Log In

Německo říká mistrovství: NE! Co bude dál?

Německá federace amerického fotbalu AFVD se vyjádřila jasně k možnosti hostování Mistrovství světa v roce 2015, a to z několika jasných důvodů. Rozpočet na příští rok byl již uzavřen a událost takových rozměrů by jej změnila od základů. V následujícím roce AFVD navíc pořádá dvě významné události – Mistrovství Evropy juniorů v Drážďanech a Mistrovství světa v cheerleadingu v Berlíně.

Co se bude dít dál?

V roce 2016 se konají Letní olympijské hry v Brazílii, které nemají krátké rozpětí a přesun na tento rok by mohl být obtížný z hlediska financování, zajištění přenosů ad. Obecně jsou ale náklady na MS nemalé a k zajištění je potřeba celá řada věcí – od výběru sportoviště v rámci velkého města, omezení počasí ročním obdobím, přes ubytování, stravování, média, propagaci, reklamu, financování, dotace, až po zajištění televizních přenosů.

Šance, že by se do takového projektu někdo okamžitě zbláznil jsou mizivé. Německo je tedy z možností pryč. U nás se může událost takových rozměrů konat s pravděpodobností výhry v některé z loterií a z kolegů v Evropě tak přijde v potaz vážně snad jen Rakousko. I naši jižní sousedé ale prostřednictvím facebookové stránky našich kolegů z portálu Football-Austria.com vyjádřili spíše skeptický postoj. Dle jejich slov je na přípravu takovéto akce třeba několikaleté plánování.

„I pro ty nejlépe připravené země bude konání události takových rozměrů velmi obtížné. Definitivně rozhodneme na nejbližší schůzce 29. prosince,“ konstatoval Roope Noronen za IFAF

Rakousko má zkušenosti bohaté, ať už z letošní ME nebo z MS v roce 2011. Jako pořadatel jsou naši sousedé úspěšní a daří se jim. Pravděpodobně se tak jedná o poslední možnost, jak mít MS v blízké budoucnosti na dosah. Jakýkoliv jiný scénář už s Evropou počítat nebude.

Kam mimo Evropu?

Austrálie je zemí, kde je sice teplo většinu roku, ale doprava účastníků, natož pak fanoušků, bude pro týmy z Evropy velmi komplikovaná. Zejména pak s uzavřenými rozpočty a cestovními náklady pro osobní dopravu vznikne problém, protože letenky pro celý tým do země protinožců může předčit rozpočet na celou událost. Japonsko jako mistr z let 1999 a 2003 má silnou fanouškovskou základnu a i zkušenosti s hostitelstvím z roku 2007, ale problém s dopravou je téměř shodný, jako v případě Austrálie – dost mimo rozpočet většiny účastníků.

Čína je dalším skloňovaným místem, fanoušků by bylo dostatek, doprava by byla pro evropského fandu lepší, než ta u předchozích dvou možností, ale tradice a historie bude také kritériem. Rozvoji fotbalu by to napříč Asií ale pomohlo a Čína je skloňována ve vztahu k silné ekonomice, což by mohlo fungovat. Mrkněte na video, ve kterém Ron Jaworski z AFL Global přibližuje více.

USA a Kanada jsou tradičními zástupci amerického fotbalu, vcelku logicky. Vsadili bychom si určitě raději na Spojené státy. Je to o hodně logičtější volba a dost možná jediná, která by udržela MS ještě v roce 2015 a nenarušila tak harmonogram dalších let.

Jak moc ovlivní zrušení MS fotbal u nás?

Náš tým se této události účastnit nemohl, ale celá událost by se reprezentace dotknout v případě odložení mohla. Proč? V roce 2016 je v plánu ME, jehož jsme účastníky a pokud by se MS odložilo, odložil by se i evropský šampionát, což by pro nás znamenalo mnoho. Dominový efekt je v tomhle případně dost rozsáhlý. Reprezentace mají jistý tréninkový plán na určitou etapu. Čtyři roky se připravují na vrcholný moment, který nemusí přijít. Úsilí a vůle hráčů by prakticky přišla vniveč. Samozřejmě každý trénink je výzva a čím více tréninku, tím jedině lépe, ale v organizačních týmech i mezi hráči by tohle mohlo mít i nějaké psychické a demotivující následky. Za týden se dozvíme více a věřme, že stejně jak rychle přišla tahle smutná zpráva, přijde do následujícího roku zázrak.

Patří do:

Zakladatel karlovarských Warriors, šéfredaktor a autor projektu czechfootball. Mimoto se věnuje sportovnímu marketingu, sociálním sítím a grafice.

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít