Log In

Super Bowl 50: Preview

Největší zápas sezóny je před námi. Co od něj můžeme očekávat?

Řílá se, že základní část vyhrává útok, ale playoff obrana. Kterýkoliv tým vyhraje, toto rčení potvrdí. Po základní části byla v NFL obrana Denveru číslo 1, Carolina v top 10. Každá však dominovala v trochu jiných kategoriích. V útoku měla více navrch Carolina, především díky skvostné sezóně quarterbacka Cama Newtona. Útok Denveru trpěl spolu s trápícím se Peytonem Manningem a opíral se především o běhovou hru.

Obrana (povolené yardy)

Denver – 4530 yardů (1.), bonus: Nejvíce sacků v lize – 52

Carolina – 5167 yardů (6.), bonus: Nejvíce získaných takeaways v lize – 39 (24x interception, 15x fumble)

Útok (získané yardy)

Carolina – 5871 yardů (11.), bonus: Nejvíce získaných bodů v lize – 500

Denver – 5688 yardů (19.)

Útok Caroliny vs. obrana Denveru

Po zemi: 46.2

Útok Caroliny, to je především skvělá běhová hra, v níž je i quarterback (Cam Newton) obrovskou hrozbou pro obranu. Žádný jiný tým nehraje zone-read option hry a designované quarterback běhy tak často jako Carolina. Další primát tým drží v poměru běhové hry vůči passové – 46.2 % běhových her, to je nejvíce v NFL. Sto tři designovaných běhů Cama Newtona taktéž. Zápas tak bude pro Denver zcela opačnou výzvou, než co zažil proti Patriots. Zastavit běh bude priorita a nikde víc než v red zóně. Ten poslední jeden yard totiž umí Newton získat skokem přes skrumáž jako málokdo.

Vzduchem: 68

Panteři jsou však nebezpeční nejen po zemi, ale také vzduchem. Obzvláště to platí o dlouhých passech. Jágrovských 68 zkompletovaných přihrávek pro 20 a více yardů stačí na třetí místo v NFL. Raketová ruka Cama Newtona je neustále v pohotovosti a Denver se proti ní musí mít na pozoru. Statistika napovídá, že by to ale nemusel být takový problém. Denver je v bránění hloubky pole jedním z nejleších v NFL. Povolil třetí nejnižší procento zkompletovaných 20+ yardových passů (23.5) a pátý nejnižší počet yardů na passový pokus (8.98).

X faktorem tak bude jistě wide receiver Ted Ginn, nejčastější cíl Newtona na dlouhé přihrávky. Rychlost mu nikdy nechyběla, ale ty ruce. Během sezóny svýmy dropy vymazal nejméně 4 touchdowny a tak může o zápasu rozhodnout třeba i jeho výkon a pozornost.

Proti blitzu: 23.3

Podobně jako v minulém zápase, Denver udělá nejlépe, když nechá své blitzy na uzdě a pokusí se přivést na Cama Newtona tlak pouze ve čtyřech hráčích. A to i napříč tomu, že v tom patří k nejlepším v lize. Cam Newton je totiž naopak jedním z nejlepších v trestání takových pokusů. A nemusíme pro příklad chodit daleko. Arizona se pokusila vytvořit tlak na Newtona přivedením extra hráčů do pass rushe a výsledek? Žádný sack, zato inkasovaný 86 yardový touchdown Corey Browna. Převedeno do čísel – 23.3 % passů Cama Newtona proti blitzu skončilo ziskem 20 a více yardů.

Klíčový souboj: RT Mike Remmers vs. OLB Von Miller

Uržet na uzdě rychlé a nebezpečné pass rushery Denveru to bude náročný úkol pro ofenzivní lajnu Caroliny. Ta patří překvapivě k silným článkům týmu. Story kolem levého tackla Micheala Ohera, známého z filmu Zrození šampióna není žádná novinka. Hlavní souboj ale bude probíhat na pravé straně, kde se Mike Remmers postaví proti Von Millerovi s 11 sacky na kontě.

Útok Denveru vs. obrana Caroliny

Po zemi: 170

Běhová hra je pro Broncos základ úspěchu. V posledních 7 zápasech sezóny dokázali po zemi získat vždy nejméně 170 yardů a na jejich výkony to mělo blahodárný vliv. Změna byla především ve výkonech running backů (Ronnie Hillman, C. J. Anderson), kteří získali 1.97 yardu po prvním střetu s obráncem (třetí v NFL) a vytvořili 20 velkých her (běhy pro 20 a více yardů) v druhé polovině sezóny. Bez nich by útok tolik bodů nezískal. Tentokrát to však nebudou mít vůbec jednoduché. Běhová obrana Caroliny byla čtvrtá nejlepší v NFL a hodně bude záležet na vývoji skóre utkání. Dohánět skóre by byla pro běhovou hru Denveru velká rána, naopak hrát ve vedení by byla voda na jejich mlýn.

Obrana caroliny se bude opírat především o skvělé duo ve středu defenzivní lajny (Kawann Short, Star Lotulelei), které propustí skrz jen minimum běhů a zbytek posbírají skvělí linebackeři (Luke Kuechly, Thomas Davis). Velice agresivně hrají především třetí downy, při kterých Carolina používá rafinovaně designované formace ve kterých mnozí hráči naznačují blitz, aby zmátli soupeřova quarterbacka, ačkoliv poté hru rozvinou třeba úplně jinak.

Vzduchem: 0

Od té doby co se Peyton Manning vrátil do základní sestavy Broncos, ve dvou zápasech playoff způsobil 0 turnoverů. Pro srovnání v prvních 9 utkáních sezóny jich stihl 18. Jakoby si během té doby na marodce uvědomil jednu podstatnou věc. I když bude hrát při zemi, opatrně a bez chyb, tenhle tým může vyhrát s kýmkoliv. A opravdu, jestli něco nezaujatý fanoušek na letošním týmu Denveru zaznamenal, tak že na výkonech Peytona Manninga už to celé nestojí.

To bude obzvláště platit proti Carolině, která je velice agresivně hrajícím týmem. V základní části byli nejlepší v NFL v počtu takeways, neboli vynucených ztrátách míče na soupeři: 24 interception a 15 vynucených fumble.

Ještě nedávno by se taktika blitzovat na Manninga pěkně vymstila. V roce 2013 byl nejméně blitzovaným quarterbackem NFL (24.3 procent passových snapů), přesto v těchto situacích hodil nejvíce touchdownů za sezónu (16). Ale teď? Je tomu přesně naopak. Týmy blitzují Manninga často (35.5 procent passových snapů) a s úspěchem. Očekávejte, že Carolina se toho chopí.

Red zone: 47.7

Útok Broncos je letos jedním z nejhorších ve skórování v red zone (uvnitř 20 yardů soupeře). Pouze necelou polovinu (47.7 procent) takových pozic na hřišti proměnil v touchdown. Naproti tomu Carolina je v lize desátá v bránění podobných situací. Spokojit se s field góly v Super Bowlu nemusí stačit na vítězství.

Klíčový souboj: WR Demaryius Thomas vs. CB Josh Norman

Thomas hraje takřka výhradně na kraji útoku, Norman brání výhradně na kraji obrany. Očekávajme tvrdý a neustálý souboj této dvojice. Norman klasicky stráží nejlepšího wide receivera soupeře a tak bude celý zápas jisto jistě viset na Thomasovi. Letos dokázal úspěšně rozhodit Julio Jonese, Odella Beckhama a další hvězdy. Na druhou stranu, Thomas už po čtvrté v řadě dokázal v sezóně nachytat více než 1300 yardů. Máme se na co těšit.

Závěrem

Peyton Manning si za svou kariéru získal hodně velké množství fanoušků, kteří si pro jeho neodvratně se blížící konec kariéry přejí pohádkový závěr v podobě vítězství v Super Bowlu. Byl by to snový konec kariéry pro klasického pocket passera ze staré školy, který rozdrtil svojí hrou nejeden rekord NFL. Na druhou stranu i mladý Cam Newton má mnoho fanoušků a jeho vítězství by zase pomyslně znamenalo předání štafety mladší generaci. Nové vlně quarterbacků, jejichž hra má více dimenzí, než na kolik je obrana soupeřů připravena. Kdyby se tito dva potkali ještě minulou sezónu, zápas by byl vnímán jako souboj Davida (Newton) a Goliáše (Manning). Letos to už vypadá spíše opačně. Lehkým favoritem je Carolina a je to spíše nezastavitelný Cam Newton, který se utká se stárnoucím hráčem, kterého zrazuje tělo a snaží se urvat ještě jedno poslední vítězství pro sebe.

Co mohlo být

Píše se sezóna 2010 – 2011. Probíhající ročník univerzitního fotbalu dává vědět o jednom talentovaném quarterbackovi. Humbuk kolem něj roste a už teď se spekuluje, že bude jedničkou NFL draftu 2011. Jistá věc, největší talent od dob Peytona Manninga, megastar na příštích 20 let. Jeho jméno zní … ne není to Cam Newton, ale Andrew Luck! Jenže ten po sezóně oznámil, že zůstane ještě další rok na univerzitě Stanford a tak se jedničkou draftu v dresu Caroliny Panthers stal Cam Newton, zatímco Luck až o rok později.

Představme si ale na chvilku, že Andrew Luck draft 2011 deklaruje. Carolina Panthers by si pravděpodobně na prvním místě vybrala jeho. Jako druhý vybírá Denver Broncos, a protože nedisponuje žádným top quarterbackem, vybírá si Cama Newtona. Na třetím místě Buffalo Bills získá linebackra Von Millera. Následující ročník NFL quarterback Peyton manning v Indiannapolis prosedí se zraněním krku, Colts skončí poslední a na draftu 2012 si z prvního místa vybírají Roberta Griffina III, zatímco propuštěný Manning se upisuje v Miami. O čtyři roky později se v Super Bowlu 50 setkávají …. to už nechám na vás.

Co ještě stojí za řeč

a. Citát týdne: “Doufám, že jednoho dne napíše knihu a řekne nám všem pravdu.“ Ron Rivera, trenér Caroliny Panthers, v zamyšlení o signálech Peytona Manninga před rozehrávkou, co doopravdy znamenají a jak moc je to jen na zmatení soupeře.

b. Všimli jste si jak letos NFL záměrně upustila od římského číslování Super Bowlů. Máme tak Super Bowl 50 namísto Super Bowlu L. Je to ale pochopitelné, kdo by chtěl Super Bowl L, když větší a monstróznější Super Bowl XL už proběhl. Nebuďme při zemi.

c. Dobrá nebo špatná zpráva pro fanoušky San Diega. Tedy určitě dobrá pro místní domorodce. Majitel týmu Dean Spanos oznámil, že má v úmyslu zůstat v San Diegu minimálně další sezónu a pokusí se vyjednat nový stadión ve městě raději, než aby se stěhoval do Los Angeles. Možnosti však zatím zůstavají otevřeny.

d. Špatná zpráva pro fanoušky Detroitu Lions. Hvězdný wide receiver Calvin Johnson údajně sdělil představitelům klubu, že ukončí ve svých 30 letech kariéru. V roce 2012 stanovil nový rekord 1964 nachytaných yardů za sezónu a někdy ani trojitá coverage neznamenala, že ho ubráníte.

Pro Bowl

Podle nového formátu (od loňska) se nehraje mezi nejlepšími hráči obou konferencí, ale jsou vytvořený dva týmy vedené legendami tohoto sportu (wide receiveři Jerry Rice a Bruce Irvin). S předstihem byli určení také kapitáni mezi hráči a formou draftu si pak ze společného balíku vybírali hráče do svých týmů. Věc čistě zábavní.

Nejvtipnějším příběhem draftu bylo vyjádření quarterbacka Eli Manninga do novin na adresu spoluhráče a jednoho z kapitánů – Odella Beckhama: “Řekl jsem mu: vím , že jsi kapitán. Když mě nedraftuješ, nečekej že příští sezónu chytíš nějaké balóny. Ale nechci na tebe nijak tlačit.“ Eli Manning byl následně vybrán týmem Rice jako jejich první volba. Náhoda?

Zápas samotný vyhrál tým Irvin a nejužitečnějším hráčem zápasu byl vyhlášen quarterback Russell Wilson, který skóroval 3 touchdowny. To, ani skóre, však v takovémto zápase není vůbec podstatné. Je to hlavně zábava, vidět své oblíbence uvolněně se na hřišti bavit. Tedy skoro všechny. Punteři (Johnny Hekker) a kickeři (Josh Brown) neměli moc do čeho píchnout (kopnout?) a na hřiště se prakticky nedostali. Alespoň jim zbyl čas na šlofíček a telefonát babičce.

Patří do:

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít