Log In

Jaký byl Hráčský kemp očima účastníků?

O víkendu proběhl Hráčský kemp, který pořádala Česká asociace amerického fotbalu a o bezprostřední pocity se s námi podělilo několik účastníků. Jedná se o zástupce různých týmů, pozic i s odlišnými zkušenostmi a délkou hraní. Jaký byl tedy letošní hráčský kemp?

Andrea Blahoutová, DB, Crailsheim Hurricanes, 3 sezóny

Andrea v dresu německého celku Crailsheim Hurricanes

Andrea v dresu německého celku Crailsheim Hurricanes

„Kemp mě moc bavil a protože hraju na pozici defensive backa, trénoval nás Sebastian Fandert, kterého si vážím. Základy fotbalu už sice znám, ale mohla jsem si vše perfektně procvičit a poslechnout si názor zkušeného trenéra. Tenhle typ kempu bych doporučila každému, kdo fotbal bere vážně a myslí si, že má ještě rezervy, protože každý trénink navíc může jen pomoct. Moc děkuji holkám z Black Cats, s kterými jsme si to skvěle užily a i klukům, že nás nešetřili. Modřiny se brzy zahojí, ale zkušenosti zůstanou!“

Petr Prášek, QB, Teplice Nordians, letos prVní sezóna

Petr se kromě vedení klubu a tréninků dostane i na hřiště. Letos premiérově na pozici QB.

Jsem trenér týmu Nordians Teplice a aktivní hráč na pozici WR a RB. Minulý rok jsem se zúčastnil kempu AFCTA jako shadow coach, a tak mám s čím srovnávat kemp letošní, který vedli tuzemští trenéři. Kvůli situaci v týmu jsem byl nucen se přihlásit jako QB. Tuto pozici jsem nikdy předtím nehrál a vše jsem tedy znal pouze teoreticky. Jako čistokrevný WR jsem neměl problém se všemi routy a potřebnými schématy. Přesto vše kolem této pozice je o precizním načasování a technice. Už jen samotné krokování a házení není zdaleka tak lehké, jak se může na první pohled zdát. Celý víkend jsem strávil s hráči, kteří tuto pozici měli už více či méně zažitou, na mně bylo se tomu postavit čelem a začít od prvního kroku.

Díky výbornému přístupu obou trenérů (pozn red.: Kyle Newhall-Caballero a Honza Dundáček) jsem se postupně zlepšoval a nabíral na sebevědomí. Za víkend z člověka QB neuděláte, ale to, co mi tihle dva hráči dali, mi hrozně pomohlo v dalším rozvoji. Atmosféra celého kempu nejde ani tak popsat, ta se musí zažít. Především souboje mezi útokem a obranou. Celkově se tento kemp povedl a nikterak netrpěl na neúčasti trenérů ze zámoří. Jak jsem již uvedl, na kemp se mohou přihlásit úplní začátečníci, zrovna tak ale i pokročilejší hráči, přínosem bude pro všechny. Myslím, že ani není od věci se této akce zúčastnit vícekrát na stejném postu nebo si popřípadě zdokonalit post sekundární. Je to svátek pro všechny, co mají rádi americký fotbal a já jsem si to užil se vší parádou! Jako trenér i hráč mohu kemp jen doporučit a rozhodně si nenechám ujít ten další.

 Honza Pittner, DB, Ústí nad Labem Blades, 2 sezóny

blades-pittner2

Honza je v poli dost obávanou překážkou útočníků a to nejen při passové coverage. Foto: NORTH VIDEO

„Kemp byl super! Trenéři se nám maximálně věnovali abychom se posunuli v naší hráčské kariéře dál. Předali nám cenné zkušenosti, které se budou hodit. Na mé pozici se potkalo na dvacet hráčů a konkurence byla vysoká. I přesto jsme všichni táhli za jedno lano a snažili se to WR při drillech jeden na jednoho co nejvíce znepříjemnit. Rozhodně bych kemp doporučil všem hráčům, kteří mají chuť se zlepšovat, protože každý takový kemp vám dá další zkušenosti, které poté využijete v zápase a to je to hlavní.“

Jirka Vencovský, OL, Liberec Titans, odehrané 4 sezóny

Foto: Milan Bejbl

Jirka Vencovský na pozici pravého Guarda zastavuje defenzívu Blades. Foto: Milan Bejbl

„Kemp byl obsazen reprezentačními trenéry a to samo sebou mluví o kvalitě trenérského týmu. S dalšími devíti lajnaři a jednou slečnou, jsme pod vedením Daniela Leška pilovali elementární techniky kroků, pozice těla, umístění rukou a všech důležitých bloků a protekcí pro OL. Individuální drilly, videorozbory prokládané soutěživými společnými nebo pozičními drilly podporovaly fotbalovou atmosféru. U každého jedince bylo za pět tréninkových jednotek citelné zlepšení. Osobně mě to velice pomohlo rozvinout techniku passové protekce a její techniky. V malých klubech se povětšinou stává, že z neznalosti techniky se mohou učit zbytečně složitě a neefektivně. Dále pak tréninkové vybavení, nezbytné pro trénování drillů, se jinde v ČR nenajde. Nadcházející kempy bych rozhodně doporučil každému začínajícímu hráči, ale i hráčům hrajícím pár sezon.“

Pepa Ulrich, LB/DL, Pardubice Stallions, 4 sezónY

Pepa Ulrich, Pardubice Stallions

Pepa Ulrich si jde pro svou oběť v zápase proti Prague Lions. Foto: Tomáš Šnírer, photosnirer.cz

„S fotbalem jsem začal před pěti lety jako defensive lineman. U té jsem vydržel 3 roky, absolvoval další kempy a užíval si, že začínám konečně rozumět souvislostem spojených s mou pozicí. Před loňskou sezónou jsem se kvůli úbytku linebackerů a přebytečných kil posunul na inside LB. Odehrál jsem tedy jednu sezónu, se kterou jsem byl relativně spokojený. V počtu tacklů jsem skončil týmově druhý a dostal jsem se do širšího kádru reprezentace i do zápasu s Holandskem.

Jsem zastáncem toho, že základy a pohyb na hrišti neuškodí nikomu a být před sezónou tři dny na hřišti pod dohledem kvalitních trenérů je nejlepší způsob, jak se dostat do rytmu. Už jsem absolvoval minimálně 4-5 akcí pořádaných ČAAF, někdy ve spolupráci s IFAF a musím uznat, že se tenhle kemp povedl! Byl jsem hodně mile překvapený úrovní některých nováčků. Škoda jen, že u nás není zrovna přebytek kvalitních trenérů, kteří by rozuměli fotbalu a měli o něj zájem. Jak je totiž vidět, i pět tréninků s kvalitním trenérem dokáže nováčka posunout dál. Nemyslím si, že lidi hrající 2-3 roky by se měli myslet, že jim kemp pro nováčky nic nedá.

Byl jsi také na kempu? Tak své zážitky a postřehy nezapomeň podělit s ostatnimi a napiš svůj komentář. Děkujeme.

Patří do:

Zakladatel karlovarských Warriors, šéfredaktor a autor projektu czechfootball. Mimoto se věnuje sportovnímu marketingu, sociálním sítím a grafice.

Log In or Create an account