Log In

Začínáme! Ligová sezóna 2015 odstartuje v Brně

První hrací víkend už netrpělivě klepe na dveře. Šestice týmů ve třech zápasech otevře letošní ročník v Brně, Příbrami a Šumperku. Hned dva zápasy patří do nejvyšší divize I a o kvalitní porci amerického fotbalu by neměl přijít žádný fanoušek.

Novinky

Letošní ročník s sebou přinese hned několik příjemných změn a novinek, které by si nikdo neměl nechat ujít.

  • Pojmenování divizí konečně bez písmen. Sjednocením číselných formátů se i americký fotbal v ČR dostává ke obecným zvykům z USA. Římské číslice tak jasně poslouží k orientaci v celkem čtyřech divizích. Historicky se jedná o největší počet dělení do skupin.
  • Jediná čtvrtá divize zaostává v počtu hráčů na hřišti. I tak je ale nárůst a oblíbenost na vzrůstu. Divize IV se letos bude hrát ve formě 8 hráčů na každé ze stran. Zbývající tři divize již budou v plném formátu. Letos poprvé síly poměří 16 týmů s 11 hráči na hřišti.
  • Česká asociace amerického fotbalu si pro fanoušky připravila dostatek videomateriálu. Letos se kromě tradičního magazínu Touchdown v ČT můžete těšit i na ČAAF TV, která vždy ve středu přinese shrnutí víkendu. Podle zveřejněných ukázek to bude hodně líbivá podívaná. Touchdown se také posouvá dále. Natáčet by se mělo z více pohledů a samozřejmě více zápasů.
  • Zpět je také tipovací soutěž Pick’em. S Partnerem Under Armour se letos hraje o poukázky na zboží této, pro americký fotbal vážené, značky. Určitě tipujte a soudě podle prvního kola je to mezi fanoušky jednotlivých týmů dobrý boj.
  • Finále v loňském roce přineslo oficiální ČAAF míč. S těmi se letos odehraje každý ligový zápas. Jen pro připomenutí jde o personalizovaný Wilson F1100, s kterým se hraje NFL. Provedení v černo-zlaté kombinaci je působivé a v porovnání se soutěžemi v Evropě patří míče pro českou ligu k těm vůbec nejpovedenějším.
  • Rekordní počet importů napříč kluby i v nižších divizích je jasnou známkou rozvoje fotbalu ve všech směrech. Hráči ze zahraničí každý rok obohatí ty naše opravdu o hodně a dokladem toho budiž růst týmů, které s importy pracují. Suma sumárům je jich v ČR více než 10 a stopu, kterou po sobě zanechají, doceníme až v řádu let. Český americký fotbal si ale jasně říká o pozornost nadšenců výhradně zaujatých americkou NFL, protože jim má co nabídnout, a to nejen z obrazovky.

Jaké budou první zápasy?

Brno Alligators vs. Prague Lions

Na Brno si vyšlápne znovu nastartovaná lví smečka. Chvilku se zdálo, že s Lions to letos nedopadne vůbec dobře, ale odhalené posily naznačují, že podceňovat zrovna tenhle kolektiv se nemusí vyplatit. Obrana Lions oslabila, ale útok by měl mít své kvality i díky navrátilci Růžkovi na postu running backa.  Zápas bude stát na obraně.

V loňském roce Lions porazili v prvním střetu Alligators 19:3. Foto: Lukáš Machala

V loňském roce Lions porazili v prvním střetu Alligators 19:3. Foto: Lukáš Machala

Brno je letos outsider elitní divize. Importy žádné a když ani v loňském roce Garza nebyl schopen tým pozvednout a aligátoři se rozehráli až v polovině ligy, můžeme jen těžko předjímat, jak na tom bude týmový duch. V Brně se ale narodil nejeden talent a potenciál jsme v sezóně 2014 vidět mohli. Útok Alligators na první pohled oslabil o importovaného Garzu, ale možná se receiveři lépe prosadí s míčem od Tomáše Fortelného.

O čem by tenhle zápas mohl být? Je to první zápas sezóny a tyhle zápasy bývají často plné začátenických chyb. Doufejme, že jich uvidíme co nejméně. Obrana Alligators se určitě proběhne. Spolupráce Haines – Suchý je příslibem působivých passing plays a jestli někdo pochybuje, že je Dustin Haines jako druhý/třetí stín Marcuse Marioty z Oregonu jen zvučným jménem, přesvědčí se v sobotu v Brně.

Podrobnosti

Datum Čas Soutěž Sezóna
11.04.2015 14:00 ČLAF Div. I 2015

 

Šumperk Dietos vs. Ostrava Steelers B

Šumperk má kádr na hraně svých personálních možností a navíc někteří hráči nejsou úplně fit. Passová hra nicméně dlouho reprezentuje školu bratrů Kolaříků a vždy se bylo na co dívat.

Ubrání obrana Steelers B passové akce z ruky Jana Kolaříka? Foto: Erika Krausová

Ubrání obrana Steelers passové akce z ruky Jana Kolaříka? Foto: Erika Krausová

Ostrava vyzobala snad všechny sportovce z okolí a nadchla je pro americký fotbal. Jinak si druhý tým neumíme vysvětlit. Že to nejsou žádná béčka dokázali v zápase proti Pitbulls a s podobnými výkony dost možná potrápí soupeře ve skupině Východ.

Jestli se v B týmu počítá s Kavickým, tak se i v Šumperku obrana proběhne, protože passová hra Ocelářům určitě půjde a bude potřeba ji kvalitně bránit. Recept na vítězství si netroufáme hádat. Půjde o první představení formy v 8 hráčích a na průběh a výsledek si počkáme do nedělního odpoledne. Jsme zvědaví!

Podrobnosti

Datum Čas Soutěž Sezóna
12.04.2015 14:00 ČLAF Div. IV 2015

 

Příbram Bobcats vs. Prague Black Panthers

Třešnička na dortu. Jak jinak nazvat reprízu finále z minulého roku? Loni se v Příbrami podařilo sestavit obstojný tým, který se po letech trápení dostal až pod samotný vrchol.

Podaří se Bobcats porazit PBP na domácí půdě hned v prvním zápase? Loňský květen hlásal porážku 10:25. Foto: Miki Gerlašinský

Podaří se Bobcats porazit PBP na domácí půdě hned v prvním zápase? Loňský květen hlásal porážku 10:25. Foto: Miki Gerlašinský

Bobcats ani letos nenechají nic náhodě. Dojmy z importů už lepší být nemůžou. Že se s importy hraje skvěle mohou vyprávět Raiders ze sousedního Rakouska, který s nimi v turnaji s názvem Battle4Tirol hrají hodně pohledný fotbal, zatímce ve své domácí soutěži s omezením jednoho docela trápí. V Příbrami bude ke sledování přehlídka fotbalu, a to s každým soupeřem.

PBP jsou na dobré vlně. Dostali zpět nejlepšího QB loňského roku v Evropě – Kyla Newhall-Caballera. Individuální zkušenost jednotlivců je i po odchodu bratrů Krejbichů na hodně vysoké úrovni a na Rakousko je tedy tenhle jeden import dost klíčovým faktorem. V české lize se ale ukáže někdo z místních. Ať už to bude Honza Dundáček nebo jiné domácí překvapení z českých luhů a hájů, o kvalitě a síle panterů není pochyb. Nedělní zápas ale může narušit sobotní měření sil rakouské soutěže s Vienna Vikings, kteří naposledy Black Panthers poslali domu v play-off.

Bobcats chtějí posunout tým v krátkém čase na co nejvyšší úroveň. PBP své síly koncentrují na Rakousko. Loni to vycházelo, ale bude se letos historie opakovat?

Podrobnosti

Datum Čas Soutěž Sezóna
12.04.2015 16:00 ČLAF Div. I 2015

 

Americký fotbal se ukáže v Brně, Praze, Šumperku a Příbrami. Nechat si ujíto takovou porci skvělé zábavy a touchdownů může jen odpůrce amerických sportů. Počasí navíc slibuje ideální podmínky!

Patří do:

Zakladatel karlovarských Warriors, šéfredaktor a autor projektu czechfootball. Mimoto se věnuje sportovnímu marketingu, sociálním sítím a grafice.

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít