Log In

NFL začíná už o víkendu: příběhy, které hýbají zámořím

Ve čtvrtek vypukne základní část letošní NFL sezóny. Někdo je připraven, ale třeba safety Kam Chancellor stávkuje a Tim Tebow je out.

New York Giants prý oslovili Seattle ..

.. ohledně dostupnosti safety Kama Chancellora na trejd. Cože? Jak? Proč, ptáte se. Chancellor, Pro-Bowl safety nejlepší obrany v lize, člen obávané Legion of Boom, jak se s oblibou secondary místních Mořských Ptáků sama označuje, by měl být vyměněn? Inu, Seattle takovou možnost momentálně popírá, ale zcela nereálné to není. Jeho situace je ukázkovým případem toho, jak proměňující se trh a smlouvy spoluhráčů dokáží změnit náhled na kontrakt starý jen 2 roky.

Chancellora draftovali Seattle v roce 2010 v pátém kole. Netrvalo dlouho a stal se ústřední postavou obrany, která začala vládnout defenzivním statistikám NFL. Po 3 letech hraní za pakatel (nováčkovská smlouva) uzavřel Kam s týmem na jaře roku 2013 novou pětiletou smlouvu znějící na 30 miliónů dolarů ($6M ročně), z toho 17 miliónů garantovaných a všichni byli spokojení. Přetočte situaci o 2 roky dále a vše je jinak. Léto se chýlí ke konci a Kam Chancellor stále stávkuje, aby si vytrucoval navýšení stávajícího platu, a to s třemi roky stále zbývajícími na současném kontraktu. Vedení Seattlu to odmítá.

Potíž je v tom, jak moc se za ty 2 roky nejen trh, ale také tým, změnily. Kam si nemohl nevšimnout jak jeho spoluhráči kolem něho podepisují nové smlouvy za úplně jiné peníze, zatímco on zůstává pozadu. V posledním roce podepsali CB Richard Sherman, S Earl Thomas, LB Bobby Wagner a QB Russell Wilson s týmem smlouvy za peníze vysoko nad hodnotou jeho kontraktu. Určitě to svým spoluhráčům přeje, ale přesto musí cítit, že jeho příspěvek týmu teď neodpovídá hodnotě jeho platu v poměru ke spoluhráčům. Jen měl tu nevýhodu, že podepsal novou smlouvu jako první z oné skupiny klíčových hráčů týmu, zatímco v druhé vlně se smlouvy rozdávali na mnohem vyšším levelu. Přidejme k tomu fakt, že Seattle opakovaně navýšil kontrakt RB Marshawna Lynche. Chancellor tak svoji nespokojenost vyjadřuje jediným možným způsobem, jaký může vést k úspěchu. Stávkuje.

Seahawks k situaci přistupují s jasným stanoviskem. Nechtějí nastavit precedent. Chancellor přeci podepsal na 5 let a tehdy byl spokojen. 3 roky ještě zbývají. Tým také vzal na sebe risk $17M garantovaných peněz ve smlouvě, které by vyplatil, i kdyby se hráč vážně zranil. Nemohou přeci rozdávat nové smlouvy každému, kdo si řekne předtím, než skončí stávající kontrakt. Jak to celé dopadne? Uvidíme, ale propast mezi hráčem a týmem se zvětšuje každým dnem. Chancellor může doufat, že tým nebude chtít mít ve svém středu nespokojeného hráče a nabídne mu jisté navýšení stávající smlouvy, aby situaci vyřešil dříve než začne sezóna. Jeho vyjednávající pozice je ale slabá. Neustoupí-li Seattle, v podstatě mu nezbyde, než se vrátit zpět a hrát. V takovém případě se dá očekávat, že se tým vzdá práva svého hráče pokutovat za promeškaný čas, ale příští rok by se pravděpodobně celá situace znovu opakovala. Poslední možností je hráče vyměnit do týmu, který mu vyšší plat ochotně nabídne. Ale o tom jistě žádný fanoušek Seahawks nechce ani slyšet.

Tim Tebow byl propuštěn z Philadelphie Eagles

Jestli měl někde šanci se udržet a zapadnout, tak to bylo právě tam. Neortodoxní styl trenéra Chipa Kellyho nabízel asi poslední šanci pro Tebowa, jak se v NFL udržet. John Elway, Rex Ryan, Bill Belichick, Chip Kelly… Ti všichni postupně dali Timovi šanci, aby se ho následně zbavili. Tolik asi k jeho dalším šancím na působení v NFL. Pokud by Tim chtěl pokračovat v kariéře, nabízí se odchod do kanadské ligy, kde by jistě šanci dostal hned (nebo do Evropy). O nabídky práce však nouzi mít nebude. Už během loňska působil jako analytik v jedné z mnoha amerických televizí a jeho jméno tak určitě ještě uslyšíte. Nebude to ale na hřišti.

Naopak příchuť šťastného konce má story jménem Jarred Hayne

Byl hvězdou australského rugby, ale odmítl obří kontrakt a vydal se do Ameriky hledat štěstí v NFL. Na jaře se naučil, jak nosit chrániče a podepsal na zkoušku ze San Franciscem jako running back a punt/kick returner. A ono to fungovalo. Když jej vidíte v pohybu, je znát ten odlišný styl, ale schopnosti prodrat se otevřeným polem mezi hráči má skvělé. A tak se do kádru 49ers dostal a pohádka pokračuje.

Patří do:

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít