Log In

Rozhovor s Janem Šestákem: Část druhá

Druhý díl rozhovoru s Janem Šestákem je tady! V prvním díle se šéf flagfotbalového týmu „Team Czech Republic“, který nastupuje v rakouské soutěži FLA2, rozmluvil hlavně o založení týmu a flagových základech v Česku. V druhé části bude Šesták srovnávat českou a rakouskou flagovou situaci.

Na flagovém mistrovství se týmu Panthers 30+ tradičně daří. Na fotce Jan Šesták.

Na flagovém mistrovství se týmu Panthers 30+ tradičně daří. Na fotce Jan Šesták.

Pokračování první části rozhovoru z pondělí

Proč by se měl flagfotbal v Česku rozvinout, v čem je jiný?

Výhodou flagu je samozřejmě jeho rozmanitost. Mohou jej hrát jak hráči, kteří hráli klasický tackle fotbal, tak i hráči začínající, kteří by si rádi ke hře samotné alespoň přivoněli. Výborným zpestřením je flagfotbal samozřejmě pro hráče na pozicích zahrnutých v passové hře – quarterbacky, receivery, ale i cornerbacky. Samotné zápasy přináší tolik potřebný soutěžní náboj, který v normálním tréninku není. Určitě tedy může flag pomoci i v rozvoji dovedností pro klasický fotbal.

V Česku pořádá asociace každoroční flagová mistrovství. Chápeme to tedy dobře – jeden den a konec?

Přesně tak. Je to jednodenní turnaj. Moje ambice je, aby všichni hráči, kteří hrají za flagový národní tým, dovezli na turnaj tým ze svého týmu klasického fotbalu. Máme například dva hráče z Brna, ale Brno svůj flagový tým na turnaji nemělo. I když by ze všech lidí mohli udělat týmy čtyři, nedorazil jediný… Flagfotbal přitom pomáhá k rozvinutí dovedností hráčů na skill pozicích. Škoda, že toho týmy nevyužívají.

Jak fungují zmiňované flagové soutěže v Rakousku?

Nejvyšší liga je Flag Liga Austria (FLA), kterou hraje osm týmů, my jsme hráli v nižší FLA2, jež je složená z dvanácti týmů. V průběhu sezony se v Rakousku odhlasovalo, že první dva týmy z FLA2 automaticky postoupí do elitní soutěže, aby se počty srovnaly na deseti týmech na ligu.

Takže se tedy chystáte na postup?

My s tímto pravidlem úplně nesouhlasíme. Důvod je prostý – v rámci nejvyšší soutěže je více cestování. Zatímco FLA2 se hraje celá ve Vídni, což je pro nás sice daleko, ale i tak stále blíže, než kdybychom měli jezdit do Grazu, Innsbrucku a jiných vzdálenějších koutů Rakouska. V nejbližší době se pak s rakouskou asociací budeme domlouvat, jestli zůstaneme ve druhé lize, nebo jestli se přesuneme výš. Aktuálně vidím situaci spíš tak, že zůstaneme ve FLA2, jelikož v samotné sezoně jsme měli asi padesátiprocentní úspěšnost v bilanci výher a proher.

Čím si právě toto vysvětlujete? Měli jste nejlepší útok v celé FLA2…

Ano a čtvrtou nejhorší obranu. (úsměv) Zatímco útok je stejný jako v klasickém fotbale, prostě se nakreslí akce a jde se na to, tak obrana je úplně něco jiného. Přivyknout si na obrannou hru ve flagfotbalu nám dává docela zabrat. Bránění se ještě musíme pořádně naučit…

Oslava druhého místa v letošní FLA2.

Oslava druhého místa v letošní FLA2.

Druhé místo v prvním ročníku FLA2 je jistě úspěchem. Budete nějak hledat partnery, případně zkoušet zažádat o podporu u asociace? Pokud byste se rozhodli hrát první ligu, jsou hlavním problémem finance na cestování?

Ta položka v nákladech za cestování je samozřejmě znatelná. V rámci aktuální sezony s námi chtěli hrát třeba kluci z Ostravy, pro které bylo ale problémem se nějak dělit o náklady na cestování. Pomoc by tedy jistě byla vítaná, pomohla by nám pokrýt základní náklady a dostat s námi do Rakouska další kvalitní hráče. S vedením asociace se tedy o podpoře začínáme nějak více bavit, budu zpracovávat rozpočet na příští sezonu, abychom jako tým mohli přijít s nějakým dokumentem v ruce. Uvidí se, co bude v možnostech asociace. Opět platí to, že je pro nás klíčové to startovné, cokoli navíc bereme jako bonus.

Cestovné si tedy v krajním případě opět pokryjete ze svého?

Přesně tak. Jsme připraveni si ho sami hradit, prostě se složíme jako letos… Prioritou je pro nás samozřejmě hrát, finanční stránka cestování se případně nějak vyřeší uvnitř týmu…

Pokud byste si mohli vybrat, hráli byste raději v první nebo v druhé lize?

Pro nás ani není tak důležité, jestli budeme hrát první nebo druhou ligu. Jednoduše chceme hrát jakoukoli pravidelnější soutěž v rámci přípravy na evropský šampionát, který nás čeká příští rok. Je jisté, že bude, jen ještě nevíme kde. My samozřejmě doufáme, že to mistrovství bude někde v dojezdové vzdálenosti, nejlépe třeba v Německu nebo Rakousku a ne třeba v Izraeli, Skandinávii nebo v jiném vzdáleném koutu Evropy, kam už by se muselo letět, což by s největší pravděpodobností přesahovalo možnosti asociace a naše reprezentace by tím padla.

Patří do:

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít