Log In

Rozhovor s Janem Šestákem: Část první

Flagfootball je bezkontaktní verzí amerického fotbalu. A Jan Šesták vede tým, který v uplynulé sezoně válčil s názvem „Team Czech Republic“ v rakouské flagové soutěži FLA2. Jak se českému reprezentačnímu týmu daří v pravidelné soutěži? V první části rozhovoru jsme s Honzou probrali začátky flagové reprezentace a rozvoj flagu v Česku. V druhé části se pak budeme zabývat samotnou rakouskou ligou a možnostmi, jaké před českým týmem stojí…

Oslava druhého místa v letošní FLA2.

Oslava druhého místa v letošní FLA2. Jan Šesták stojí v popředí vpravo.

Jak vznikl český flagfotbalový národní tým?

Národní tým je založený z velké části na týmu Panthers 30+, kterému se dařilo vyhrávat mistrovství ČR ve flagfotbalu od samotných začátků. V loňském roce bylo navíc od České asociace amerického fotbalu pro vítězný tým zaplacené startovné na mistrovství Evropy v Itálii, kam jsme se jako vítězný tým vydali. Nejeli tam už pouze Panthers, ale bylo to posílené třeba o hráče z Ostravy, Pardubic nebo Brna. Na ME jsme odehráli pět utkání s jedinou výhrou, která přišla v posledním zápase proti Irsku.

Proč jste se rozhodli nastoupit do pravidelné soutěže?

Konfrontací se ukázalo, že je úroveň českého flagfotbalu oproti ostatním evropským zemím na poměrně nižší úrovni, a že pokud se chceme nějak zlepšovat, tak musíme hrát jinde. Uvědomili jsme si, že nestačí scházet se jednou za rok před mistrovstvím republiky, kde se nám sice dařilo, ale úroveň mezistátních zápasů byla úplně jinde.

Týmová fotografie Team Czech Republic po zisku stříbra v FLA2.

Týmová fotografie Team Czech Republic po zisku stříbra v FLA2.

Kdy přišel nápad na zapojení se do rakouské druhé ligy FLA2?

Už v Itálii jsem se vyptával trenéra rakouské reprezentace Dietmara Furthmayra, jestli by byla nějaká možnost zapojit se do ligy. On mi předal kontakty, navázali jsme spojení s rakouskou asociací, která nám předala nějaké podmínky a po dohodě právě s koučem národního týmu se rozhodli nás na základě naší úrovně nasadit do druhé ligy, tedy FLA2. Do elitní FLA se stejně nedá přímo přihlásit, každý celek si ji musí vybojovat a postoupit do ní. Teoreticky jsme mohli skončit i níže, kde hrají hráči čistě pro zábavu, ale tam se nás rakouská asociace umístit nerozhodla.

Na flagovém mistrovství se týmu Panthers 30+ tradičně daří. Na fotce Jan Šesták.

Na flagovém mistrovství se týmu Panthers 30+ tradičně daří. Na fotce Jan Šesták.

Vraťme se ke kořenům a k Vaším začátkům s flagfotbalem. Kdy vznikla myšlenka založení Panthers 30+?

Když byly vypsány propozice prvního mistrovství republiky, tak jsem si říkal „proč to nezkusit, proč zase něco nevyhrát?“ (úsměv). Tehdy jsme vyhráli s týmem složeným z hráčů, s nimiž jsem hrál já, takže těmi staršími, nebo s vycházejícími juniory jako byli třeba bratři Tománkové, Kuba Woleský, a další… Jakub a Standa Tománci navíc byli první generací, která hrála v pilotních projektech školního flagfotbalu, které se zkoušely před přibližně patnácti lety na základních školách. Z toho plynulo, že oni dva měli s flagem nějaké zkušenosti, byli to víceméně originální flagisti, veteráni flagu. (smích)

„Říkáme o sobě, že jsme národní tým. Slýcháme ale i názory, že jsme jen výběr hráčů hrajících pod názvem Team Czech Republic.“

Jan Šesták

Máte přímo vy jako národní tým nějaký zájem o rozvoj flagu v Česku? Vaše působení v rakouské FLA2 jste si domluvili sami…

Tady bych rád upřesnil, že nám ČAAF pomohla při povolení startu v rakouské lize a také nám zaplatila startovné v FLA2, které se pohybuje někde mezi pěti sty a sedmi sty euro, což bylo pro fungování našeho týmu klíčové. Samozřejmě, že by byla příjemná větší podpora třeba v proplácení cest na turnaje, ale jsme rádi i za tu podporu, které se nám dostalo.

V rakouské flagové soutěži úřaduje i Jakub Woleský se svými žlutými rukavicemi. O těch se tak zdá jak obráncům v prestižní AFL, tak i ve flagové FLA2.

V rakouské flagové soutěži úřaduje i Jakub Woleský se svými žlutými rukavicemi. O těch se tak zdá jak obráncům v prestižní AFL, tak i ve flagové FLA2.

Dobře. A o zmiňovaném rozvoji flagu v Česku tedy jako národní tým nějak uvažujete?

Nemáme v současné době ambice na dětský flag, jehož rozvoj už pomalu začíná i bez naší pomoci. Tím, že jsem já osobně načerpal cenné zkušenosti v Rakousku, tak jsem pomáhal například se školením rozhodčích a trenérů, kteří se účastní flagové soutěže U15. Že bych se já chtěl věnovat dětem, to v současné době ne.

Pokud ne ten dětský, je možnost pohnout nějak s tím seniorským?

Tady je mé cítění opačné. Podařilo se nám v rámci vedení asociace prosadit nějaké změny na příští mistrovství republiky, aby se na něm předvedlo více týmů a ne jen těch šest, jako tomu bylo v minulosti. Ideální situací by pak byla celá flagfotbalová liga, k čemuž vede ještě dlouhá cesta.

Pokračování ve druhém dílu >>

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít