ligy v naběhaných yardech za podpory nejlepší ofenzivní lajny NFL. Za polámanou lajnou Eagles si prozatím připsal 11 yardů ve 21 pokusech. To dělá cca 0.5 yardu na běh! Nelichotivé. V útoku Orlů proti Dallasu nefungovalo zhola nic a Chip Kelly má spoustu důvodů k zamyšlení.

b. New York Giants letos porazit nemusíte. Když dostatečně dlouho počkáte, porazí se sami.

c. Sezóna Dallasu nabírá hodně smolný rozměr. V prvním zápase sezóny se zranil top wide receiver týmu Dez Bryant (nejméně na 6 týdnu se zraněním nohy), v tom druhém quarterback Tony Romo (10-12 týdnů, zlomená klíční kost). Touhle posloupností to vypadá, že na řadě je trenér.

Citát týdne: “Je to zlomený“, Tony Romo na cestě ze hřiště do šaten, kde podstoupil rentgenové vyšetření. Věděl však už předem, že je to zlý a neubránil se slzám.

d. (a+b+c=d) Aneb divize NFC East bude letos hodně bizarní záležitost. Chtěli jste říct, že prostor se tak otevírá pro Washington Redskins, ale na poslední chvíli jste si vzpomněli, že za ně hraje na quarterbacku Kirk Cousins, takže jste nic neřekli? Já taky.

e. Cam Newton je asi jediný quarterback, který si může dovolit vletět do soupeřovy obrany po hlavě. Dokáže totiž tohle:

f. Po dvou týdnech NFL to vypadá na Super Bowl Green Bay Packers vs. New England Patriots. Oba týmy si prozatím připsali 2 jasné výhry. Jenže v lednu zápasy vypadají úplně jinak než v září, takže nevěšte hlavy vy, jejichž týmy mají na kontě 2 prohry.

g. Jedním z nich je Seattle. Jejich ofenzivní lajna vypadá dost rozklepaně a i takový mistr úniku, jakým beze sporu quarterback Russell Wilson je, už schytal letos 8 sacků. A co hůř, běhová hra, tradiční opora týmu, nefunguje tak dobře jako dřív. Running back Marshawn Lynch proti St. Louis minulý týden neproměnil čtvrtý-a-1 v prodloužení a proti Green Bay jeho běhy získaly slabých 2.7 yardu na pokus. Seattle navíc musel v obou dosavadních zápasech dotahovat skóre soupeře a na to prostě není stavěný. Je na čase začít panikařit? Ne. Vyřešte situaci se stávkujícím safety Kamem Chancellorem, dejte do kupy jeden dobrý zápas a ztracené sebevědomí bude zpět. Mořské Jestřáby čekají domácí zápasy proti Chicagu a Detroitu. Příležitost klepe na dveře. Ne, přímo buší.

i. Skvělá improvizace od QB Minnesoty Teddy Bridgewatera. S pomocí Adriana Petersona proměnil sack ve 49-yardový běh. Sweet.

 

j. V Detriotu se kasali, že odchod hvězdného DT Ndamukonga Suha pro obranu nic neznamená. Lions v úvodních zápasech povolili soupeřům v průměru 416.5 yardu a 29.5 bodu. Ehm?

k. Defenzivní nováček roku? Pro mě zatím cornerback Marcus Peters z Kansasu. Atleticky zvládá držet krok s rychlými wide receivery a hraje se sebevědomím zkušeného mazáka. Na svém kontě už má 7 sražených přihrávek a 1 interception pro touchdown.

l. Cena za nejhorší coverage týdne putuje do New Orleans. Podle posledních informací byl cornerback Delvin Breaux spatřen na stadionu jak hledá balón ve vzduchu ještě v pondělí.

Patří do:

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít