Log In

Univerzitní fotbal, 4.kolo. Co zajímavého se událo?

Pár slov pro méně znalé

Protože tu často zmiňuji týmy, které mnohým z vás nic neříkají a žebříčky, které netušíte odkud se berou, tak si to dnes trochu obecně přiblížíme. Když mluvíme a College footballu myslíme tím fotbal, který mezi sebou hrají studenti amerických univerzit, respektive jejich týmy. Protože tradice a popularita tohoto odvětví sportu je ve Spojených Státech velice vysoká, celé to má svůj vlastní systém. Ty nejlepší týmy jsou zařazeny do divize I, která je pak rozdělena na menší konference, dle zeměpisného umístění univerzity v USA. Každá čítá cca 8-15 týmů. Od září do prosince odehraje každý tým podle složitého klíče 12 zápasů. Ti nejlepší z každé konference pak hrají finále o korunu jejího šampióna.

Během celé sezóny průběžně odborná komise sestavuje žebříček těch nejlepších týmu celé divize I (angl. playoff ranking). V úvahu se berou jak výsledky (výhry-prohry), tak náročnost soupeřů. Na konci sezóny se pak ti nejlepší 4 z tohoto žebříču mezi sebou utkají v krátkém playoff o titul národního šampióna. Tím se v loňském roce stal tým Ohio State University. Ostatní týmy, které ve svých konferencích skončili vysoko, jsou rozlosováni do takzvaných Bowl zápasů, ve kterých se mezi sebou utkají o méně významné poháry.

Protože oficiální playoff ranking se začíná sestavovat až po 10 hracím týdnu, existuje rankingů více. To aby měl fanoušek přehled, jak si který tým vede. Je jich několik a jsou individuální, podle toho kdo je sestavuje. Nejznámějším je tzv. AP Poll ranking, který často zmiňuji i já. Pokud tedy říkám, že tým je třetí v AP Poll rankingu, znamená to že je přibližně třetím nejlepším univerzitním týmem USA v danou chvíli.

V nejzajímavější zápas týdne …

Se vyvinulo utkání mezi TCU (Texas Christian University, #4 AP poll) a Texas Tech (mimo top 25). TCU prohrávali 52-48 a čelili čtvrtému downu 4 yardy od koncové zóny soupeře. Quarterback Trevone Boykin poslal pass na receivera Joshe Doctsona, ale míč se odrazil od jeho rukou do vzduchu. Tam ho pohotově sebral jeho spoluhráč Aaron Glenn a poslal skvělých catchem svůj tým do vedení o 3 body. Do konce zápasu zbývalo 23 vteřin.

Drama ale ještě neskončilo. Hráči Texas Tech získali ve svůj prospěch penaltu, která je posunula na půlku hřiště a tak se pokusili ještě o jednu poslední zoufalou hru. Mnoho jim k úspěchu nechybělo.

 

Favorité příštího draftu NFL

Mimochodem jméno quarterbacka TCU si pamatujte. Trevon Boykin letos zatím patří k nejlepším QBs v college fotbalu. Už teď je srovnáván s hráčem, kterého svým stylem nejvíce připomíná. Tím je NFL QB Seattlu Russell Wilson. Boykin je podle jednoho skauta jen jeho vyšší a rychlejší verze.

Hra týdne

Tentokráte patří jednoznačně running backovi z Michiganu DeVeonu Smithovi. Pravděpodobně se, tak jako já, budete muset na jeho video podívat několikrát. To abyste zjistili, jak je možné, že se z té skrumáže protáhl ven a nezastavil se u toho. Posledního obránce setřásl jak švestku a upaloval do endzone. Michigan nedal soupeři z BYU žádnou šanci a vyhrál přesvědčivě 31-0.

Patří do:

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít