Log In

Zajímavosti z 1. týdne NFL

Viděli jsme bídné rozhodnutí trenérů (Giants), neprovedený onside kick (Seattle) a spoustu dalších zajímavých situací. Prostě fotbal je zpět!

Čtvrtý-a-prohra

Tradiční rubrika o špatně zahraných čtvrtých downech bude tentokrát o třetím downu s návazností na čtvrtý. Trenéři Giants tak trochu zazdili vlastní tým v samém závěru duelu s Cowboys. Zvolili passovou hru namísto běhu, která nevyšla. Pro soupeře tak zastavili čas a dali mu šanci přejít hřiště pro vítězství. Chybu během hry udělal také quarterback Manning, který míč zahodil do autu. Měl raději vzít sack, když viděl, že nemá komu přihrát. To by nechalo hodiny běžet a dalo by to méně času soupeři na odpověď. Tom Coughlin pak zůstal konzervativní na čtvrtý down a výsledek znáte.

Giants čelili situaci třetí-a-1 u soupeřovy goal lajny. 1:43 minuty do konce, s vedením o 3 body a soupeř je bez timeoutů. Dejte touchdown a jste vítězem. Pokud poběžíte a neskórujete, uberete soupeři 40 sekund. Při následném field gólu to znamená, že soupeř má cca minutu na touchdown. Navíc. Pokud znovu poběžíte na čtvrtý down, opět buď zvítězíte nebo soupeř dostane balón na vlastní 1-yard lajně a ač mu stačí field gól na pouhé vyrovnání (nikoliv výhru), stále na to má kolem pouhé minuty.

Bohužel trenér Coughlin byl zbytečně odvážný na třetí down (zvolil passovou hru) a konzervativní na čtvrtý down (kopl field gól), zatímco situace volala po přesném opaku. Ve vakuu by taková rozhodnutí mohla znít rozumně, ale přičteme-li okolnosti zápasu, dávají smysl ještě méně.

Útok Giants měl běhovou hru solidně rozjetou a running back Rashad Jennings prozatím pokaždé pár yardů po zemi urval, když mu trenéři dali důvěru. Dříve v zápase už v podobné situaci byl a touchdown proměnil. Naopak obrana Giants vypadala hrozivě děravá. Pass rush byl proti mohutné ofenzívní lajně Dallasu neviditelný a jejich quarterback Tony Romo dokázal svůj čas v kapse využít beze zbytku. Předchozí drive, ve kterém pohodlně skóroval, napovídal jasně. Trenér Coughlin měl vsadit raději na svůj útok než obranu.

Citát týdne číslo 1: „Je to moje chyba. Rozhodnutí hodit balón v té situaci nebylo dobré. Nikdo nezaslouží vinu, jen já,“ řekl trenér Giants Tom Coughlin po zápase.

Citát týdne číslo 2: „Jde to stoprocentně za mnou. Špatná práce s herním časem. Měl jsem se nechat sackovat. Tohle se nesmí stávat,“ litoval quarterback Giants Eli Manning po zápase.

Souhlasíme s oběma.

Fair catch a onside kick

Kombinace, která málokoho napadne dohromady, ale ono to jde. V zápase Seattlu proti St. Louis se prodlužovalo. Na míči měli začínat St.Louis Rams a Seattle se tak seřadil k výkopu. Ejhle, překvapivý onside kick (tj. kop nakrátko se snahou získat míč pro sebe).

Bohužel pro hosty, kicker Steven Hauschka jej silně nezvládl. Pravidla říkají, že míč musí urazit alespoň 10 yardů, než se jej může vykopávající tým dotknout dříve než soupeř. Je proto důležité kopnout míč tak akorát daleko a pomalu, aby se o něj spoluhráči mohli porvat. Hauschka jej však vyslal svižně vzduchem dobrých 15 yardů daleko, přímo do rukou připraveného Bradleyho Marqueze z týmu Beranů.

Marquez navíc předvedl velkou duchapřítomnost, když si mávl rukou o takzvaný fair catch. Pokud se míč při výkopu nedotkne země má přijímající hráč možnost mávnout rukou nad hlavu a pak musí od soupeře dostat šanci chytit míč ze vzduchu neatakován. Onside kick se většinou kope přes špičku o zem nebo jako v podstatě skákající míč, čímž se fair catch stává nepoužitelným. Zde však kicker jednoznačně přestřelil do vzduchu a fair catch tak byl povolen. Sami rozhodčí nejprve hodili žlutou vlajku a chtěli St. Louis penalizovat za nepovolený fair catch signál (kdo to kdy u onside kicku viděl), po diskuzi ji však správně vzali zpět.

Sluší se dodat, že nepodařený onside kick dal St. Louis balón přibližně na polovině hřiště a domácí jej dovedli až na field gól. Pravidla prodloužení dávají v takovém případě šanci soupeři na field gól odpovědět a tak šel na hřiště útok vedený Russellem Wilsonem. Běhový útok Seahawks patří k nejlepším v lize. Na čtvrtý down a 1 snad není lepšího running backa, kterého byste chtěli mít k dispozici, než borec jménem Marschawn Lynch. Přesto neuspěl a v St. Louis mohli slavit vítězství. S jejich defenzivní linií, skládající se z množství výběrů v prvním kole draftu, se prostě musí letos počítat.

Liga špatných quarterbacků

Každý hrací týden NFL vybereme ty nejhorší výkony týdne mezi quarterbacky NFL a udělíme body, abychom na konci sezóny vybrali celkového vítěze. Speciální pozornost se bude věnovat špatným rozhodnutím a chybám, která budou stát tým cenné body.

Prvním naším vítězem je Brian Hoyer z Houstonu Texans. Čím si to vysloužil? To je jednoduché, stal se prvním quarterbackem, který si svými výkony vybojoval posazení na lavičku. Hned v prvním týdnu. To je úctyhodný výkon, nehledě na jeho čísla na hřišti (které taktéž zrovna neoslní). A zaslouží si tak 3 body.

Nechápu co si myslel QB Clevelandu Josh McCown při svém divokém scramblu do end zóny. On není kdovíjaký atlet ani tvďák, aby se vrhal mezi tři soupeřovy obránce hlavou napřed. Výsledek? Ztracený fumble a otřes mozku. Jeho spoluhráči pak museli dohrávat utkání s Johnny Manzielem na quarterbacku a to se vlastnímu týmu nedělá. Johnny začal pěkným touchdown passem, ale od té chvíle šel jeho výkon pomalu z kopce. Interception, 2 ztracené fumbly a prohra s New York Jets! 2 body pro každého.

 

Posledním koho obodujeme je Jameis Winston z Tampy. Nováčkovský souboj proti Mariotovi prohrál na celé čáře a jeho statistika z úvodního zápasu je nelichotivá. 16 proměněných passů ze 33 (48.5% úspěšnost), 2 touchdowny, 2 interception, 2 fumble. Winston se z toho jistě ještě oklepe a předvede lepší výkony, za neděli je to však 1 bod do našeho žebříčku.

Co ještě stojí za řeč

a) Jay Cutler, quarterback Chicaga, vypadal celý zápas proti Green Bay slušně a distribuoval balóny s poměrně jistou rukou. Jeho problém s množstvím interception nebyl vidět. Říkal jsem si ale: Dočkej času, čtvrtá čtvrtina je ještě daleko. A přesně tak se stalo a Chicago prohrálo.

b) Obrana Pittsburghu je v troskách. Tom Brady a spol. si z ní udělal střelnici a není výmluvnější hry, než touchdown na Roba Gronkowskiho, při kterém jej obrana kompletně zapomněla bránit.

c) Jestli QB Arizony, Carson Palmer, dokáže zůstat zdravý (historie tomu není nakloněna, více o něm v tomto článku), tak Cardinals budou hodně těžký soupeř. Spekulovalo se, jak ustojí jejich skvělá obrana odchod koordinátora Todda Bowlese do Jets, ale z prvního zápasu to vypadá, že budou v pohodě.

d) Running back Ameer Abdullah z Detroitu si připsal parádní běhový 24yardový touchdown hned při svém prvním běhu v NFL. Sweet.

e) Denver Broncos budou opět favorité a měli by si dokráčet pro vítězství v divizi. Nebude to však primárně zásluhou quarterbacka Peytona Manninga, ale obranou. Pomalu a nenápadně v Denveru dali dohromady úžasnou kombinaci pass rusherů a cornerbacků. V coveragi excelují Aqib Talib a Chris Harris, zatímco na záda soupeřovu quarterbackovi konstantně dýchají Damarcus Ware a Von Miller. Proti Baltimoru zažil Peyton noc, na kterou snadno zapomene. Přesto to stačilo, neboť Joe Flacco to měl ještě těžší. V zápase byl pod tlakem ve 22 z 34 passových her. To je 65 %!

f) Souboj quarterbacků – nováčků: Jameis Winston vs. Marcus Mariota vyzněl jasně pro Mariotu. Oba dva začali zápas drajvem, který skončil touchdownem. Mariota 52yardovým passem na Kendalla Wrighta. Winston laciným interceptionem, jenž mu soupeř vrátil pro touchdown. Když dva dělají totéž, není to totéž. Víc o zápase vědět nemusíte, abyste zjistili, kdo z něj vyšel jako vítěz.

g) Všechny předsezónní předpoklady vzaly za své v zápase Minnesota – San Francisco. Obrana SF měla být zdecimovaná ztrátami hráčů a jejich odchody do důchodu, ale místo toho vypadala jako v nejlepší formě. Minnesotu udrželi 49ers na uzdě pro pouhé tři body, a to ji mnoho expertů tipovalo na černé koně. Prozatím se to nekoná. Navíc ty nové černo-červené dresy San Francisca vypadají dost dobře, za ty udělujeme palec nahoru. Running back 49ers Carlos Hyde se v zápase zaskvěl 168 yardy a 2 touchdowny. Sledujte jeho periferní vidění a excelentní otočku.

h) Kiko Alonso nebo Odell Beckham Jr.? V zápase Eagles proti Falcons se v první čtvrtině pořádně vytáhl a zachytil perfektní interception Mattu Ryanovi. Jednou rukou, ve vlastní endzóně, paráda!

Komentáře

Log In or Create an account