Log In

Trenéři pod drobnohledem (III.): Sebastian Fandert chce v Příbrami tříletý plán vývoje

Chtělo by se říct „Konečně!“. České týmy si začaly uvědomovat, že udělají ve svém rozvoji dobře, pokud kvalitně doplní nejen hráčské soupisky, ale hlavně trenérské pozice. Po představení Rema Wolfa z BladesJasona Blaska z Bucks se dostáváme k posile z největších. Příbram Bobcats na novou sezonu posílí Sebastian Fandert, jenž v minulé sezoně vedl obranu Grazu Giants. 27letý Němec má zkušenosti i ze zámoří, kde se trenérsky vzdělával i v týmech několika elitních univerzit.

Sebastiane, znal jste Příbram Bobcats v době, kdy jste začal hledat nový tým?

Když jsem byl defenzivním koordinátorem Graz Giants, načítali jsme hry Prague Black Panthers z maxima možných zápasů. Viděl jsem tak i video ze vzájemného duelu PBP a příbramských Bobcats.

Proč jste se rozhodl opustit Graz?

Giants plánují hrát AFL úplně bez importů, což v konkurenci ostatních týmů, které mají hvězdného importa na klíčové pozici v útoku, a to buď quarterbacka nebo running backa, jednoduše nedává smysl. AFL se bude zhoršovat, už nebude nejlepší evropskou ligou…

Nemrzí vás, že jste skončil? Přece jen jste měli nejlepší obranu v celé soutěži…

Byl čas se posunout dál. Snem asi každého trenéra je být jednou head coachem. I mou vysněnou laťkou bylo vedení celého týmu. Do Příbrami bych chtěl přinést kvalitní obrannou hru, na které tým v minulé sezoně strádal.

Za svou kariéru jste viděl mnoho hráčů jak v Evropě, tak i na americké University of Mississippi. Jak si ve srovnání vedou čeští hráči?

Odpovím trošku jinak. Věřím, že pokud dokážeme postavit tří až pětiletý program vývoje, zvládneme z Bobcats vytvořit velmi dobrý evropský tým. Nerad bych hodnotil a porovnával český fotbal s Ole Miss, která je jednou z top sportovních univerzit v Americe. To prostě nelze.

Znáte ještě nějaké jiné české týmy?

Ano, viděl jsem hrát Prague Lions. Martin Kocián je kvalitním koučem, který ten tým hodně zvedl.

Trenér Kocián v Lions skončil.

To jsem nevěděl! Ostatní české týmy teprve poznám z videopřípravy na zápasy.

Rozhovor vznikal v době, kdy ještě nové angažmá kouče Kociána nebylo známé. Nyní už víme, že zaujme právě Fandertovo místo v Graz Giants.

Jaké jsou cíle Bobcats v nové sezoně 2015?

Určitě účast v playoff, pak se uvidí. Do každého zápasu musíme nastoupit naplno a nic nevypustit. Tlak je na kladen na Black Panthers, kteří vloni ligu ovládli. Ti jsou i pro nás největší výzvou k poražení. Je ale třeba tvrdě pracovat. Jak jsem řekl – mým cílem je položit základy alespoň tříletému programu vývoje.

V Bobcats na vás čeká několik zahraničních posil. Myslíte si, že tito importi zvedají úroveň celého týmu?

V Česku platí omezení na maximálně dva zahraniční importy v jednu chvíli na hřišti, takže je to stále odvislé hlavně od domácích hráčů. Máme z posil obrovskou radost, jistě nám pomohou zvýšit úroveň našich českých hráčů a zrychlí hru.

Už jste se s týmem viděl? Jak reagoval na nový způsob vedení?

Musíme začít co nejdříve trénovat s plným kádrem a postupně vrývat hráčům pod kůži nové pokyny. Budeme hrát úplně novou obranu. Na hráčích ale vidím odhodlání a chtíč po tvrdé práci. To je strašně důležité, bez těchto vlastností špičkový tým postavit nelze.

Vidíte ambice Bobcats pouze v Česku, nebo je v rozvoji plánovaný i nějaký přesah do zahraničních soutěží?

Myslím si, že se do budoucna můžeme bavit o European Football League, což je druhá nejsilnější liga v Evropě, hned po Big6. Je skvělé, že je to nadnárodní liga, hrát rakouskou nebo německou soutěž by nebylo tak zajímavé, jelikož ji zahraniční týmy nemohou vyhrát, nikdy se nemůžou pyšnit titulem šampionů. To se mimochodem týká i Prague Black Panthers v AFL. V Česku musíme postavit silnou ligu, aby se do ní vrátil i její nejlepší tým a měl silnou konkurenci. Líbí se mi německý model dvou divizí South a North. Jenže taková změna se neudělá přes noc.

Zakladatel karlovarských Warriors, šéfredaktor a autor projektu czechfootball. Mimoto se věnuje sportovnímu marketingu, sociálním sítím a grafice.

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít