Log In

Zajímavosti z 12. týdne NFL

Nedělní večer – to byla reklama na fotbal, Pittsburgh v Seattlu a New England v Denveru. Oba zápasy stály za to.

Pittsburgh Steelers vs Seattle Seahawks

Na první pohled zápas sliboval defenzivní bitvu. Steelers mají jednu z nejlepších obran v lize, zvláště proti běhu. Seattle zase proslulou secondary s přezdívkou Legion of Boom. Na papíře tedy zápas s nízkým skóre a kde nic, tu nic. Inu nemohl jsem se mýit víc. Oba týmy svou taktiku dobře přizpůsobili slabinám soupeře a výsledkem byl ofenzivní koncert s konečným skóre 39-30 pro Seattle.

Pittsburgh má špičkové receivery s turbo motorem místo nohou a jelikož si toho byl Seattle dobře vědom, postavil svého nejlepší obránce – Richarda Shermana na top wide receivera Steelers – Antonio Browna. A souboj to byl znamenitý. Sherman z něj nakonec vytěžil víc. Několikrát zastavil pokus o dlouhou přihrávku a připsal si také interception, poté co v běžeckém souboji Brown upadl. Penalta za illegal contact se však pískat rozhodně dala. Obrana Seattlu se jasně soustředila na zastavení jak Antonio Browna, tak WR dvojky Martavise Bryanta. Quarterback Ben Rothliesberger tak chytře přesunul těžistě útoku jinam a vzal přesně to co mu obrana nabídla. Třetí receiver týmu, Markus Wheaton si připsal 9 catchů pro 201 yardů a touchdown a druhým nejlepším receiverem týmu byl nakonec running back DeAngelo Williams se 7 úspěšnými přihrávkami pro 88 yardů.

Trenér Pittsburghu šel proti soupeři agresivně a chtěl body. V druhé čtvrtině zkusil i nějaký ten trik, když z formace pro field gól změnil hru na pass náhradního quarterbacka Landry Jonese. Namaloval to pěkně a odvážný play-call já jedině oceňuje. Jenže obrana Seattlu se nenechala opít rohlíkem a všechny receivery poctivě pokryla. Ta přihrávka neměla vůbec letět.

Seattle proti obraně Pittsburghu vyrukoval s jednoduchou formulí. Roztáhnutí do šířky. Pittsburgh je tradičně týmem hrající převážně zónovou obranu s jedním safety vysoko v poli. Seattle tímto přístupem úspěšně roztáhl zóny soupeřových obránců a Wilson opakovaně házel přímo mezi ně. Buďto do mezer mezi liní linebackrů a safety. Nebo na křižující hráče pod linií linebackerů, kteří svou rychlostí nemohou konkurovat rychlým nohám wide receiverů.

Tento přístup také roztáhne obránce více od sebe a minimalizuje to příležitosti pro obranu, jak maskovat blitz hry, tolik typické pro obranu Steelers. Řekl bych, že tato taktika také více sedí běhovému stylu running backa Thomase Rawlse. Míň hráčů uprostřed znamená víc prostoru pro jeho rychlé kličky. Quarterback Russsell Wilson na svoje 27. narozeniny předvedl obdivuhodný výkon. Známý pro svou kluzkost v kapse a časté vybíhání ven, tentokrát předvedl něco úplně jiného. Pass rush Pittsburghu přišel s jasným plánem držet kraje, udržet ho v kapse a nenechat se porazit jeho improvizovanýmy běhy. Wilson se o to ani nesnažil, trpělivě stál v kapse a rozdával přesné passy.

Denver Broncos vs. New England Patriots

V tu chvíli to ještě nikdo neví, ale je tu poslední hra vypjatého zápasu, který došel až do prodloužení. Když quarterback Denveru, Brock Osweiler, přistupuje ke snapu, má od trenéra možnost vybrat si ze dvou nahlášených her. Po prozkoumání obraného rozestavení soupeře se mu jeho první výběr (běh doprava) nelíbí a tak zvedne hlavu a zakřicí “Kill! Kill! Kill!“. Dává tak najevo svým spoluhráčům, že hra se mění na druhou možnost nahlášenou v huddlu. Nyní je to příhoz doleva na running backa C.J.Andersona s přebíhajícími ofenzivními lajnmeny. Tam jsou čísla pro útok příznivá. V podstatě 1-na-1, kromě safety hráče hluboko v poli, kterého bude muset zdolat running back sám.

“Omaha”, zakříčí Osweiler (Ano, to si vypůjčil od Peytona Manninga), “Set!“ a snapne balón. Jak dopadl zbytek, už určitě víte.

Zápas podle názoru fanoušků Patriots silně ovlivnili rozhodčí. Já se do tohoto tématu pouštět nebudu a nechám to na posouzení jiným. Řeknu vám, ale co se mi vůbec nelíbilo. Tom Brady neustále si stěžující rozhodčím a navádějící je k hození vlajek. To by hráči neměli dělat a může být rád, že nedostal 15 yardů navíc za nesportovní chování.

Luke Kuechly

V NFL momentálně nenajdete lepšího linebackera. Luke Kuechly zvládá všechno a v zápase ho najdete létat doslova po celém hřišti. Tvrdými hity zastavuje běhy, v coveragi drží krok z tight endy a čte hru jako málokdo. Jeho první ze dvou interceptionů Tony Roma budiž perfektním příkladem.

Pro kontext se ještě vraťme na třetí down o něco dříve. Třetí-a-3 yardy, Tony Romo z formace se 4 receivery vidí oba dva linebackery soupeře (Luke Kuechly, Thomas Davis) stát uprostřed formace blízko line of scrimmage a naznačovat blitz na quarterbacka. Skvěle to přečte a signálem naznačí svým receiverům, co mají dělat. Je to blitz a Romo rychlým passem na Cole Beasleyho, svého slot receivera, do prostoru uvolněného blitzujícími hráči, proměňuje první down.

Nyní je situace druhý-a-13. Tony Romo falešným signálem naznačí snap a linebackeři soupeře na to opět reagují náznakem blitzu. Romo to znovu vidí a tak změní hru a ukáže svým receiverům, co po nich chce. Jenže obrana tentokrát nestojí pasivně a nenechá se nachytat na švestkách. Luke Kuechly jako lídr obrany zvedá ruce a v reakci na změnu Tony Roma odvolává blitz. Teď je to klasická zónová Cover 2.

Romo opět hledá Cole Beasleyho ve slotu, Kuechlyho však vůbec nevidí křizovat formaci z prostředka a je to interception. Kuechly nejprve běží s tight endem Jasonem Wittenem, jeho routa ale míří hluboko, mimo jeho zónu. Tak jej přepustí safety hráčům, přečte oči quarterbacka a neomylně podběhne Beasleyho pro pick six. Radost pohledět.

Philadelphia Eagles

Chip Kelly trenér Philadelphie viděl, že honit skóre s quarterbackem Markem Sanchezem a děravou obranou je marné a tak hodil ručník do ringu už ve třetí třetině. Jedině tak si lze vysvětlit rozhodnutí nejít pro čtvrtý down a 2 yardy za stavu 7-38 na konci třetí třetiny. A to byl jeho tým už skoro v polovině hřiště. Kdy chtěl dát ve zbývajícím čase těch chybějících 31 bodů, netuším. Pokud už chtěl být doma na gauči, měl balón zakleknout. Alespoň by neriskoval zdraví svých hráčů.

Obrana Eagles měla velký problém v secondary. Zranění cornerbacka Nolana Carrolla donutilo trenéry nasadit do hry mladičkého Erica Rowe. Vůbec mu ale nepomohli a nechali ho doslova usmažit se ve vlastní štávě. Opakovaně hrál press coverage (natěsno u line of scrimmage) proti wide receiveru Calvinu Johnsonovi, který je o hlavu větší a 5 sezón v NFL zkušenější, bez vydatnější pomoci od safety hráčů. Pohled do statistik vám rychle napoví, jak to dopadlo. Calvin Johnson si připsal 3 zachycené touchdowny a jeden z toho na třetí-a-17. Eric Rowe hrál press coverage, ale Johnsona ani nezpomalil a po 10 yardech už na něj ztrácel dobrý metr. Quarterback Matthew Stafford ten balón hodil dostatečně vysoko, do míst, kde ho mohl chytit jen Johnson. A chytil.

Co ještě stojí za řeč

a. Wide receiver New Yorku Giants, Odell Beckham, v sobě stále ještě má kus magie, díky které chytí míč, který by pro jiné receivery už byl mimo dosah. Paráda.

 

b. Naopak nejhorší drop zápasu jde na konto cornerbacka San Francisca 49ers, Tramaine Brocka. Nikým nebráněn v end zóně si nechal propadnout rukama jisté interception. Tedy vlastně v jeho případě skoro jisté. Alespoň už víme proč hraje cornerbacka a ne wide receivera.

c. Zdálo se mě to nebo opravdu Alex Smith, quarterback Kansasu City Chiefs, házel úspěšně do hlouby pole? Smith notoricky známý pro svou opatnou hru na krátko a averzi k dlouhým passům, zkompletoval proti Buffalu 4 z 5 passů pro 20+ yardů a Kansas se nadále veze na šnůře pěti výher.

d. Myslím, že fanoušci St.Louis Rams už si vytrpěli dost s Nickem Folesem nebo Case Keenumem. Je na čase startovat nováčka Seana Manniona.

e. Divize NFC East je letos tou nejslabší v lize. Za vše mluví fakt, že momentálně je v jejím čele Washington Redskins s quarterbackem Kirkem Cousinsem a zápornou bilancí 5-6. Whaaat?

f. Alshon Jeffery z Chicaga v ofsajdu. Kdyby tam jen nebyla ta bílá čára na 35 yardech jako nápověda.

g. Statistika týdne: Quarterback Baltimore Ravens, Matt Schaub, hodil pick six (interception vrácenou pro touchdown) ve 4 po sobě jdoucích utkáních. Rekord NFL.

h. NFL se v přehoupne do posledního měsíce ligy, prosince a na počasí už to je znát. Všimli jste si, že většinu utkání o víkendu provázel déšť, mraky nebo dokonce sníh? Element, který přidává do zápasové matematiky další proměnou a to hodně nevyzpytatelnou.

Patří do:

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít