Log In

Přesunuté mistrovství světa bude bez Německa a Rakouska

Přední federace spadající pod IFAF vydaly svá oficiální stanoviska k účasti na MS 2015, které se podařilo zachránit a bude se konat v Ohiu.

Jakob Dieplinger, Rakousko

„Jsme závislí na státních dotacích i sponzorech a v takto krátkém čase nejsme schopni najít řešení, které by dofinancovalo navýšení nezbytných finančních prostředků naší účasti. Samozřejmě jsme zklamaní. Málokdo si umí představit naši situaci a naši touhu provnat síly s ostatními. Zdá se to ale nemožné,“ objasnil důvody Jakob Dieplinger, hlavní trenér národního týmu Rakouska.

Jakob-DieplingerHerbert-K

Potom, co bylo MS 2015 ve Stockholmu zrušeno a hledalo se další vhodné umístění, bylo po odřeknutí pořadatelství ze strany Německa zřejmé, že dojde k zásadnímu přehodnocení. Přesun do Ohia sice zachránil cyklus MS i následný dominový efekt dalších událostí, ale týmy s dlouhodobými rozpočty tato změna musela postihnout.

John Leijten, Austrálie

„Neposlouchá se dobře, že se dvě evropské velmoci na mistrovství světa nepodívají. Na posledních šampionátech hrála Austrálie proti oběma. Docela by mě zajímalo, které dvě evropské země je nakonec nahradí,“ vyjádřil k situaci John Leijten, hlavní trenér reprezentačního týmu Austrálie a zároveň kouč Dresden Monarchs.

John-Leijten-7

Bez peněz do hospody nelez

Zásadní problém je ve financích a hlavně tlaku na blízký termín. Dotace se často řeší rok dopředu. Na majoritní události navíc i v rámci dlouhodobých plánů, a tak sehnat jen na účastnický poplatek třikrát více peněz není snadné. Celkově pro evropské země navíc platí, že z cestovních nákladů po kontinentu, se náklady násobí skoro exponenciálně cestou za velkou louži. Se 60 lidmi může tým s přehledem za MS utratit přes 2 miliony korun.

Německá asociace se vyjádřila velmi jasně k pořádání MS hned v roce 2015 a doporučovala roční posun, na který by byli schopni se připravit. Navíc vyjádřili jistou nespokojenost i s místem. Je sice slavné a atraktivní, ale populace tu není vysoká.

Nějaké finance by se mělo podařit získat za zrušení události ve Švédsku. Sankce za zrušení má v předpisech IFAF a tato částka by účastnicím se zemím měla pomoct v doplnění rozpočtu.

AFVD, Německo

„IFAF měla na organizaci tři roky a teď chce, aby veškerou finanční odpovědnost převzaly účastnící se země. Navíc národní asociace musí zajistit ochranu svých vlastních soutěží a lig, než se soustředit na MS, které může kdykoliv změnit místo konání,“ vyjádřila své rozčarování německé federace AFVD.

Německý systém přerozdělování prostředků mezi neolympijské sporty je navíc dost striktní. Pokud nemá MS alespoň 20 účastnících se zemí, pak nejsou splněny podmínky a na peníze můžete zapomenout. Kvalifikace se samozřejmě do počtu nezahrnuje.

Pár slov závěrem

Co čeká IFAF v nejbližší době? Dost dlouhá cesta, aby se se stranou USA vzájemně dohodli.

Kolik bude celkově účastníků? Věřme, že se to dozvíme z kraje února, ale ani tady není nic jisté.

Co to celé znamená pro fotbal v Rakousku a Německu? Ze stanovisek AFVD je docela zřejmé, že v Evropě nemá americký fotbal podporu, kterou si zaslouží.

Najdou tedy v USA možnost, jak sjednotit fotbalový svět a vše zase uvést do normálu? Fandové a příznivci na celé světě mají oči otevřené a pokud máte co doplnit, pište své komentáře.

Patří do:

Zakladatel karlovarských Warriors, šéfredaktor a autor projektu czechfootball. Mimoto se věnuje sportovnímu marketingu, sociálním sítím a grafice.

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít