Log In

Konferenční kolo playoff NFL: Rozbor souboje Brady vs. Manning

V Super Bowlu se utká Denver Broncos a Carolina Panthers, dva nejlepší celky z každé konference NFL po základní části. Svou kvalitu potvrdili také během konferenčního finále playoff.

Denver Broncos vs. New England Patriots 20 – 18

Prognózy před zápasem říkaly, že Denver má šanci na vítězství skrze obranu. Pokud vytvoří tlak na quarterbacka Toma Bradyho, naruší jeho rytmus rychlých přihrávek a přidá k tomu útok bez zbytečných ztrát, bude to stačit na těsné vítězství. A tak se také stalo. Každý jistě zaznamenal skvělý pass rush Denveru, který byl konstantně Bradymu v patách. Neobešlo by s to však bez velice dobré taktické přípravy defenzivního koordinátora Wade Phillipse. Jak to tedy dokázal?

Statistika týdne: Tom Brady v zápase s Denverem schytal 20 hitů. Nejvíce v jednom zápase v celé sezóně NFL.

1. Tlak ve čtyřech, ale také třech hráčích. Protože Denver byl schopen znepříjemňovat život Bradymu takřka bez pomoci blitzových her, měl dostatek hráčů v coverage. Tím negoval výhodu, kterou se New England snažil získat roztažením hry do šířky. Brady takřka po celý zápas hrál bez extra blokerů z tzv. empty formace (bez running backa vedle sebe). O jeho blokování se staralo pouze 5 hráčů ofenzivní linie, zatímco ostatních 5 spoluhráčů běželo na přihrávku. Defenzivní koordinátor Wade Phillips proti těmto formacím často volil pass rush v pouze 3 hráčích, kteří díky hluboké rotaci (a kvalitě) dokázali na Bradyho vytvořit tlak i v takto omezeném počtu. To mu umožnilo bránit v 5 lidech na krátko a přitom hrát s 2 safety hráči jistícími hloubku hřiště. Snadné rychlé přihrávky na Edelmana nebo Amendolu tak byli zřídka k dispozici, neboť každý byl někým obsazen a Brady neměl čas čekat, až se uvolní. Extra hráč v coveragi navíc často mátl Bradyho svým pohybem a překážel mu v koridorech pro přihrávku. Příkladem budiž interception Von Millera.

2. Tlak středem. Na krajích defenzivní linie má Denver velice rychlé pass rushery (Von Millera a Demarcus Ware). Jejich útoky ze stran však nemohl Brady účinně negovat postoupením si v kapse vpřed, neboť také hráči ze středu jako Malik Jackson nebo Derek Wolfe velice dobře tlačili své protihráče dozadu a toto místo vymazali. Taktickým prvkem pak byli takzvané stunty, při kterých se dva pass rusheři neprve překříží, aby ofenzivní lajně ztížili úkol rozhodnout se, kdo má koho blokovat.

3. Mix osobní a zónové obrany. Zatímco během sezóny zdobila obranu především skvělá osobní obrana (každý má svého hráče 1 na 1) cornerbacků jako Aqib Talib nebo Chris Harris, v playoff do svého repertoáru obrana hodně zapracovala množství zónových konceptů, při kterém jednotliví hráči obsazují určené zóny na hřišti. Navíc absence běhové hry Patriots umožnila defenzívě připravit si na Bradyho množství neobvyklých rozestavení s minimem hráčů uprostřed (tzv. v boxu), které nedávaly najevo úmysly obrany. To vše znesnadňilo quarterbackovi čtení pole před sebou a vedlo k hodům pod tlakem na obsazené hráče. Viz Bradyho druhé interception.

Jedním z mála hráčů, který stále představoval pro obranu Denveru nepoměr a nebezpečí, byl tight end Rob Gronkowski. Není náhoda, že všechny proměněné čtvrté downy v závěru vedly právě přes tohoto hráče. Jeho kombinace velikosti a rychlosti to je noční můra všech linebackerů NFL. Navíc odepsat ze zápasu Toma Bradyho prostě nejde, dokud opravdu není konec a tak 3 nekompletní passy neznamenali nic, když proměnil první down na čtvrtý pokus.

Také obrana New England Patriots byla velice dobře připravena na svého soupeře. Klíčem k úspěchu Denveru měla být běhová hra, ale obrana Patriots ji byla schopna zastavovat. Především hráči uprostřed defenzivní linie (Malcolm Brown, Alan Branch ..) nebyli k pohnutí a tak většina běhů Denveru končila přinejlepším ziskem dvou yardů. Quarterback Peyton Manning byl podobně jako jeho protějšek hodně pod tlakem. Hned 2 jeho sacky plynuly ze skvěle zahraného blitzu prostředkem. Linebacker Jamie Collins proběhl ofenzivní linií nebráněn přímo před obličej Manninga a jeho úprk jen přidal minusové yardy. Drajv byl zastaven nadobro.

Hvězdy však Manningovi přály a také počasí mu muselo vyhovovat. Sluníčko, bezvětří. Jakmile ho soupeř sacknul nebo jinak vynutil dlouhý třetí down, neměl mnoho šancí proti pozorné obraně. V rytmu a s alespoň nějakou podporou běhové hry, však hrál v klidu a jeho 2 touchdowny na Owena Danielse byly opravdu skvělé hody na volného spoluhráče. Jeho letošní základní sezóna to byl mix zranění a zklamání. Otázky se množily, zda-li vůbec patří do základní sestavy Broncos. Trenér Patriots Bill Belichick měl však před zápasem jasno: “Nikdy, nikdy bych nepodceňoval Peytona Manninga.“

Nakonec zápas rozhodl s velkou porcí nadsázky jeden neproměněný extra point v úvodu. New England musel proměnit v závěru za 2 body a neuspěl. Rozbor osudné hry najdete v následujícím videu.

Změna, které před sezónou posunula kop pro extra point o 13 yardů dozadu, se zase jednou ukázala jako veliká. Kicker Stephen Gostkowski ve strarém systému proměnil 468 extra pointů v řadě, naposledy minul v roce 2006 – jeho nováčkovské sezóně. Od letoška je však tento kop všechno, jen ne automatický.

Carolina Panthers vs. Arizona Cardinals 49 – 15

Kdo nezamhouřil v noci na pondělí oka a sledoval tento zápas až do konce, musel být lehce zklamán. Tedy pokud není zanícený fanoušek Panthers. Já použiji magii čísel, abych Vám ten zápas trochu přiblížil.

7: Tolik turnoverů (aneb ztrát míče) předvedla Arizona Cardinals a s takovou se prostě vyhrát nedá. Nejvíce bolestný byl fumble Patricka Petersona a první interception Carsona Palmera těsně před koncem prvního poločasu. Zápas byl stále ještě na dosah a touchdown by tým posunul na rozdíl hratelných 10 bodů.

2: Linebacker Panthers Luke Kuechly si připsal interception vrácené do touchdownu ve 2 po sobě jdoucích utkáních playoff. Vzácná událost.

1: Jeden fanoušek během zápasu spadl z ochozů. Že by první obět rozdávání míčů fanouškům?

17: Takový byl rozdíl bodů v poločase. Carolina si opět vybudovala pohodlné vedení už během prvního poločasu. Tentokrát však hrála agresivně i v druhé půli a nepovolila soupeři ani náznak na zvrat zápasu jako proti Seattlu.

86: Tolik yardů získal Philly Brown nejdelší hrou zápasu. A k tomu touchdown. Není náhoda, že Arizona během této hry přivedla na Cama Newtona tlak pomocí blitzu, který nepřinesl úspěch. Ofenzivní lajna Panthers podala skvělý výkon a Newton byl velice pozorný a proti blitzům rozdával míče po většinu utkání svižně a přesně.

2+2: Cam Newton si v zápase připsal 2 běhové a 2 passové touchdowny. Neodpustil si pózu supermana, dabbing, rozdal nějaké ty balóny a nešetřil úsměvy. Holt, když se daří … Jen ten skok do end zóny při svém druhém běhovém touchdownu si mohl odpustit. V klidu by pro něj dokráčel i bez toho. Koleduje si o zbytečné zranění, přecijen předvádění se má své hranice.

Co ještě stojí za řeč

a. Skvělou a chytrou challenge předvedl trenér Patriots Bill Belichick na nekompletní přihrávku Peytona Manninga, která letěla lehce dozadu. To je fumble! A tak šli Patriots na míč.

b. Ofenzivní lajna New England Patriots byla pod palbou celý zápas. Ve snaze něco s tím udělat, zatlačeni na vlastních 8 yardech, trenéři poslali do hry šestého ofenzivního linemana namísto tight enda. Studený a nepřipravený na hru, sotva se otočil, když se defensive end Denveru Von Miller kolem něj prohnal jako vítr a sacknul Toma Bradyho. Ne všechny taktické tahy vyjdou.

c. To teď už ví i trenér ofenzivní lajny Patriots, Dave DeGuglielmo. Od pondělí si hledá novou práci.

d. Ojedinělý běh Peytona Manninga získal 12 yardů, první down a taky překvapené úsměvy jeho spoluhráčů na sidelajně. To se holt jen tak nevidí.

e. Peyton Manning (39) bude nejstarším hráčem, který kdy nastoupil v Super Bowlu. Jeho “pohádková“ cesta do finále zaujala i česká mainstreamová média, tak nezbývá doufat, že odborníci na biatlon a curling napíší něco k věci a odpustí si české patvary typu zadák, jako je to v dabingu některých filmů.

f. Wide receiver Larry Fitzgerald měl být hvězdou Arizony v utkání s Carolinou. Jeho 2 důležité dropy v druhém poločase však zněly jako labutí píseň.

g. Smutným hrdinou víkendu je linebacker Caroliny – Thomas Davis, který si po střetu s tight endem Darrenem Fellsem zlomil ruku a může přijít o účast v Super Bowlu. Ale nepodceňujme jej, přecijen Davis už se ve své kariéře zvládl zotavit ze tří přetržených vazů (ACL) v koleni. Toho jen tak něco neskolí.

h. Z jiného soudku: Trenér Green Bay Mike McCarthy v týdnu vzkázal running backovi Eddie Lacymu, že by měl zhubnout a dostat se do lepší formy pro příští ročník. Trefné.

Co nás čeká příště

Detailní preview Super Bowlu 50 v příštím díle napoví, co čekat od největšího utkání sezóny.

Dále také postřehy z utkání hvězd, známe jako Pro Bowl. Hráči, kteří zrovna neléčí šrámy ze sezóny se sejdou na Hawaji, aby si poklábosili o životě a seznámili své rodiny. Jo a taky si tam zahrají fotbal. Takovou plážovou verzi, ve které se nikdo moc nesnaží, hraje se na půl plynu a všichni se plácají po zádech. Kdo by se také chtěl zranit, že?

Kořením akce tedy bude draft, v němž si kapitáni vyberou z ostatních svůj tým. Něco jako ve školce při vybíjené, taky někdo zůstane na ocet (čili na konec). V sobotu večer pak proběhne galavečer, kde liga rozdá těm nejlepším ocenění za uplynulou sezónu.

Patří do:

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít