Log In

Zajímavosti z 10. týdne NFL

Shrneme si, jak vypadají boje o playoff a ohlédneme se za nepěkným utkáním Peytona Manninga.

Protože NFL sezóna se nám přehoupla do druhé poloviny, rád bych se pozastavil nad současným rozložením týmů v tabulce a zhodnotil, jak to vypadá s šancemi týmů na playoff.

Konference AFC

New England Patriots (9-0) jen těsně unikli prohře se svou největší Nemesis, týmem New York Giants a zůstávají neporaženi. Playoff je nemine.

Cinncinnati Bengals (8-1) v pondělním utkání přišli o neporazitelnost. Obrana Houstonu byla nad síly quarterbacka Andy Daltona, ačkoliv zažívá svou doposud asi nejlepší sezónu. Jeho tight end Tyler Eifert mu příliš nepomohl třemi klíčovými dropy. Bengals i přesto drží otěže své divize pevně v rukou a o playoff by neměli přijít. Jejich ofenzívu je zábava sledovat, protože trenér Marwin Lewis s oblibou ordinuje různé trikové hry a neobvyklé formace. Zápas s Houstonem začal velice kreativním přesunem formace a obrana na to nedokázala zareagovat. Andy Dalton si jednoduše spočítal, kam bude výhodné hodit balón a získal první down.

Bohužel, někdy to trenér Lewis s tou kreativitou příliš přehání. Bengals v posledních dvou minutách drajvovali na území soupeře a potřebovali skórovat touchdown, čas tlačil. Bylo jasné, že Andy Dalton půjde do vzduchu. Bengals nastoupili s unbalanced line, tj. posunutou od centra o jednoho hráče doleva a Dalton naznačuje předávku na running backa. Tento fejk však neoklamal nikoho, obrana věděla, že v téhle situaci soupeř nepoběží a kapsa se kolem quarterbacka sesypala velice rychle. Dalton pohotově vyběhl, ale sacku neunikl.

Třetí místo v konferenci drží Denver Broncos (7-2), ale jak si povíme dále, nevypadá to s nimi momentálně dvakrát růžově. Je otázka zdali obrana utáhne problémy, jež tým zužují na pozici quarterbacka. Oakland Raiders (4-5) jsou příjemným překvapením ročníku a budou čekat v závěsu na jejich chyby, Neodepisujme ještě ani Kansas City Chiefs (4-5).

Čtvrtí v konferenci jsou Indiannapolis Colts (4-5), jelikož vedou o skóre ve slaboučké divizi AFC South před Houstonem Texans (4-5). V jejich prospěch hovoří lehčí rozpis utkání do druhé půle, bilance v divizi a klidnější situace na pozici quarterbacka. I přes krátkou absenci Andrew Lucka věřím, že Matt Hasselback je dostatečně zkušený borec, aby tým dovedl k vítězství v divizi.

O dvě zbývající místa si to s největší pravděpodobností rozdají Pittsburgh Steelers (6-4), New York Jets (5-4) a Buffalo Bills (5-4). Hlavně souboje v AFC East, kde se všichni zoufale snaží držet v závěsu Patriotů, budou hodně zajímavé.

Konference NFC

Neporazitelnost drží Carolina Panthers (9-0) a nezdá se, že by někdo měl recept na jejich porážku. Jejich tight end, Greg Olsen, mě přijde trochu nedoceněný. V týmu bez dominantního wide receivera je právě on, tím hráčem, jež několikrát za zápas předvede parádní catch a nějaké to proměnění třetího downu, které pozvedne celý tým. Skvělé sezóna quarterbacka Cama Newtona by bez přítomnosti Olsena nebyla tak skvělá. V závěsu divize se drží Atlanta Falcons (6-3), jež se momentálně marně snaží najít ztracenou formu a Tampa Bay Buccaneers (4-5) s nováčkem na postu QB Jameisem Winstonem.

Dobře rozjetí jsou Arizona Cardinals (7-2) a svou divizi by měli vyhrát. Její obvyklé šampióny z posledních let Seattle Seahawks (4-5) trápí množství problémů, jako je mizerná ofenzivní lajna a špatná hra ve čtvrtých čtvrtinách. Tento týden se nechali od Arizony porazit na vlastním hřišti v posledních minutách a to se dříve nestávalo. Soupeř měl pochopitelně radost. Odepsat je z playoff, na to je však ještě brzy.

V NFC North se zdálo vše jasné, ale pak se v Green Bay Packers (6-3) něco zaseklo a Aaron Rodgers nedokáže svůj útok rozběhnout. Věřím, že na playoff to bude stačit, budou se ale možná muset spokojit s wild card zápasem. Do vedení divize se totiž tak trochu nenápadně prodrali Minnesota Vikings (7-2), můj sleeper v předsezóních odhadech.

Největší zmatek je NFC East, kterou jako by nikdo nechtěl vyhrát. New York Giants (5-5) nacházejí stále nové způsoby jak prohrát ve čtvrté čtvrtině, Philadelphia Eagles (4-5) hraje hodně nevyrovnaně a Washington Redskins (4-5) nikdy neví, co zrovna předvede quarterback Kirk Cousins. Kdokoliv tuto divizi vyhraje, půjde do playoff, ostatní budou mimo.

Peyton Manning

V zápase s Kansasem Peyton Manning předvedl asi nejhorší výkon celé své kariéry. Do utkání nastoupil natrženým svalem na chodidle a podle vyjádření trenéra Gary Kubiaka se to s přibývajícím časem jen zhoršovalo. Po zápase Kubiak prohlásil, že bylo chybou jej do utkání vůbec nasadit. Bylo.

Citát týdne: “Manning dorazil na stadión jako autobus plný nezdaru. Pak s ním v zápase sjel z útesu.“ Scott Hanson, NFL Redzone.

To všechno v utkání, které mělo být poctou jeho dlouhé kariéře. Po prvních 4 yardech získaných vzduchem, totiž překonal jeden z hodně prestižních rekordů NFL. Posunul se na první místo v počtu naházených yardů celkem.

Ale zpátky k zápasu. Manning zkompletoval 5 z 20 přihrávek pro 35 yardů a 4 interception. Pokud si myslíte, že statistika klame, tak nikoliv. Peyton hrál špatně, jak to jenom jde a jeho velký večer se proměnil v dříve nemyslitelné. Byl posazen na lavičku ve prospěch náhradníka Brocka Osweilera. Za svůj výkon si připsal quarterback rating 0.0. Číslo, kterého je zdánlivě nemožné dosáhnout.

Pokud by quarterback každý balón zahodil do země, měl by QB rating 39.6. Aby jste toto číslo zmenšili o takřka 40 bodů, musíte aktivně škodit vlastnímu týmu házením interceptionů. Manning nezkompletoval ani jeden z pěti pokusů o dlouhý pass, tedy kromě dvou do rukou soupeře a jen jedna z jeho úspěšných přihrávek letěla dál než 10 yardů. Nevíme, jak moc byl jeho výkon ovlivněn zraněním, ale jeho dlouhé passy neměly potřebný zip a délku. Nejvíce však překvapují jeho mentální chyby, kterých se letos dopouští stále a dokola. Přihrávky létají přímo na stojící obránce a linebackery, které jako by Manning vůbec neviděl. Manning teď bude pro zranění chybět svému týmu několik týdnů a Broncos by jeho návrat rozhodně neměli uspěchat. V jiném stavu než na 100 procent, je totiž jeho náhradník lepší volbou.

Čtvrtý-a-prohra?

Jak jste již asi odpozorovali, Weekly Quarterback je velkým zastáncem odvážných rozhodnutí na čtvrté downy a nemá rád konzervativnost, jíž pouze trenér přenáší zodpovědnost za své opatrné chování na obranu. Minulý týden jsem kritizoval Atlantu za rozhodnutí kopnout pouze field gól za stavu 13-17, 3 minuty do konce. Atlanta se už znovu nedotkla míče a prohrála. Znamená to ale, že pokud by se pokusili proměnit čtvrtý-a-1 yard, že by vyhráli? Ne nutně, ale statistika říká, že šance na výhru by v tom případě byla vyšší.

Přetočme na čtvrteční zápas New York Jets proti Buffalu Bills. Situace je podobná, čtvrtý-a-4, 3 a půl minuty do konce. Jets mají momentum zápasu v rukou a úspěšně stáhli bodový deficit na 17-22, na vítězství potřebují skórovat touchdown. Trenér Todd Bowles jde agresivně do vzduchu, bohužel nekompletní pass dává míč soupeři. Ten je ale nyní zatlačen na vlastních 7 yardech. Pokud Jets vnutí punt, budou mít krátké pole a další šanci na touchdown, který by zápas pravděpodobně vyhrál. V tomto případě, jak víte, se úspěch nedostavil. Jets sice míč do rukou znovu dostali, ale v těžké situaci hodil quarterback Ryan Fitzpatrick interception a zápas byl prohrán. A je jedno jestli o 2 nebo 5 bodů. Myslím si, že rozhodnutí jít pro čtvrtý down bylo správné z hlediska šancí týmu na vítězství.

Důležité je nejen rozhodnutí zdali pro čtvrtý down jít či ne, ale také hra, kterou zvolíte. Tento čtvrtý down nebyl jediným, který se Jets snažili proměnit. Ten den proměnili pouze 1 ze 3 čtvrtých downů. Chtěl bych se ještě pozastavit nad prvním z nich. Zde Jets zahráli rychlý pass na Brandona Marshalla, který zůstal stát za line of scrimmage a snažil se rychlou přihrávku donést 2 yardy do prvního downu, proti dalece stojícímu obránci. Cornerback Ronald Darby však dobře přečetl quarterbacka, přiběhl a Marshalla složil pro nulový zisk. Pokud chci získat 2 yardy v takto kritickou chvíli, pass by měl určitě letět za čáru potřebnou pro první down a neriskovat skládku na krátko.

Co ještě stojí za řeč

a. Cam Newton dostal v zápase proti Tennessee penaltu 15 yardů za držení soupeřovy mřížky na helmě (angl. facemask). Nevídaná záležitost na konto quarterbacka. Ale Cam Newton nikdy nebyl klasickým quarterbackem.

b. Hráč Clevelandu Browns s číslem 24, Johnson Bademosi, se hlásí o získaný turnover. Celkem běžná záležitost, ale měl by si ujasnit na kterou stranu hraje.

c. Baltimore prohráli field gólem v posledních vteřinách po zbytečné 15 yardové penaltě na svém kontě. Jejich dosavadní sezóna v kostce.

d. Co se to děje s ofenzívou Green Bay? Kam zmizela? Prohrát s Denverem je jedna věc, ale nechat se porazit od zoufale posledního Detroitu, to už je jiná káva. Mohl bych vytáhnout spoustu varovných čísel, ukázat na jejich špatnou protekci quarterbacka, nefunkční běhovou hru nebo věčně obsazené receivery, ale já řeknu jen: RELAX.

e. Kicker Detroitu Lions, Matt Prater, zatím v této sezóně proměnil všechny své pokusy o field gól (10). Zato však už netrefil 3 z 18 pokusů o extra point navíc po touchdownu. Zvláštní.

f. Adrien Peterson z Minnesoty Vikings naběhal proti Oaklandu 203 yardů a 1 touchdown. Výkon jako za mlada (ač už mu je 30) a Minnesota se nyní hřeje na výsluní divize NFC North. Peterson vede ligu v naběhaných yardech a je zase jednou nejdůležitějším hráčem týmu. Ztracený rok jakoby nebyl.

g. Pokud jste viděli napínavý zápas New England Patriots vs. New York Giants a říkáte si, proč Giants tak zpackali čtvrtou čtvrtinu a co mohli udělat líp, doporučuji k přečtení můj krátký rozbor celé situace v závěru.

h. Todd Gurley, running back St.Louis, má zaděláno na titul nováčka roku. Nohy má rychlé jak blesk, ale umí nejen běhat, ale i skákat. Paráda. Že neuhodnete co dělal na střední mimo jiné za sport? Ano, překážkový běh.

Patří do:

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít