Log In

Americký fotbal jen pro urostlé? Ale kdepak, své o tom ví i J.J.Watt

Věříte, že nezbytnou podmínkou hráče amerického fotbalu je vzrostlá postava? Předpoklad? Možná. Nutnost? Určitě ne!

Každý jednou začínal a nejinak tomu bylo u hvězdy Houston Texans, Justina Jamesa Watta. Tenhle střízlík měl talent a vypracoval se ve hvězdu, která září prakticky každý zápas.

Střední škola

Pewaukee High School, nacházející se ve státě Winsconsin, odkud Justin pochází, byla prvním krůčkém k fotbalové kariéře. Jasné obsazení na pozicích Tight End a Defensive End si nesl už od střední. V té době ukazovala váha u Wattů doma ještě pod 100 kg. Ocenění hráč roku, atlet roku a jiné ceny byly jen vyústěním talentu a poctivé práce. Věnoval se baseballu, ale hlavně hokeji, který má dodnes hodně v oblibě. Střední školu opouštěl nakonec se 110 kg.

Univerzita

Ne každý může hrát pozici, pro kterou si myslíte, že je stvořen. J.J.Watt se první rok protrápil na pozici TE univerzity Central Michigan. Výsledky příliš neoslnil a dusil v sobě touhu po defensivní lajně. Toho si všimli pánové z univerzity Wisconsin. Legenda se narodila a statistika se začala plnit. Univerzitní léta ho patřičnou přípravou doplnila o dalších více než 30 kg.

NFL

Více než 130 kg, lehce pod dva metry a jasná volba Houston Texans. První kolo draftu, pick číslo 11. Tenhle obchod se podařil a J.J.Watt je klíčovou oporou Texans. Je postrachem QB, na kterých si rád smlsne, ale rozumí si i s balonem, nejen při zablokovaných passech, ale občas i jako TE. Špička žebříčku 100 nejlepších hráčů, opakovaně oceňovaný nejlepší hráč obrany, hráč s nejvíce sacky a koneckonců sledujte Texans, protože na Watta je radost se dívat každý zápas. Na kontě má k dnešnímu dni za svou NFL kariéru 46 sacků a 36 přerušených passů v pouhých 25 letech.

Výjimečnost

Průměrná délka dlaně u mužů je necelých 19 cm. To, že míč ve Wattových dlaních vypadá jako hračka, není náhoda. Délka jeho dlaně je 28,5 cm. I proto balony rád chytá. V letošní sezoně jej v Houstonu již několikrát postavili na pozici TE, na které chytil dva touchdowny. Se 4 TD, které v dosavadní části sezony získal, je nejlepším defensive endem v historii NFL. A do konce sezony je ještě daleko…

To, že se J.J.Wattovi přezdívá stroj na sacky, je známý pojem, ale že má rád i balóny létající vzduchem, to už je informace upozaděná. Ono s rukama takových rozměrů se to nabízí a Watt zastává velmi prostou herní filozofii: „Srazit pass je pro mě skoro to stejné jako sack – demotivuje to QB“.

Stále si myslíte, že na americký fotbal nemáte správné proporce? Nevěřte tomu, jak vypadáte nyní, ale jak můžete vypadat a hrát, když na sobě bude pracovat. Odhodlání, cíl a vůle – to je oč tu běží.

Zakladatel karlovarských Warriors, šéfredaktor a autor projektu czechfootball. Mimoto se věnuje sportovnímu marketingu, sociálním sítím a grafice.

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít