Log In

Víkend určil finalisty. Czech Bowl a Iron Bowl už znají soupeře

Prague Black Panthers – Trnava Bulldogs 41:6

V takřka tropickém počasí se odehrálo druhé semifinále první divize, a to na atletickém stadionu Slavie v Praze. Hosté z Trnavy přijeli s vědomím, že nemají co ztratit, kdežto domácí Black Panthers nesli na svých bedrech tíhu den staré smolné prohry o pouhopouhé dva body v semifinále rakouské ligy. Nejenže museli podstoupit cestu ze vzdáleného Innsbrucku, ale především řady jejich receiverů byly značně prořídlé.

To jim nijak nezabránilo v razantním nástupu do utkání. Po dobře navráceném odkopu hostí se Panteři dostali do blízkosti výsostného území Trnavy a letos solidní Jan Dundáček si nenechal proklouznout příležitost mezi prsty. Když posléze reprezentační kicker Marek Hruboň potvrdil z extra pointu, ujali se domácí brzkého vedení 7:0. O chvíli později Dundáček ukázal, že umí i vzduchem a vyslal pro elegantní touchdown štírka Jana Sýkoru.

I ve druhé čtvrtině dominovali na hřišti domácí, když ji načala nádherná Dundáčkova přihrávka na čahouna Jana Berana čekajícího v endzone. Black Panthers odskočili na 21:0 a ukázali, že druhé semifinále ve dvou dnech prohrát nehodlají. Trnavští Buldoci se před poločasem do soupeřů jaksepatří zakousli, ale bohužel pro hosty se na skóre už nic nezměnilo.

V druhé půli se ukázalo, že současná Trnava disponuje především disciplinovanou a chytrou obranou. Právě ta dokázala dotlačit zkraje Pantery „jen“ ke kopu za tři body. Hruboň se nemýlil. Po odstoupení mohutného Johna Bookera dostala v zápase víc prostoru pražská hra po zemi a duo Reinvart – Synáček. Tito hráči se podepsali pod drivem, který zakončil výborně hrající Dundáček. Ten ještě před koncem třetí třetiny krásně našel pádícího Jiřího Chvalinu, svého vlastního náhradníka pro post quarterbacka, a Panteři vedli už 38:0. Jelikož rozdíl mezi oběma týmy převyšoval 35 bodů, aktivovalo se takzvané pravidlo slitování a čas už běžel v zápase volně.

Trnava zaznamenala čestných úspěch na začátku čtvrté čtvrtiny a nebylo náhodou, že ho zařídil nejlepší hráč Buldoků této sezóny americký runningback Raymond Bradley. Trnavští, ale bod navíc nepřidali. Poslední slovo v zápase si vzal Marek Hruboň a svým druhým kopem za tři body upravil skóre na konečných 41:6 pro domácí obhájce titulu. Ty čekají v Czech Bowlu v repríze loňského finále ve skvělé formě hrající příbramští Bobcats.

„Výsledek neodpovídá průběhu zápasu. Hráli jsme lépe než skóre naznačuje. Především naše obrana podala dobrý výkon. Pokud by s jejich nasazením a pracovitostí hráli i hráči útoku, mohlo by to být příště úplně jinak,“ řekl k zápasu trnavský quarterback Boris Bútora.

„Od začátku jsme zápas kontrolovali a jsem rád, že jsme ho dotáhli do vítězného konce. Po zápase s Innsbruckem jsme dnes potřebovali vyhrát, motivace byla veliká,“ uznal domácí rozehrávač Jan Dundáček.

Karlovy Vary Warriors – Vysočina Gladiators 6:12

Semifinále, které mělo jasného favorita v domácím týmu, skončilo velikým překvapením. Hosté z Vysočiny vyrukovali na domácí Válečníky s ambiciózním a nebojácným výkonem, kterým vítěze západní skupiny Divize IV zaskočili.

Karlovarští nastupovali do zápasu ve 22 hráčích, což byla oproti šestnáctce Gladiátorů značná početní převaha. Jenže domácímu týmu chyběly dva důležité pilíře obrany. Bratři Doležalové nemohli ze zdravotních důvodů nastoupit. A absence těchto dvou hráčů nakonec možná stála Warriors postup.

Na pozici defensivního lajnaře se na místě reprezentanta Lubomíra Doležala střídali hráči útočné lajny, kteří pak trpěli na únavu v útočných hrách. V karlovarské výhni se ani není čemu divit. A nepovedlo se nahradit ani safetyho Tomáše Doležala, který laboruje s lýtkovou kostí a bývá poslední instancí v karlovarské obraně.

Gladiators hráli chytrý fotbal, dobře četli domácí hru a čekali na chyby Válečníků. Ti odevzdávali yardy po desítkách a nebylo divu, že právě Vysočina šla do vedení. Skóre zápasu otevřel krátkým během Radek Jindra. Oba týmy měly problémy s hrou před snapem, false starty a offsidy byly na pořádku snad každého drivu.

Válečníci v průběhu první čtvrtiny přišli o nejlepšího running backa svého týmu Petra Kollarika, který odjel se zraněnou nohou ze hřiště. A právě nedostatečná variabilita jindy velmi pružné běhové hry dost srážela domácí šance. V druhé polovině vsadili Karlovarští všechno na útok a několik hráčů hrálo v obraně i útoku. Ukázal se hlavně defensive back Václav Frank, který nahradil nevýrazné receivery karlovarského celku a o veškeré passové posuny po hřišti se postaral sám.

Ve třetí čtvrtině to byl právě on, komu směřovala krásná přihrávka dobře hrajícího quarterbacka Maříka. Warriors se dost zvláštně, za stavu 6:6 po nepotvrzené dvoubodové konverzi Vysočiny, rozhodli pro dvoubodovou konverzi také. A to přesto, že byl Jakub Choura po dobu základní části v potvrzování kopem docela úspěšný. Dvoubodová konverze nevyšla a zápas byl stále 6:6.

Vysočina odpověděla velmi rychle. Po neúspěšném kickoffu domácího týmu byli hosté na dostřel domácí endzóně. A po pár hrách doběhl pro touchdown QB Ondřej Pavlas. Vysočina sice ani tento touchdown nepotvrdila, nic to ale nezměnilo na tom, že jí šestibodový náskok stačil. Warriors se totiž sráželi ve čtvrté čtvrtině hlavně sami. Zbytečné patnáctiyardové penalizace posouvaly tým dále a dále od kýženého úspěchu. A když už pak Frank zachytil pass těsně před endzónou, nebyli domácí schopni v redzone nic vymyslet.

Gladiators tedy ve své třetí týmové sezoně postupili do Iron Bowlu, který se namísto Karlových Varů, kde by se hrálo v případě úspěchu Warriors, odehraje ve Znojmě 19. července. A to díky výsledku dalšího zápasu mezi Přerovem a Znojmem.

Přerov Mammoths – Znojmo Knights 7:34

Druhé překvapení v rámci čtvrté divize se odehrálo na městském stadionu v Přerově, s necelými třemi stovkami diváků v hledišti. K vidění měla být tuhá bitva dvou rivalů, dosud neporažených domácích Mamutů a zdravotně indisponovaných Knights ze Znojma. Realita byla ale jiná.

Náhradní quarterback Rytířů Martin Vrba, který se potýkal se zraněním, byl evidentně v plné síle, když dohrál nejen celý zápas, ale vedl svůj tým za zkušenějšího Lumíra Kabelku. Vrba je přitom ročník 1996 a když ke konci první čtvrtiny našel volného Jakuba Smrčku pro touchdown, tak potvrdil, že je zralým hráčem.

Mammoths byli ale letos bez prohry a uměli reagovat hned v druhé čtvrtině. Přes polovinu hřiště se prodral Miroslav Večerka a zasloužil se o dotažení skóre. Oba kickeři byli úspěční, jak domácí Kocián, tak i hostující autor touchdownu Smrčka. Za stavu 7:7 se prosadil ještě runningback z města okurek Tomáš Volf, který tak svůj tým uklidnil před polovinou, která skončila rozdílem jediného touchdownu 7:14. Více ze hry ale měli určitě hosté, maximálně připravení a správně nabuzení.

„Selhali jsme jako tým a nechali jsme se zaskočit nastoupením Znojma, které se nedopouštělo žádných chyb a předvedlo disciplinovaný výkon, na který jsme neuměli vhodně reagovat. Měli nás přečtené. Náš výkon prostě nedosahoval kvalit, které je potřeba soustředit na tak důležitý zápas, kterým bylo semifinále,“ dodal zklamaně hlavní trenér Přerova David Novotný.

Zlom přišel v druhé polovině. Rostoucí tlak na domácí obranu využil opět Volf a nechal svůj celek odskočit 7:21. V závěru třetí čtvrtiny se k němu přidal ještě Vrba, který si nechal míč a dopřál si body i po zemi 23y během. Uklidněný a rozehraný se nebál odpovědnosti ani v samotném závěru a krátkým během protlačil míč do endzone Mammoths ještě jednou. Domácí tým se na více nezmohl a nepomohla ani výměna na postu quarterbacka: Štěpáníka nahradil RB Zapletal, který si ale ve slibném průniku pro first down poranil kotník a zápas pár vteřin před koncem nedohrál.

„Povedl se nám vstup do zápasu z pozice outsidera, která nám vyhovovala a na kterou nejsme zvyklí. Do zápasu jsme vstoupili s lehkostí a i takticky velmi dobře připravení. Hned první drive nás nastartoval na celý zápas a podařilo se nám držet vysoké tempo, na které Mamuti nebyli schopni zareagovat. Přiznávám, nečekal jsem tak jasný průběh zápasu a jsem na svůj tým velmi hrdý. Těší nás i možnost pořádání Iron Bowlu a opětovná účast ve finále,“ konstatoval spokojeně hlavní trenér Knights Radim Pařízek.

Za pravdu tak dostali tipéři Pick’em, jejichž většina vložila naděje na správného koně. Znojmo Knights bezchybným výkonem přehráli přerovské Mammoths a uštědřili jim první letošní prohru v nejdůležitějším zápase sezóny.

Iron Bowl se bude konat na znojemské půdě 19. 7.