Log In

Bleskově: Mistrovství světa 2015 zrušeno!

Velmi nepříjemná zpráva dnes obletěla svět a zasáhla příznivce amerického fotbalu, kteří jen nevěřícně kroutí hlavami. Necelých 8 měsíců před startem mistrovství světa 2015 ve Švédsku byla celá událost zrušena.

Prvním náznakem byly už problémy s rezervacemi ubytování, které nemohl hostitel události Tele2 Arena potvrdit a následně na to už přišly první informace, potvrzující kolující spekulace.

IFAF Mistrovství světa 2015 nebude ve Stockholmu

Víceprezident mezinárodní federace IFAF Roope Nornonen nyní potvrdil zvěsti o budoucnosti mistrovství.

Už před několika týdny jsme se začali obávat situace ve Švédsku a po prozkoumání všech možností a domluvě se Švédskou federací jsme se včera rozhodli celou akci zrušit. Budeme hledat jiného možného hostitele celé události nebo zvažovat odložení o rok či dva.

Tiskový mluvčí Švédské federace (SAFF) Martin Söderberg následně vyjádřil skeptický postoj k organizaci takové události z nedostatku peněz v jiné hostitelské zemi.

Dnešek je velmi smutným dnem pro americký fotbal ve Švédsku. Opravdu jsme chtěli, aby to vyšlo. Investovali jsme se společností Amfium v průběhu posledních tří let 2.7 milionů švédský korun (necelých 8 milionu Kč) nebo jsme proplatili jimi předložené faktury. Nevíme, kolik peněz v této firmě zůstalo. Jejich úkolem bylo získání prostředků pro celé mistrovství a související náležitosti. O účetnictví marně žádáme už nejméně poslední rok. 

Naprosto šílené kolečko se uzávírá. Současný prezident Amfium je Tommy Wiking, který byl ještě včera prezidentem celé světové federace IFAF a zároveň té švédské (SAFF). Společnost Amfium byla najata SAFF pro zařízení všeho nezbytného okolo mistrovství. Wiking si vzal navíc volno a je nedostupný pro jakékoliv vyjádření.

„Je neuvěřitelné, že se toto stalo a ještě více, že celá situace přilákala naši pozornost teprve před pár týdny. V případě události rozměrů, které má mistrovství světa, je vždy šance, že se finanční zabezpečení rozpadne nebo nenavýší. To je součást obchodu. Našim hlavním úkolem je nyní napravit nastalou situaci a jakmile bude znám výsledek, co se vlastně stalo, zajistit, aby se to nemohlo opakovat,“ dodal Noronen.

Prezident IFAF Tommy Wiking si ze zdravotních důvodů bere volno

Nevrátí se dříve, než na konci ledna. Aktuálně za něj zaskakuje druhý z víceprezidentů Mac Kaneuji.

Celé věci a smyslu Wikingova volna nepřidává ani jeho srpnové zatčení švédskými orgány za údajnou zpronevěru. Ve vazbě strávil dva týdny a následně proti němu bylo zahájeno řízení. Údajně ale celá tato záležitost s mistrovstvím světa nijak nesouvisí a protože je případ v řešení, Wiking se k celé věci nemůže vyjadřovat. Již dříve řekl, že peníze, které SAFF investovala do společnosti Amfium byly dobrou investicí.

SAFF se snaží získat jakékoliv písemné podklady k celé věci, ale zatím se jí nedostalo ani kopie účetní uzávěrky za rok 2013.. Celý příběh dále nabírá na obrátkách v kolotoči kolem prodeje Amfia, které bylo údajně prodáno neznámým investorům, které dosadil právě Wiking. Celá společnost pomáhala asociaci konat sportovní události, ale ani Söderberg dnes neví, kdo vlastně Amfium koupil.

Budoucnost IFAF Mistrovství světa?

11 z 12 účastnících se národů a jejich federací se již kvalifikovalo a připravují se na Mistrovství světa. Co se stane se stovkami atletů, trenérů a hodnostářů?

Existují dvě možnosti. Přesun do jiné hostitelské země a zachránit Mistrovství světa pro rok 2015 nebo jej odložit o rok nebo dva.

Reputace švédského amerického fotbalu bude teď trnem v oku každého příznivce. Doufejme, že se vymyslí takové řešení, které celý tento nepříjemný fakt zjemní a on následně vyšumí jako většina kauz.


Zdroj: KELLY, Roger. 2015 IFAF World Championships Cancelled in Sweden. [online]. 2014 [cit. 2014-12-19]. Dostupné z:http://www.americanfootballinternational.com/2015-ifaf-world-championships-cancelled-in-sweden/

Patří do:

Zakladatel karlovarských Warriors, šéfredaktor a autor projektu czechfootball. Mimoto se věnuje sportovnímu marketingu, sociálním sítím a grafice.

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít