Log In

Na co se můžeme těšit v novém ročníku AFL?

Rakouská AFL v novém ročníku sází na domácí hráče. Jak potvrdil Martin Kocián, který se nově stal defensivním koordinátorem u týmu Graz Giants, jeho tým se vydává cestou bez zahraničích importů. Spoléhat chtějí hlavně na odchovance a silný trenérský štáb. Na stejnou vlnu pomalu najíždí i vídeňští Vikings, kteří by letos rádi obhájili loňský titul i přes velké ztráty. Danube Dragons chtějí znovu do play-off a věří, že jim v trnité cestě proseká volný průchod quarterback Alex Good. Innsbručtí Swarco Raiders sice přivedli quarterbacka Seana Sheltona, ale nepřímo ukázali, že AFL letos nebude jejich prioritou číslo jedna. A jak do mozaiky zapadají Prague Black Panthers?

qbs_afl

Vienna Vikings

Týmy řadíme dle pořadí, a tak musíme samozřejmě začít vítězem loňské AFL. Vikings se budou muset obejít bez několika opor. Rakouský reprezentační quarterback Christoph Gross ukončil kariéru a jeden z největších talentů rakouského fotbalu – widereceiver Laurinho Walch – přestoupil do německého týmu Frankfurt Galaxy. Oslabená bude i obrana, do týmu finského mistra Helsinki Roosters odcházejí linebacker Illetschko a defensive back Benjamin Bubik.

Vídeňští navíc nemají vůbec jistou budoucnost se svým generálním partnerem Raiffeisen. Je tak možné, že se Vikings budou muset obejít bez titulárního partnera. Jedním z náznaků ve změně politiky se zdá být i vynechání akvizice importu a větší provázání s vídeňskými školami.

Vikings se budou znovu účastnit zápasů v Big6 a bez opor by mohli v zápasech s Berlin Adler a Schwäbisch Hall Unicorns v rámci skupiny B dost ztrácet. Vzpomeňme, jak Vikings strádali bez quarterbacka Grosse v průběhu semifinále loňské AFL. Thury nepůsobil dobrým dojmem a Black Panthers razantně stahovali. Jak se bude rakouské modle dařit letos, napoví až sezona sama. Vyhlídky ale zatím moc růžově nevypadají.

Christoph Gross už letos strašit obrany soupeřů Vikings nebude.Foto: Miki Gerlašinský

Christoph Gross už letos strašit obrany soupeřů Vikings nebude.
Foto: Miki Gerlašinský

Swarco Raiders Tirol

Největší favorit AFL. Sean Shelton na pozici quarterbacka je jistě zárukou velké kvality na klíčové pozici. Zajímavé bude, zda vůbec do AFL nastoupí. Raiders si totiž vymysleli plán na účinkování hned ve třech soutěžích. Vedle AFL a Big6 se rozhodli pro založení projektu Battle4Tirol v rámci kterého budou na své hřiště zvát velké evropské týmy. Do Innsbrucku tak dorazí Basel Gladiators, Düsseldorf Panther, London Warriors a Stuttgart Scorpions (možná i s Danielem Balažovičem v sestavě). Velký projekt vypadá hodně slibně.

Je tedy možné, že v AFL bude za Raiders nastupovat jakýsi B-tým. Zůstane dlouhodobý quarterback Kyle Callahan jako možnost pro AFL nebo se Raiders rozhodnou pro rakouského rozehrávače?

Jisté je, že zápasy základní části AFL bohužel nebude hostit krásný stadion Tivoli. Raiders přesunuli tyto zápasy do přilehlého městečka Wattens. I tak ale slibují velkou show a zapálení, jaké je v Innsbrucku pro fotbal známo.

A končí i další legenda AFL. Zápasy se v Innsbrucku nebudou hrát tady, ale ve městečku Wattens. Raiders sem případně přesunou semifinále. Foto: Miki Gerlašinský

A končí i další legenda AFL. Zápasy se v Innsbrucku nebudou hrát tady, ale ve městečku Wattens. Raiders sem případně přesunou semifinále.
Foto: Miki Gerlašinský

Prague Black Panthers

Český zástupce v AFL půjde do nové sezony se silnou zbraní – možná nejlepším quarterbackem loňské sezony v celé Evropě – Kylem Newhall-Caballerem. Black Panthers přišli o Balažoviče, který odešel do Stuttgartu. Dále tým také opustili hráči, kteří ukončili kariéru v čele s bratry Krejbichovými. Zajímavé posily přišly ze Žiliny, odkud tým posílil o talentované hráče – QB Baník, WR Haas a lineman Macošinec. Velkým příchodem je i přesun z Polska v podání Ondřeje Chvojky.

Hlavně akvizice quarterbacka Petera Baníka by mohla českému mistrovi pomoci. Je totiž možné, že Baník bude nastupovat v české lize a Jan Dundáček se bude moci specializovat na svou královskou disciplínu, kterou je hlavní receiver quarterbacka Newhall-Caballera.

Celý tým povede nový trenér Jim Ward. Taylor Breitzmann musel zůstat v USA, kde trénuje univerzitní tým. Bude jistě zajímavé sledovat, jak si tým pod novým koučem sedne. Cíle pro AFL by neměly být malé – semifinále totiž vloni černým panterům hodně chutnalo.

Klenot z Arizony. Kyle Newhall-Caballero znovu v útoku Black Panthers. Letos bude mít úlohu těžší — týmy jej už znají.Foto: Miki Gerlašinský

Klenot z Arizony. Kyle Newhall-Caballero znovu v útoku Black Panthers. Letos bude mít úlohu těžší — týmy jej už znají.
Foto: Miki Gerlašinský

Danube Dragons

Klub z vídeňského předměstí chce po loňské sázce na Carryho Grossarta úspěšně navázat podpisem Alexe Gooda. Alex Good hrál v roce 2013 za Graz Giants a dovedl je do play-off. Vloni se tento quarterback věnoval trénování v Carson-Newman Eagles (NCAA Division II). Těžko říct, co od tohoto zástupce čekat, informace z jeho tábora jsou zatím kusé. Připomeňme, že vloni Dragons dvakrát porazili Black Panthers, v obou případech hodně těsně. V Praze 28:25 a doma ve Vídni 49:45.

Takhle se Dragons radovali vloni v Praze. Bude se historie opakovat?Foto: Miki Gerlašinský

Takhle se Dragons radovali vloni v Praze. Bude se historie opakovat?
Foto: Miki Gerlašinský

Graz Giants

Nová sezona, nový coaching staff. Toto téma už jsme na našem webu rozebírali do detailu. Ve Štýrském Hradci se po loňské neúspěšné sezóně rozhodli pro změnu v přístupu a najali si větší trenérský tým. Českou vlaječku reprezentuje Martin Kocián na pozici defensive koordinátora, hlavním koučem byl jmenován Blaine Bennett, který má zkušenosti i z elitních univerzit v USA. Pracoval na pozici Asistent Headcoach na Michigan State.

Jak jsme zmínili na začátku, i Graz se rozhodl jít strategií bez importů, což osvětlil v rozhovoru i Martin Kocián. Na pozici quarterbacka tak bude hrát už druhý rok mladý Christoph Gubisch, který nastupuje také za mládežnickou reprezentaci Rakouska.

Giants jdou do nové sezony s novým trenérským štábem. Bude se na co těšit.Foto: Miki Gerlašinský

Giants jdou do nové sezony s novým trenérským štábem. Bude se na co těšit.
Foto: Miki Gerlašinský

Závěrem

Celá soutěž by měla být znovu přehlídkou zajímavých zápasů. Je možné, že se razantně přemění rovnováha sil v AFL a z outsiderů se stanou hvězdné týmy. Jak říká Martin Kocián: „Zde nejsou žádné zápasy, kde byste si mohli odpočinout. Vždy je třeba tvrdě dřít, zadarmo vám nikdo nedá ani yard.“

Patří do:

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít