Log In

Texas. Mekka univerzitního fotbalu

Pokud budete hledat na mapě USA stát, kde je hra s šišatým míčem nejoblíbenější, nemusíte. Prstem se zastavte rovnou v zemi pokeru, kovbojů a velkých hamburgerů. Americký fotbal a Texas, to je jako Tom Brady a New England Patriots – spojené nádoby, které k sobě prostě patří.

V univerzitním fotbale na území Spojených států nenajdete víc týmů z jediného státu, než právě z Texasu. Celkem jich je 12. V hodnocení středoškolských týmů je Texas na špičce tabulky a kvalitní hráči po studiích láká soutěž univerzitní.

Nejpopulárnějším týmem, se zázemím v College Station (pozn. red: město v region Brazos County), je bez pochyb Texas A&M. Těší se největší oblibě veřejnosti, přestože na národní titul čekají už 75 let. Celkem mají na svém kontě tři národní tituly (1919, 1927, 1939). Stadion Kyle Field je největším stadionem v celém Texasu a třetím největším stadionem v univerzitním fotbale pod hlavičkou NCAA. Celková kapacita je 106 500 a je dokonce o 1 500 větší, než svatostánek slavného Dallasu Cowboys, AT&T Stadium. Kyle Field nese neoficiální název „dvanáctý hráč“. Právě zde najdete jednu z nejlepších fanouškovských atmosfér v celé zemi. Abych neopomněl, co se hráčských kvalit týká: V letošním draftu NFL si týmy v 1. kole vybíraly nejvíce hráčů kromě univerzity Louisville právě z Texas A&M. Celkem po třech hráčích.

Dalším velmi populárním týmem je Texas Longhorns. Možná bude někdo polemizovat, že právě tato univerzita je nejlepší a největší, ale výsledky týmu několik let po sobě nejsou konstantní. Když se podíváme do historie, tak do počtu čtyř národních titulů jsou v Texasu nejlepší. Poslední titul se zrodil v roce 2005, když nepoznali hořkost porážky a ve velkém finále vyhráli nad kalifornskou USC 41:38. Do loňské sezóny vedl Longhorns legendární Mack Brown – úctyhodných 16 sezón.

Mack BrownV roce 2005 získal s Longhorns mistrovský titul a zároveň ocenění nejlepšího trenéra. Za jeho účinkování bylo mnoho hráčů oceněno individuálními trofejemi. V letech 2001 – 2009 zvítězil více než 10x v každé sezóně. Z 15 klání Longhorns o titul byl Brown u 10 z nich. V roce 2012 byl jmenován víceprezidentem americké asociace trenérů (AFCA) a v roce 2015 se stane jejím prezidentem.

Mezi další tradiční týmy patří Baylor a TCU, kteří mají v letošní sezoně velmi slušnou šanci se porvat v Play-Off o národní titul. To záleží na jejich výkonech a samotných komisařích, kteří vyhodnocují nasazení čtyř týmů podle jejich výsledků a především výkonů – jejich či oponentů. Kromě těchto čtyř fotbalově prestižních univerzit je ve škále NCAA týmů z Texasu, které produkují kvalitní fotbalisty do profesionální NFL, ještě 8 dalších – Houston, North Texas, Rice, SMU, Texas State, Texas Tech, UTEP a UTSA.

Patří do:

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít