Log In

Zajímavosti z 11. týdne NFL

Podíváme se mimo jiné na závěr utkání Baltimore – St.Louis a zhodnotíme výkon Brocka Osweilera z Denveru.

Baltimore vs. St.Louis

Podtitulek: zápas, který nikdo nechtěl vyhrát. Opravdu bizardnější poslední 2 minuty zápasu jsem už dlouho neviděl. Stav byl dlouho mrzkých 13-13 a oba soupeři se doslova přetahovali v tom, kdo daruje výhru svému soupeři. Časový sled je následující:

1:41 – Drajv St.Louis končí na 34 yardech soupeře. Kicker Greg Zuerlein kope z 52 yardů field gól a mijí směrem doprava. Míč pro Baltimore na vlastních 42 yardech.

1:13 – Joe Flacco posunul 20 yardovým hodem svůj tým na soupeřových 38 yardů, následuje zisk 5 yardů a pokus Justina Tuckera o 51 yardový field gól. Míjí směrem doprava. Míč pro St.Louis na vlastních 41 yardech.

1:00 – St.Louis nedrží míč ani čtvrt minuty a je z toho sack a fumble quarterbacka Case Keenuma, které získává soupeř. Míč pro Baltimore na 41 yardech soupeře.

0:54 – Joe Flacco hází nekompletní pass. Spoluhráč z ofenzivní lajny mu však padá nešikovně pod nohy a po zápase se dozvídáme, že Flacco to nakonec odnesl přetrženým vazem v noze a jeho sezóna končí.

0:40 – Dva běhové pokusy později konečně St.Louis došli timeouty, Baltimore má první down a Joe Flacco nachává čas běžet.

0:03 – Joe Flacco zastavuje spikem čas na 3 vteřinách, aby dal další šanci Justinu Tuckerovi na 47 yardový field gól. Poměrně velká vzdálenost, zvláště zvážíme-li předchozí neúspěchy ve větrném počasí. Proto příliš nechápu, že se Baltimore nesnažili posunout ještě dál. Poslední běh proměnil první down a časomíra běžela na cca 40 vteřinách. Spoustu času na další běh doprostřed a spike. Naštěstí pro Baltimore se tentokrát už Tucker trefil mezi tyče a tato debatu tak nemusíme vést. Ale co kdyby se netrefil, o čem by se asi psalo?

Denver Broncos

Ale nadpis by se stejně tak mohl jmenovat Brock Osweiler. Tento podivně vysoký quarterback nastoupil na svoje 25. narozeniny na místo zraněného Peytona Manninga a odnáší si pochvaly ze všech stran. Nutno říct, že za to vděčí především svému trenérovi, Gary Kubiakovi, do jehož systému padne jako prdel na hrnec. Denver odstoupil od systému totální kontroly hry ve stylu Peytona Manninga a místo toho nachystal tradiční styl, jež Kubiak praktikoval ve všech svých předchozích štacích. Zónové běhy do stran a passovou hru s důrazem na rollout play-action. To vyžaduje alespoň trochu mobilního quarterbacka a velkou dávku hry z pod centra.

Manningovi nejlépe sedí hra ze shotgunu s třemi receivery po stranách, to se ale se stylem Kubiaka příliš neslučovalo a tak se ofenzíva musela přizpůsobit v jistou mutaci obou stylů. Příliš to nefungovalo. Několik prvních zápasů se Manning vyloženě trápil pod centrem a tak jej následně nahradil trenér hrami z pistol formace. Quarterback při ní stojí 3-5 yardů za centrem, ale running back nestojí vedle něho, nýbrž za ním. Manning se nemusel tolik hýbat a běhová hra mohla využívat koncepty zónového blokování, tak jak to má Kubiak rád. Opět to ale naráželo určité limity a nutno říct, že platilo to, čeho se fanoušci obávali už od začátku. Peyton Manning se do ofenzivního stylu Gary Kubiaka prostě nehodí.

Nyní dosaďte do rovnice místo Manninga pružného Osweilera, který se stylu trenéra s radostí přizpůsobí a co víc, sedí mu. Skvělá obrana týmu ve formulce zůstává a tak výsledkem je: výhra. Osweiler hrál efektivně. Opřel se o běhovou hru a největší zisk yardů urval tak, jak se čekalo. Z play-action her. Z formací s dvěma nebo více tight endy na hřišti.

Statistika týdne: Peyton Manning hodil interception v každém zápase letošní sezóny. Brock Osweiler v zápase s Chicagem žádné.

Bude hodně zajímavé sledovat, jak se situace bude dál vyvíjet. Osweiler sice vyhrál, ale nic mu to nezaručuje. V kapse často otálel s hodem, když nebyl jeho primární receiver volný a pramenili z toho sacky soupeře. Jako hráč má zatím své limity a před sebou ještě dlouhou cestu. Stále si myslím, že jakmile bude Manning na 100 procent zdravý, do hry se vrátí. A s ním na míru ušitý plán útoku. Denver však ví zase o něco víc o svém “možná budoucím“ quarterbackovi a že to může fungovat. Jedno je jisté. V Denveru končí éra Peytona Manninga a začíná éra trenéra Gary Kubiaka.

Co ještě stojí za řeč

a. Dontari Poe z Kansasu je hřmotný a velký defenzivní tackle a když výjimečně nastoupí v útoku na pozici fullbacka měli byste zpozornět. Je totiž překvapivě také velice dobrý atlet. Nyní navíc držitel rekordu netěžšího hráče NFL, který kdy skóroval touchdown (157 kilogramů).

b. Při běhovém pokusu Denveru na čtvrtý-a-1 ve třetí třetině podal Brock Oweiler balón Ronnie Hillmanovi. Při předávce mu však omylem podrazil nohu a byl z toho nulový zisk. Soupeř z Chicaga vrátil tuto laskavost o něco později. Ve čtvrté čtvrtině předvedl Jay Cutler a jeho running back Jeremy Langord úplně to samé.

c. Aaron Rodgers a útok Green Bay Packers je zpět. Vyběhnout z kapsy a poslat bombu do hřiště, to je elitní disciplína v podání Rodgerse a tenhle super-přesný pass na Jamese Jonese nemá chybu. Paráda.

d. Co bude dál s quarterbackem Colinem Kaepernickem, jehož dny se zdají být v San Franciscu sečteny? Na trejd zapomeňte, se smlouvou na $14 milionů ho nikdo chtít nebude. Je však strukturována tak, že se z ní může San Francisco bez postihu do 1.dubna vyvléct. Kdo by o něho mohl mít zájem? Philadelphia, Houston, New York Jets … týmů dostatečně zoufalých na pozici quarterbacka se najde v NFL vždy dost. Kaepernick už ale nedostane nikde flek zadarmo.

e. V Dallasu konečně utnuli šňůru proher a zdá se, že od výher je dělil jen výkon quarterbacka. Tony Romo házející levou rukou se zdá být stále víc, než jakkýkoliv náhradník.

f. Rex Ryan trenér Buffala je svým trollingem soupeře a výběrem kapitánů zápasu z řad bývalých hráčů soupeře proslulý. Tentokrát si to Tom Brady nenechal líbit a vrátil mu to po svém. V zápasu proti Buffalu použil před snapem pro tzv.audible, neboli zahlášení změny hry, hlášku “Rex Ryan”. Proti tradiční “Omaze” Peytona Manninga je to příjemná změna.

g. Jameis Winston z Tampy Bay naházel v zápase s Philadelphií 5 touchdownů a zastínil tak skvělý výkon svého running backa, Douga Martina, který se sice touchdownu nedočkal, ale naběhal úctyhodných 235 yardů. Na některé jeho průniky ofenzivní lajnou je opravdu radost se dívat.

h. Taky se vám zdá, že s výkony rozhodčích to jde poslední dobou z kopce. A to nemluvím o posuzování zachycených catchů, protože nikdo momentálně neví, jak je posuzovat. Ale spíše o legitimních chybách, které ovliňují zápas. Přijde mi, že v každém hracím kole se takový zápas najde. Naposledy se přehmat povedl v pondělním utkání, kde příliš horlivá píšťalka obrala Patrioty o “možná-touchdown“.

i. Dabbing. To je teď žhavá novinka, kterou rozjel Cam Newton jako oslavu touchdownu. Jednu ruku natáhnete dozadu, na tu druhou se předkloníte na předloktí. Velká věc a už v tom jede celý tým Panterů. Asi je to nakažlivé.

Patří do:

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít