Log In

Tom Brady: do pekel a zpět

Mnoho profesionálních sportovců a novinářů tvrdí, že formát hráče se skutečně pozná, až když se nedaří. Vítězné série jsou krom kvality týmu a objemu oddřené práce často shodou šťastných náhod a především pohody v kabině. Sportovci si je pak hýčkají a pojišťují je pověrčivými rituály. Nevyměňují si vybavení, ani když by to už bylo potřeba, používají stejný warm-up song nebo chodí stále do stejných restaurací ve stejnou dobu na stejná jídla.

Když se ale nedaří, je té práce mnohem mnohem víc. A často není jasné, co je vlastně potřeba udělat ke zlomení smůly a nezdaru.

Tom Brady je žijící legendou NFL. Spolu s Joem Montanou a Terry Bradshawem je jediným hráčem v historii, který má nejen několik prstenů pro vítěze Superbowlu (3) ale i několik Superbowl MVP – cen pro nejužitečnějšího hráče finálového utkání (2). Figuruje v na nejvyšších příčkách all-time rekordů NFL v počtu naházených yardů, touchdownů i v rámci celkového hodnocení přihrávek.

Tom Brady - Trojnásobný vítěz Superbowlu, držitel dvou ocenění pro nejužitečnějšího hráče finálového utkání tzv. Superbowl MVP.

Tom Brady – Trojnásobný vítěz Superbowlu, držitel dvou ocenění pro nejužitečnějšího hráče finálového utkání tzv. Superbowl MVP.

Brady je ale především synonymem pro úspěch Bostonských Patriots. Do NFL přichází každý druhý rok quarterback, o němž odborná i laická veřejnost tvrdí, že bude hvězdou, že založí dynastii, že váš syn bude chtít k narozeninám jeho dres. Často to, ale spíš nedopadá, jelikož přechod bývá tvrdý a náročný, (např. příběh RGIII). Ne tak u Toma Bradyho. Ten byl draftovaný až v šestém kole a velká pověst ho nepředcházela. V New England začínal jako čtvrtý quarterback, ale během první sezóny se vypracoval na post dvojky za Drewem Bledsoem. Ten ve druhém zápase další sezóny odstoupil pro vnitřní krvácení po hitu a Brady už ho zpět nepustil. Ve své druhé sezóně skončil Brady s 18 touchdowny na kontě a v playoff dovedl Patriots k prvnímu Superbowlu ve 40-leté historii klubu. Dokázal to jako nejmladší quarterback všech dob. Během deseti let pod taktovkou Maestra Bradyho pak Patriots vyhráli finále konference celkem pětkrát a třikrát svou šanci dokonce proměnili v cenu Vince Lombardiho.

Bradyho kariéra je v NFL úzce spjata s koučem Billem Belichickem: oba přišli do Bostonu ve stejné době; Belichickův playbook a Bradyho provedení se v sobě vzájemně odráží a dle výčtu úspěchu výše – tato kombinace přímo září.

Krom sportovních úspěchů je Brady se svou vizáží hollywoodské hvězdy také výbornou marketingovou značkou, obzvlášť ve spojení se svou ženou – brazilskou supermodelkou Giselle Bündchen.

Začátek letošní sezóny Patriots ale na nové zápisy do historie nevypadal. Rozhodně ne na ty pozitivní. Prohra favorita v Miami 20-33 byla pro Pats prvním neúspěšným vstupem do sezóny od roku 2003. Brady měl mizernou procentuální úspěšnost 51,7%, když z 56 pokusů zkompletoval jen 29 přihrávek a jeden touchdown. Ten jako předzvěst věcí budoucích letěl do medvědích tlap Roba Gronkowskiho. V druhém poločase zápasu přehráli Dolphins Pats 23-0 a Patriots měli nad čím přemýšlet – úvod sezóny, solidní náskok a přesto porážka s outsiderem.

Chris McCain z Miami Dolphins sackuje Toma Bradyho ve čtvrté čtvrtině úvodního zápasu sezóny 2014/2015.

Chris McCain z Miami Dolphins sackuje Toma Bradyho ve čtvrté čtvrtině úvodního zápasu sezóny 2014/2015.

V dalším zápase Patriots porazili Vikings (momentálně 4-5) 30-7, ale Brady sám naházel jen 150 yardů a opět jen jeden TD. O rozdíl se postarala především bostonská obrana, absence Adriana Petersona a marný Matt Cassel, který daroval Patriots čtyři interception. Tom Brady znovu nepřesvědčil.

V třetím týdnu zavítali do Nové Anglie Raiders (momentálně 0-9) a ani proti tak slabému oponentovi Brady nehodil víc než jeden touchdown. Na Roba Gronkowskiho.

"GRONK TOUCHDOWN!" Rob Gronkowski, přezdívaný pro svou sílu a výbušnost Gronk, skóruje po přihrávce Toma Bradyho skrze bídnou obranu Oaklandu.

„GRONK TOUCHDOWN!“ Rob Gronkowski, přezdívaný pro svou sílu a výbušnost Gronk, skóruje po přihrávce Toma Bradyho skrze bídnou obranu Oaklandu.

 

A pak to přišlo. Prohra s Dolphins následovaná dvěma nemastnými neslanými výhrami nad týmy z chvostu NFL připravila půdu pro jednu z největších porážek Patriots za dlouhé roky. V Kansas City obrana Pats třikrát neuhlídala po zranění navrátivšího se Jamaala Charlese a Tom Brady ke dvěma interception přidal tuto sezónu již obvyklou slabou produktivitu: 159 yardů a jeden touchdown. Celkové skóre: 14-41. Tom Brady ani zápas nedohrál.

Rezignovaný Tom Brady na sideline, poté co byl koučem vystřídán v zápase proti Chiefs.

Rezignovaný Tom Brady na sideline, poté co byl koučem vystřídán v zápase proti Chiefs.

Ve čtvrté čtvrtině ho kouč Belichick jednoduše vystřídal a na hřiště poslal nováčka Jimmyho Garroppoloa. Ten zmírnil porážku touchdownem. Na Gronkowskiho. Ten stejně, jako zbytek ofenzivních trumfů týmu, nováčkovi gratuloval k prvnímu zápisu do statistik NFL, ne tak Tom Brady. Scéna po nováčkově touchdownu ke konci zápasu, v níž  na střídačce sedí Brady, ofenzivní koordinátor Josh McDaniels a Garroppolo vedle sebe a panuje ticho, patří k odvrácené straně fotbalového světa. Tlak je neúprosný a chyby se neodpouští. Ne dvakrát, ne třikrát. Tedy pokud nejste quarterback v Dallas Cowboys…

Tom Brady na sideline ostentativně ignoruje nováčka Jimmyho Garroppola těsně poté, co rookie skóroval proti Chiefs svůj první TD v NFL.

Tom Brady na sideline ostentativně ignoruje nováčka Jimmyho Garroppola těsně poté, co rookie skóroval proti Chiefs svůj první TD v NFL.

Na Bradyho se hned po zápase sesypala kritika ze všech stran a neustávala až do dalšího zápasu. Mluvilo se o konci kariéry živoucí legendy.

Matt Williamson, expert ESPN, tvrdil, že Brady rychle stárne, jeho ofenzivní lajna je příšerná a hlavně Brady, který nebyl nikdy nic moc atlet, je teď vyloženě slabý. Síla v jeho ruce je na takovém ústupu, že už nedokáže házet do hloubi pole.

Tim Hasselbeck, bývalý NFL quarterback, se Bradyho zastal, řekl že Patriots jako celek nejsou tím, co bývali: především nenahradili Aarona Hernandéze, což se přímo váže k problémům lajny. S dvěma tight endy jako byla dvojce Hernandez-Gronkowski měli Patriots k dispozici 250 kg na lajně navíc. 250 kg, které mohly udělat cokoliv. Zablokovat kohokoliv. Nebo naopak fungovat jako bezpečné obrněné místo, kam Brady mohl směřovat krátkou přihrávku středem na třetím downu. To dává útoku mnoho možností. Hasselbeck zmínil, že ani odchod Welkera nebyl dostatečně nahrazen.

Donovan McNabb, netřeba představovat, se nechal unést natolik, že řekl, že pokud by trend vytrval, mohla by tohle být Bradyho poslední sezóna za Pats.

Trenér Patriots Bill Belichik přechází úšklebkem otázku na možnou změnu na pozici QB po drtivé porážce v Kansas City.

Trenér Patriots Bill Belichick přechází úšklebkem otázku na možnou změnu na pozici QB po drtivé porážce v Kansas City.

Brady ani Belichick nekomentovali tyto a podobné výroky nijak. Při otázce přímo na pozápasové konferenci zda není načase „přehodnotit pozici quarterbacka u týmu“ se Belichick jen ušklíbnul a otázku přešel mlčením. Patriots měli týden na to něco změnit.

V dalším zápase čekali na New England Cincinatti Bengals. A něco bylo najednou nijak. V zápase, kde Brady překročil 50 000 naházených yardů v kariéře, byly jeho statistiky z jiného – mnohem slunečnějšího světa – než z měsíční krajiny letošní sezóny. 300 naházených yardů, dva touchdowny. Ne hvězdný, ale solidní výkon. Týmu výrazně pomohl výkona Stevana Ridleyho, který narushoval 120 yardů. Pats zvítězili 43-17 a Gilette Stadium aplaudoval. Král očividně není mrtev. Mimochodem v zápase přinesla spolupráce Brady-Gronkowski 45. touchdown celkově. Tomu se říká chemie.

Zase ten Gronkowski! Rob Gronkowski opět skóruje po Bradyho přihrávce. Tentokrát proti Bengals.

Zase ten Gronkowski! Rob Gronkowski opět skóruje po Bradyho přihrávce. Tentokrát proti Bengals.

V následujících týdnech Patriots s Bradym přejeli Buffalo Bills, těsně porazili Jets a rozdrtili Bears 51-23. Brady byl zpět, vše bylo zapomenuto. Korunovace zpět na hrající ikonu, ale teprve měla přijít. Do Massachusetts přijeli Denver Broncos s nejopěvovanějším quarterbackem současnoti – Peytonem Manningem. Strojem na krátké přihrávky, touchdowny a vítězství. Polním generálem, který disponuje vším co dle expertů Pats letos chybí – solidní ofenzivní lajnou a především ofenzivou přetékající ofenzivním hvězdami. Demaryius Thomas, Welker, Sanders. Julius Thomas a Montee Ball. Z Denveru jde letos možná ještě větší strach než loni. Z části kvůli prohranému finále se Seahawks, je totiž vidět že Manning si prostě jde pro opravu.

Zklamaný Peyton Manning se zdraví s Bradym po drtivé výhře Patriots nad Denverem.

Zklamaný Peyton Manning se zdraví s Bradym po drtivé výhře Patriots nad Denverem.

V duelu quarterbacků ale bylo vše naruby. Brady naházel přes 300 yardů a především 4 touchdowny. K tomu sice přidal interception, ale rozdíl byl zřetelný. Manning se trápil a po zápase se také tvrdě zkritizoval. Dvě klíčové interception a jen dva touchdowny nejsou pro hráče jeho formátu v pořádku. Nejkrásnějším momentem zápasu byl Edelmanův 84-yardový punt return. Všichni si ale budou spíše pamatovat sdělení, kterého se světu NFL dostalo. Tom Brady je zpět a z Patriots jde strach. Uvidíme, zda  forma vydrží New England i přes bye.

Patří do:

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít