Log In

Zajímavosti z 13. týdne NFL

Špatný den? Každý už to někdy zažil, na co sáhne, to se nedaří. A protože týmy NFL nejsou výjimkou, New England Patriots a New York Giants si prožily ty své.

New England Patriots

Patrioti si svůj špatný den vybrali proti Philadelphii. Bradymu výrazně chyběli Edelman s Gronkowskim a tým se dopustil dvou velkých chyb ve special týmech. K tomu nějaké ty dropnuté balóny a z 21 bodové jámy se už nevyhrabali.

Souhrn přehmatů zní: zblokovaný punt vrácený do touchdownu, 83 yardový punt return touchdown Darrena Sprolese, interception Malcolma Jenkinse vrácené 99 yardů do touchdownu a interception v end zóně.

Špatný den si vybral i Tom Brady. Obě jeho interception byly ošklivé. V prvním případě cpal míč do velmi malého okýnka, zatímco špatně přečetl coverage obrany. V druhém případě prostě poslal míč do vzduchu a doufal. Po zápase uvedl, že se jen snažil míč zahodit do autu. Jejda.

Odečteme-li tyto 4 špatné hry, zápas by New England pravděpodobně vyhráli. V útoku nastřádali přes 100 yardů po zemi a 300 vzduchem. Úspěch slavili především z dobře provedených motion-to-stack passových her, kdy krajní receiver přeběhne před snapem do skupinky blízko stojících receiverů, načež obránci reagují větším rozestupem. Receiveři tak získají čistý start routy (angl. release) a při kříženích výhodu proti osobní obraně.

Dokud bude quarterbackem Tom Brady, měli by mít Patriots se svým systémem vždy šanci, nehledě na zranění mezi receivery. Dalším v řadě byl tentokrát running back James White, který zachytil 10 přihrávek pro 115 yardů a touchdown. No když už nic jiného nezbývá, bude chytat passy klidně Tom Brady sám.

Moc se mi líbilo, jakým stylem se New England pustili do onside kicků. Ze tří pokusů získali jen jeden (průměrná úspěšnost je pouhých cca 15 procent), ale pokaždé to Patrioti zkoušeli jinak a tak to svému soupeři pořádně ztížili. První pokus byl nečekaný výkop z ruky safety Nata Ebnera, ještě za stavu 14-0 pro Patrioty, zatímco kicker předstíral, že si připravuje stojánek. Pokus se však jednoduše vůbec nepovedl, míč letěl příliš daleko. Přesto se jednalo o zajímavý trik, jak chytit soupeře v nedbalkách.

Druhý byl klasický onside kick na stranu, kde stála většina hráčů a protože Zach Ertz balón neudržel v rukou, Patriots jej zalehli a získali. Třetí a poslední pokus kicker naznačil kop na stejnou stranu, ale místo toho opět safety Ebner nečekaně nakopl balón na stranu opačnou, kde stáli pouze tři hráči z obou týmu. Míč bohužel vypadl ze hřiště.

New York Giants

Obři z New Yorku už jsou v tomhle přeborníky NFL. Poločasové vedení nebo nadějný zápas nedokáže v katastrofální závěr tak spolehlivě proměnit nikdo jiný. Giants už to letos předvedli po páté. První týden proti Dallasu, následoval zápas s Atlantou, New Orleans, New Englandem a teď také s městským rivalem Jets. Pod trenérem Tomem Coughlinem se houpe židle a zatímco jeho tým má kádr plný děr, trenér mu letos svými rozhodnutími opakovaně vůbec nepomáhá.

Pravidelný čtenář ví, že jsem velký zastánce agresivní hry na čtvrté downy. Vždy to ale musí být diktováno průběhem a situací zápasu. Toto umění však trenér Coughlin jednoduše neovládá. Jinak velmi konzervativní kouč se jal v zápase proměnit čtvrtý-a-2 před end zónou, ve třetí čtvrtině, za stavu 20-10. Jeho tým doposud dobře bránil a soupeři povolil zatím pouhých 10 bodů. Naopak v útoku to skřípalo a současný drajv, trvající 11 minut se posouval penaltami vpřed i vzad. 20 bodů na své konto získali Giants jedním povedeným punt returnem a jednou dlouhou hrou na konto rychlých nohou Odella Beckhama. Manning nehrál kdovíjak nejlépe a jeho ofenzivní lajna, složená z náhradníků byla přinejlepším průměrná. Logika velí vzít 3 body, bránit vedení a nedat soupeři šanci na zvrat a psychickou vzpruhu.

Chválil bych jeho rozhodnutí, kdyby ten čtvrtý down proměnili, řeknete si? Nemyslím si. Trenér si vzal timeout, aby si své rozhodnutí promyslel a já se modlil, aby raději poslal do hry kickera. Nepovedený hod Eli Manninga na zdvojeného receivera otočil váhy zápasu na opačnou stranu. Míč hodil musel, sack nebo nekompletní pass vyjdou na čtvrtý down nastejno jako interception, ale rozhodně nebyl na stejné notě jako jeho receiver a s passem otálel až příležitost prováhal. Jednalo se o klasickou pick play, při níž se receiveři překříží a jeden se snaží blokovat obránce toho druhého. Giants to však v poslední době hrají v end zóně tak často, že soupeř to snadno přečetl a ubránil. Navíc Rueben Randle svou routu na konci zahnul nahoru a Manning to evidentně nečekal. Safety Rontez Miles to snadno podběhl.

Tohle bohužel není první a nejspíše ani poslední pochybné rozhodnutí trenéra Coughlina v letošní sezóně. Jako největší kontrast bych uvedl jeho konzervativní rozhodnutí puntovat za půlkou, čtvrtý-a-3 yardy, za stavu 28-35 v nechvalně známé přestřelce s New Orleans Saints. V zápase kde nikdo nebránil a tým si nemohl dovolit nechat body na hřišti. Giants jej prohráli 49-52.

New Orleans Saints

Dalším z týmů, jejichž sezóna připomíná jízdu na horské dráze a jejíž hráči si vybral svůj horší den je New Orleans. Zatímco obrana zůstává konstantně mizerná, útok to někdy dorovná a někdy ne. V neděli jednoduše nestačili tempu Caroliny, která je v útoku přehrála na yardy (497 – 334), touchdowny (6-4) a proměněné čtvrté downy (2 – 0). Situace diktovala lépe zúročit chyby soupeře.

Carolina se dopustila dvakrát více penalt (6 – 3). Nejvíce mě rozesmál defenzivní offside (potažmo neutral zone infraction) dvakrát po sobě, aniž by quarterback Drew Brees snapl balón. Stačilo jen zakřičet a soupeř se chytl. Nejsnazší první down v historii. Naopak smůlu měli Saints při 12 hráčích v huddlu Caroliny, které rozhodčí nedbale přehlédli i když už byla Carolina nalajnovaná na snap. Trenér Svatých, Sean Peyton, se sice vehementně rozčiloval, ale všiml si toho jen kouč Ron Rivera na druhé straně a duchapřítomně si vzal timeout. Protože hra nebyla rozehrána a penalta 12 hráčů v huddlu nemůže být challengována, zůstal prohřešek nepotrestán. Jeden z rozhodčích však vzal spravedlnost do svých rukou a později v zápase předvedl parádní block na Cama Newtona a obral ho o těch cca 5 yardů. To je fér.

Carolina se také dopustila třikrát více turnoverů (3 – 1). New Orleans je však zúčtovali poskrovnu. První interception dovedli jen na netrefený field gól. Pak fumble vrátili do touchdownu, ale druhý fumble už rezultoval pouze v punt. Dobrého spojence měli také ve wide receiverovi Caroliny Tedu Ginnovi. Ten je známý pro své bleskurychlé nohy, ale také děravé ruce. Dropl 2 dlouhé passy – “byly-by-to-touchdowny“ a to ho ještě Cam Newton přinejmenším jednou těsně přehodil. Quarterback Caroliny si však zoufat nemusel, zápas skončil s 5 touchdowny na kontě a jeho kampaň pro cenu MVP (nejužitečnějšího ráče ligy) pokračuje.

 

Co ještě stojí za řeč

a. Tahle oslava touchdownu v podání Antonio Browna (Pittsburgh Steelers) je zatím asi tou nejzajímavější, jež jsme letos viděli. Jen chudák holčina, která stála za sloupem, musela se pořádně leknout. Protože činovníci NFL oslavy touchdownů nenávidí a o zábavu fanoušků jim jde až jako to poslední (hned po penězích, haha), dostal Brown penaltu 15 yardů za použití nedovolených prostředků k oslavě.

b. Netušil jsem, že to kdy řeknu, ale musím: San Francisco je na tom líp s quarterbackem Blaine Gabbertem než s Colinem Kaepernickem. Ne, že by hrál kdovíjak úžasně, San Franciscu výrazně k vítězství pomohli dva netrefené field góly soupeře, ale v passové hře alespoň dělá méně chyb.

c. Marcus Mariota (QB, Tennessee Titans) a jeho 87 yardový běh do touchdownu. Za to by se nestyděl žádný running back v NFL. Obrana Jacksonville by se naopak stydět měla.

d. Seattle Seahawks před sezónou s velkou pompou podepsali cornerbacka Cary Williamse na 3 roky za $18 miliónů. Už tehdy byl tento kontrakt vysoce kritizován a označen za přeplacený. Nyní i samotný tým přiznává chybu a Williamse propustil. Nekonzistentní během úvodních 10 zápasů a pouze na lavičce v dalších utkáních. Nyní bez práce. Jeho kontrakt si však tým ponese v mrtvých penězích pod platovým stropem jak letos ($4.6M), tak i příští rok ($2.3M).

e. Willie Colon z New Yorku Jets, toho času na marodce, vysloužil svému týmu 15 yardovou penaltu za nesportovní chování. V teplákách postával na sidelajně a hloupými řečmi na soupeřova obránce na sebe upozornil rozhodčího. Ostuda.

f. Asi nejvíc bláznivá hra týdne patří Jameisi Winstonovi z Tampy. Na dlouhý třetí down nejprve improvizovaně běžel doprostřed, pak ztratil fumble, sebral ho a doběhl pro první down. Paráda.

g. Statistika týdne: Andy Dalton, Cincinnati Bengals QB, byl v zápase s Clevelandem bezchybný v hodech do hloubky pole. Proměnil 5 z 5 přihrávek (a 2 touchdowny), jež mířili 15+ yardů hluboko do pole. Z toho čtyři zachytil wide receiver A.J.Green. To se to pak hází.

h. Cleveland Browns je se svojí bilancí 2-10 prvním týmem matematicky vyřazeným z playoff. Jak pořád říkám, je na čase startovat Johnny Manziela, aby zjistili co v něm mají. O nic jiného (a první výběr na draftu) nehrají. Podle všeho to už pochopili.

i. Matt Forte z Chicaga se nenechal složit jen tak a doslova vybuldozeroval touchdown a ještě ho stylově oslavil.

j. Jason Witten (Dallas Cowboys) v pondělním utkání zaznamenal svůj catch číslo 1000. Je teprve druhým tight endem v historii NFL, který této mety dosáhl. Tím prvním byl Tony González.

j. Jen tak jsem plácl do vzduchu, že Giants (jimž fandím) by potřebovali, aby se hrálo jen 3 čtvrtiny. Kolega Jakub (@Kebabk1ng) se toho chytil a přepočítal tabulku týmů, jak by vypadali, kdyby tomu tak skutečně bylo. Pohled na NFC East a AFC South je zajímavý.


zdroje: NFL Gamepass, espn.com, MMQB, spotrac.com, social media

Patří do:

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít