Log In

Trenéři pod drobnohledem (I.): Jason Blasko je posilou Bucks

O nové akvizici Bucks nám už v předchozím rozhovoru něco řeklo trio Coufal – Chvojka Plaček a nyní doplňujeme kompletní informace rozhovorem přímo s aktérem. Užijte si ho a moc nehltejte, tímhle prvním rozhovorem otevíráme seriál s trenérskými jmény napříč republikou, která hromadně posiluje hlavně na trenérských postech.

Jasone, ty jsi pro českého fanouška jméném docela neznámým, ač máš s americkým fotbalem nemalé zkušenosti, zejména z Kanady. Pověz našim fanouškům, jaká byla tvá cesta k tomuto sportu?

Začal jsem opravdu v Kanadě, odkud pocházím a to s ledním hokejem ve věku sedmi let. Nicméně můj táta se v roce 1980 přesunul do tehdejšího Československa za prací. Protože pro mne byl jazyk velkou bariérou, bál jsem se tu v hokeji pokračovat a začal jsem hrát na hřišti o přestávkách americký fotbal s dalšími dětmi z Kanady. To očividně zaujalo i ty místní, které o tomto sportu v totalitním režimu neměly nejmenší potuchy. Když jsme se s rodinou vrátili zpět do rodné vlasti, bylo už léto 1981 a rozhodl jsem se hned zapsat na fotbal v místním týmu. Od té doby jsem hrál na pozici linebacker v týmu St. Vital Mustangs. Fotbal měl v Kanadě historii delší než 75 let a vyšlo z něj mnoho profesionálů. Hrál jsem až do roku 1993. Protože mi fotbal chyběl, vrátil jsem se zpět v roce 1997 jako trenér, respektive defensivní koordinátor, pro hráče ve věku 18 až 22 let. Byli jsme mistry naší provincie v letech 1997 až 2001 v řadě. V roce 2004 jsem se přemístil do Leszna v Polsku jako učitel angličtiny. Tady jsem působil v týmu Wroclav Devils jako hlavní trenér v letech 2008 a 2009. V roce 2010 jsem se stal hlavním trenérem Wroclaw Crew. Oba týmy se nedávno spojily do silnějšího celku Wroclaw Panthers, který určitě znáte. V sezonách 2013 a 2014 jsem potom hájil barvy Zaglebie Steelers.

Fotbal v Kanadě je trochu odlišný od toho, který tu hrajeme. Můžeš nám říct ty zásadní rozdíly?

To je pravda, nějaké odlišnosti v pravidlech jsou, ale technické aspekty hry jsou stejné. Z toho zásadního bych zmínil, že se hraje na tři downy, ve 12 hráčích a při puntu musí tým provést return. Dále je v útoku povoleno neomezené množství motionů a hřiště je o něco širší i delší. Obrana se musí stavět až od jednoho yardu za line of scrimmage.

Jak složité pro tebe bylo najít si cestu do Evropy?

V roce 2003 jsem zaslechl něco o možnosti učit angličtinu za velkou louží v rádiu. Tou dobou jsem pracoval jako soukromý detektiv už od roku 1994 a těch téměř deset let už pro mě byla hodně dlouhá doba. Cítil jsem se už hodně unavený a měl jsem nutkání vrátit se do střední Evropy, protože čas strávený v Československu pro mě byl vždycky silnou a živou vzpomínkou. Ještě tentýž rok jsem se zapsal na seminář výuky jazyků za oceánem. Pak jsem se zapsal na kurz a po jeho absolvování už bylo snadné najít si na internetu práci. Hned ta první nabídka z Polska mě oslovila, a tak jsem se dostal do Evropy. Užíval jsem si zkušenosti a život tady mnohem víc než doma a když si vzpomenu, že v Kanadě jsem byl trenér dobrovolník, tak tady se tím dokážu uživit. Můžu dělat to, co mě opravdu baví a naplňuje.  

V Polsku jsi strávil mnoho let. Co bylo tím hlavním důvodem pro přesun k nám?

Nyní po těch několika letech o polském fotbalu už mluvím rozporuplně. Hráči jsou skvělí a dobře se s nimi pracuje, ale s vedeními klubů je to složité. Prakticky v každém jsem skončil po nějaké neshodě. Minulý rok jsem se dostal do kontaktu s Bucks a po společně stráveném víkendu jsem cítil podobné nalazení jak s předsedou tak místopředsedou klubu. Po dlouhé době jsem zažil ten pocit, jako bychom se znali už roky.

Tvůj dobrý kamarád je členem NFL týmu Denver Broncos. Fandíš jim? Pomáhá ti tohle přátelství i profesně?

S Jasonem Georgem jsme chodili na střední školu a hráli za St. Vital. Je hlavním silovým trenérem Broncos. Už jsme se nějaký čas osobně neviděli, ale jsme neustále ve spojení alespoň přes internet a když je příležitost třeba přes svátky, potkáme se v rodném Winnipegu. Máme hodně společných přátel právě z fotbalových začátků, s kterými jsme se potkávali na hřišti. To je právě ta síla fotbalu, kdy takové společné hraní vytváří silná celoživotní přátelství.

Jaké si stanovuješ cíle pro tvé angažmá v Bucks pro blížící se sezónu? Co si o týmu zatím myslíš?

V Bucks budu chtít ještě víc stmelit tým na bázi středoškolských metod o disciplíně a ještě zlepšit základy. Hrál jsem pět finále a dalších pět jsem jich odtrénoval s Mustangy v Kanadě. Tajemství pro postup do finále už mám, a to právě v tom vytvořit silný tým. Tým potřebuje svá pravidla, kterým se podřizuje a která schvaluje jak vedení týmu, tak trenéři. To byl chybějící článek mého angažmá v Polsku a v Bucks se to opakovat nebude, protože jsme se tak už dohodli. Tým je plný mladých hráčů a potenciálu. Věřím, že Bucks mají všechny potřebné ingredience pro úspěšnou sezónu, pokud se bude držet patřičného vedení a stanoveného směru.

Patří do:

Zakladatel karlovarských Warriors, šéfredaktor a autor projektu czechfootball. Mimoto se věnuje sportovnímu marketingu, sociálním sítím a grafice.

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít