Log In

Češi postupují dále! Hrdiny zápasu s Polskem Dundáček a Ondrášek

Pardubice, ledové počasí a tvrdá bitva o postup do další části mistrovství Evropy. Taková byla fotbalová neděle. Proti Polsku se postavil dobře naladěný český tým. A přes ne úplně dobrou passovou hru se nakonec ukázala česká bojovnost, díky které národní tým nakonec postup přes houževnaté Poláky s výsledkem 14:7 urval. Hlavní strůjci? Bylo jich více, těmi nejzářivějšími byli Jan Dundáček s dvěma touchdowny, Augusta s pěti tackly nebo Večes s dvěma sacky po sobě. Byl to ale Filip Ondrášek, kdo zachránil Česko před prodloužením.

Daniel Balažovič neměl proti Polsku svůj den. Foto: Lukáš Machala

Daniel Balažovič neměl proti Polsku svůj den.
Foto: Lukáš Machala

Ten den žily Pardubice dostihy. Na závodišti se běžela Velká pardubická, přesto ale na stadionu vedle Tipsport areny probíhal ještě jeden souboj. Český národní tým v americkém fotbale tam před očima pouhých šesti set fanoušků bojoval s Polskem o postup do další kvalifikační fáze o postup na mistrovství Evropy. A úspěšně.

Lukáš Růžek zahrál proti Polsku velmi dobře a naběhal 73 yardů. Foto: Lukáš Machala

Lukáš Růžek zahrál proti Polsku velmi dobře a naběhal 73 yardů.
Foto: Lukáš Machala

V prvním poločase fungovala výborně domácí obrana. Poláci měli problémy se ziskem téměř každého pozitivního útočného yardu a většinou šli po třech akcích puntovat. Jenže punty končily i akce českého týmu. Kromě jedné, kterou zakončil nepovedený pokus o dlouhatánský 59yardový field goal Marka Hruboně, který hosté jednoduše zblokovali. Velká změna přišla po přestávce.

Po té se totiž začali více točit receiveři v domácím týmu, což mátlo defensive backy v polském výběru. Hostující secondary poté začala hrát zónovou obranu, což dávalo více prostoru jak receiverům, tak i běhajícímu Dundáčkovi. Velmi dobře si počínal i running back Lukáš Růžek, obzvlášť když měl po svém boku Synáčka, který mu pomáhal z pozice fullbacka.

Kuba Woleský měl v zápase dost práce. Hlavně ale nohama, puntovat musel hned pětkrát. Foto: Lukáš Machala

Kuba Woleský měl v zápase dost práce. Hlavně ale nohama, puntovat musel hned pětkrát.
Foto: Lukáš Machala

Jako první ale udeřili Poláci. Už po výkopu do druhé půlky musel returnera Cieslu zastavit Hruboň tvrdým hitem na polovině hřiště. Po krátkém pasu Tomasze Dziedzice se pak blýsknul pěkným catchem jmenovec Ochnio a donesl míč pro 16yardový touchdown do endzóny. Polský národní tým v tu chvíli vypadal velmi dobře, byl začátek třetí čtvrtiny a Češi museli stahovat náskok.

Polský quarterback neodehrál špatný zápas. 21 ze 42 přihrávek kompletních, 1 TD, žádná interception a pěkných 188 yardů. Nepodržela jej ale lajna, která na něj dovolila celých šest sacků! Foto: Lukáš Machala

Polský quarterback Tomasz Dziedzic neodehrál špatný zápas. 21 ze 42 přihrávek kompletních, 1 TD, žádná interception a pěkných 188 yardů. Nepodržela jej ale lajna, která na něj dovolila celých šest sacků!
Foto: Lukáš Machala

Jenže právě v tu chvíli se ukázalo specifikum českého týmu. Dundáček naběhal v zápase celých 162 yardů, a i když tedy českému týmu moc nefungovala passová hra (pouhých 68 yardů v zápase), zvládl několikanásobný Hráč roku vzít otěže do svých rukou a dovést svůj tým k výhře. Co se hry vzduchem týče, musely ten den působit v Pardubicích nějaké negativní síly. Balažovič byl třeba cílem přihrávek hned třikrát, nezachytil ani jednou; Štiegler pak byl několikrát přehozen a několikrát pass nezachytil, i když jej měl na rukavicích. To se zrovna Štigimu často nestává.

Útočnou hvězdou zápasu znovu Jan Dundáček: 2 touchdowny a 162 naběhaných yardů, to je dobrá vizitka. Passově to tak slavné nebylo: 9 z 28, 68 yardů a 2 interceptiony. Dundáček ale vše vzal znovu do svých nohou.  Foto: Lukáš Machala

Útočnou hvězdou zápasu znovu Jan Dundáček: 2 touchdowny a 162 naběhaných yardů, to je dobrá vizitka. Passově to tak slavné nebylo: 9 z 28, 68 yardů a 2 interceptiony. Dundáček ale vše vzal znovu do svých nohou.
Foto: Lukáš Machala

A passy vzduchem nesvědčily ani naší secondary. Ani Leoš Mikulka, ani dvakrát Ladislav Jenšík nezvládli chytnout interception, i když měli k míči blízko.

V druhé polovině tak fungovala hlavně běhová hra. Růžek běhal jako motorová myš, Dundáček jej následoval. A sám Honza Dundáček si doběhl pro dva touchdowny, oba pak potvrdil kopem Marek Hruboň.

Rozhodující zákrok zápasu. Foto: Dawid Szulc

Rozhodující zákrok zápasu v podání Ondráška.
Foto: Dawid Szulc

Klíčová hra pak ale přišla v samotném závěru zápasu. Poláci předvedli učebnicový no-huddle drive, hřištěm procházeli jako nůž máslem. Pak ale přišel dlouhý pass bráchy na bráchu od Tomasze Dziedzice na bratra Bartosze. Druhý jmenovaný zachytil míč v endzóně, tak dlouho s ním ale žongloval, než mu jej bílovický Filip Ondrášek vyrazil zezadu z rukou a o touchdown nešlo. Tak blízko bylo Polsko prodloužení.

To ale nakonec díky výborné hře Ondráška z třetidivizního týmu Sígrs nenastalo. Celý drive nakonec zapečetil Karel Augusta krásným sackem polského quarterbacka. K tomu se Augusta dostal přes mdle hrajícího Babatunde Aiyegbusiho, který měl být po absolvování letního kempu s Minnesotou Vikings oporou polské útočné lajny. Po zápase ale můžeme říct, že kdyby takhle chránil QB Vikings Teddyho Bridgewatera, asi by moc pochval nedostal.

Honzovi Šimánkovi se podařilo i přes výškovou převahu Babatunde Aiyegbusiho přes tohoto ofenzivního linemana se zkušenostmi z kempu Minnesoty Vikings několikrát přejít. Foto: Michal Klimek

Honzovi Šimánkovi se podařilo i přes výškovou převahu Babatunde Aiyegbusiho přes tohoto ofenzivního linemana se zkušenostmi z kempu Minnesoty Vikings několikrát přejít.
Foto: Michal Klimek

Český tým tak proklouzl do další části kvalifikace o evropský šampionát. Klukům budeme držet palce a o vývoji kvalifikačních skupin vás budeme informovat.

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít