Log In

Vánoce u Bucks: Akvizice pro boj o Pardubice

Pardubický tým Bucks nadělil svým fandům krásný dárek pod stromeček v podobě nové akvizice. Posilou kádru bude zkušený trenér, původem z Kanady, Jason Blasko. Tahle nová tvář obrany by outsidera divize II/III 2015 a účastníka divize C v roce 2014 mohla nastartovat ke slibným výkonům.

Rozhovor s Jasonem pro Vás už máme připravený, ale něco o jeho charakteru, možnostech a schopnostech Vám přineseme už v tomto rozhovoru s předsedou klubu Pardubice Bucks Liborem Coufalem a také dvěmi pro fotbal zajímavými jmény reprezentačního formátu a také bývalými hráči Zaglebie Steelers, kde trenér Blasko trénoval naposledy. Na naše otázky odpovídali defensive back Ondra Chvojka a running back Petr Plaček.

O plánech Bucks promluvil Libor Coufal


1. Libore, Kdy se zrodil nápad přivést do týmu trenéra?

Naším dlouhodobým plánem pro dodržení stanoveného konceptu, který jsme si zadali při založení klubu, bylo obohacení týmu o kvalitního trenéra, což bylo naší první a klíčovou prioritou pro kvalitní rozvoj naší mládeže, ale i týmu dospělých. Jakmile jsme dospěli do fáze, kdy si ho můžeme dovolit, začali jsme na tom usilovně pracovat.

2. Jak tým Bucks přišel na jméno Jason Blasko?

Začali jsme hledat ideálního kandidáta a na naši nabídku reagovalo několik zajímavých trenérských jmen, z nichž jsme po pečlivém zvážení vybrali právě Jasona Blaska. Jeho zkušenosti s českou mentalitou v Polsku, ale i jeho minulost nás zaujala natolik, že jsme se rozhodli angažovat právě jeho. Věříme, že jsme zvolili správně a v následující sezóně posuneme náš tým dále. Hodně nám v tomhle pomohl Ondra Chvojka, který si ho hodně oblíbil.

3. Do jak velké míry ovlivnilo volný post trenéra zapojení do 11s formy fotbalu?

11s fotbal je v rámci naší koncepce dlouhodobý cíl, který jsme bohužel letos ještě nezvládli realizovat, ale v roce 2015 už jsme o našem startu v této formě nepochybovali. Volný post trenéra se tak logicky nabízel a po zajištění financování jsme se rozhodli pro tuto zahraniční akvizici.

4. Jak velkou finanční zátěž pro klub, který se posouvá do vyšší divize, si s sebou zahraniční trenér nese?

Finanční zátěž to je dost zásadní. Vše je ale otázkou nastavení priorit, tedy vhodného rozložení prostředků. Pokud chceme kvalitního trenéra, musíme najít úsporu v jiné oblasti, ale určitě ne čistě na jeho úkor. Chceme fanouškům i v našem týmu nabídnout kvalitní fotbal a trenérské zázemí je nutnou podmínkou pro náš rozvoj. Při aktuálním nastavení dělají výdaje na trenéra cca 40 % našeho rozpočtu.


 „Jason je urputný trenér, který si jde tvrdě za svým,“ prozradil v dalším rozhovoru Ondra Chvojka.

Ondra Chvojka je defensive backem, kterého nově získali Prague Black Panthers. S Blaskem zažil na své polské štaci slušné množství zápasů, a tak byl pro rozhovor jasnou volbou.

ondrej-chvojka-zaglebie-steelers

Ondra Chvojka odehrál v dresu Steelers dvě sezony. Ještě před angažmá v Zaglebie nastupoval za vratislavské Giants. Za ty nastupoval i v rámci ČLAF A, kterou Wroclaw Giants v sezoně 2012 hrála.
Foto: Wojtek Borkowski

1. Ondro, jak dlouho jsi s Jasonem spolupracoval a na jakých postech konkrétně?

Pod Blaskem jsem v Zaglebie Steelers odehrál dvě sezóny a protože je to specialista na obranu, tak jsme se vídali často nejen v zápasovém tempu.

2. Jaký je v tvých očích a jak se ti zapsal do paměti? Podle bilance z letošního roku se o žádné hitparádě mluvit nedá ..

Jason je urputný trenér, který si jde tvrdě za svým a za každou cenu bojuje za tým. I přes veškerou přísnost si vybudoval hodně respektu a mezi hráči byl hodně oblíbený. Bilance nepůsobí zrovna zázračně, a to hlavně ze strany útoku. I přes skvělé fungování obrany měl útok pod vedením offensive koordinátora velké problémy a chtěl po hráčích v krátkém čase téměř nemožné, což se nám vymstilo. Navíc import na pozici quarterbacka znamenal jen další hřebíček do rakve, protože se opravdu z mého pohledu nepovedl. Největší počet zraněných starterů v historii klubu (pozn. red. celkem 11) se také podepsal na klubovém neúspěchu.

3. Když jsi byl s trenérem tak spokojený, proč Ses rozhodl opustit Polsko?

K odchodu byl jedním ze zásadních důvodů právě Jasonův odchod, který byl znám ještě dříve, než jej angažovali Bucks. Protože bych se rád popral o místo na zápasové soupisce v AFL, volil jsem jedinou možnost a to PBP. Tenhle krok jsem promýšlel už dlouho, vlastně od ME v Itálii a po vyhrocené pracovní situaci v Ostravě jsem požádal o přemístění do Prahy.


 „Dva pardubické týmy, to je jako přejít z dobré strany na temnou a naopak,“ komentoval třetí tázaný Petr Plaček možný přesun za Blaskem.

Druhým českým hráčem se zkušenostmi s hraním v týmu Zaglebie Steelers je Petr Plaček, reprezentační running back a navracející se posila druhého z pardubických celků – Stallions.

petr-placek

Petr Plaček přestoupil do Polska v rozběhnuté sezoně. I tak se ale stal důležitým článkem týmu Steelers.
Foto: Sergiusz Koziek

1. Petře, prozraď fanouškům jak dlouho jsi měl možnost se s Blaskem potkávat a při jakých příležitostech?

Od začátku května letošního roku jsem pod jeho vedením absolvoval pět zápasů. Kromě týmových meetingů a slov hlavního trenéra jsem se ale s Jasonem potkával i v rámci koordinace special týmů, které měl na starosti. V obraně si jej ale více užil Ondra, protože já měl v útoků svého koordinátora.

2. Jaký je podle tebe Jason jako člověk a trenér?

Výborný motivátor a neskutečně přímý chlap, mít více takových trenérů je to nejlepší pro fotbal. Bucks mají obrovské štěstí, že získali právě jeho.

3. Když už jsi zmínil, že mají Bucks štěstí v téhle nadějné akvizici, Do jak velké míry je možný tvůj přestup v rámci fotbalové scény v Pardubicích? Začít další sezónu pod stejným trenérem se zdá jako logický krok ..

Potom co se Bucks ozvali Blaskovi, ihned mě o této novině informoval a nabídl mi, že by se spolupráce nabízela. Ovšem dva pardubické týmy, to je jako přejít z dobré strany na temnou a naopak. Stallions jsou a budou prvním klubem, kde jsem ve fotbale prorazil a kde bych chtěl hrát i dál. Samozřejmě pod Blaskem bych byl neskutečně spokojený, je to výborný trenér. Snad budou Bucks stejného názoru a spolupráce bude na jedničku. Samozřejmě nikdy neříkejme nikdy, že…

chvojka-placek-zaglebie-steelers

Ondra Chvojka (vlevo) reprezentoval spolu s Petrem Plačkem české barvy v týmu Zaglebie Steelers v polské elitní lize.
Foto: Wojtek Borkowski


Do jaké míry je Jason Blasko spojen s NFL týmem Denver Broncos?

Jaké zkušenosti nasbíral v Kanadě a jaké jsou jeho cíle pro sezónu 2015? Nejen to se dozvíte v rozhovoru s Jasonem, který pro Vás máme připravený.

Patří do:

Zakladatel karlovarských Warriors, šéfredaktor a autor projektu czechfootball. Mimoto se věnuje sportovnímu marketingu, sociálním sítím a grafice.

Komentáře

Log In or Create an account