Log In

Sobotní zápasy: výhra s čistým štítem i desetibodový duel

Prague Mustangs – Brno Pitbulls 38:7

První ze dvou sobotních zápasů hraných na pražském Motorletu dopadl lépe pro domácí. Mustangs zvládli přesun z 7s do 11s plynuleji a pružněji a svého soka z Brna porazili 38:7.

Zápas samotný ale začal lépe pro jihomoravské Pitbulls. Právě oni totiž otevřeli skóre po krátkém 9y běhu Adama Blatného v půlce první čtvrtiny. Malou odpovědí byl výborný kop specialisty Martina Koubského, který proměnil 29yardový field goal. Výměna stran tak proběhla za stavu 3:7.

V druhé čtvrtině se už Mustangs na hřišti zabydleli, cítili se sebevědomě a jejich posun do vedení byl jen otázkou času. Jan Nevyjel a Ross Vanslambrouck donesli své dva touchdowny po zemi, oba potvrdil kopem Koubský a do poločasové pauzy tak odcházeli s vedením domácí. Navíc byli posilněni vědomím, že se jim povedlo udělat dvě interception a dvakrát i díky chybám Pitbulls zvládli zavinit fumble při returnech hostujícího týmu.

A i po pauze se lépe dařilo domácím, i když přišli o svého quarterbacka Jana Dudka. Ten si v jednom ze soubojů pochroumal postranní kolenní vazy a místo oslav premiérového vítězství čekal na vyšetření v nemocnici v Motole. Budeme doufat, že se Honza brzy uzdraví a vrátí se co nejrychleji do tréninku.

Už s druhým quarterbackem Janem Nevyjelem navýšili Mustangs své vedení na 24:7. Závěrečnou čtvrtinu pak protkaly ještě dvě úspěšné akce domácího týmu, Jaroslav Linek doběhl pro touchdown, aby jej o sedm minut později napodobil i jmenovec Fridrich chyceným passem od Nevyjela.

Pitbulls budou muset do dalších zápasů zapracovat na obraně i special týmech. Dva darované fumbly nejsou úplně kvalitní vizitkou ambiciózního brněnského celku.

Brno Alligators – Trnava Bulldogs 0:26

Brněnští Alligators hostili Trnavu a po dvou prohrách – doma s Lions 12:37 a v Příbrami 7:54 – doufali ve zlepšený výkon a šanci na potrápení soupeře. Jenže Trnava má letos cíle hodně vysoko, nejraději by se viděla až ve finále, a tak domácí nečekalo nic lehkého. Předpoklady se potvrdily, Trnava vyhrála vysoko 26:0.

Brno poprvé v sezoně nedalo ani bod. Jednou z hlavních příčin je zranění quarterbacka Tomáše Fortelného, který v průběhu první půle opustil hřiště se zraněním. Jeho místo zabral Jan Groborz.

V Trnavě se rozhodli, že budou svého safetyho Kobieho Hamma využívat stejně, jako využívají v Příbrami Melvina Davise. Hamm tak hraje celý zápas v obraně a zároveň si střihne pár akcí v útoku. A přesně to se stalo Brnu v zápase dvakrát osudné. Poprvé v polovině první čtvrtiny, kdy poprvé zapracovala ruka Borise Bútory tak precizně, že 15yardový pass skončil až touchdownem amerického hráče.

Kobie Hamm zaskakuje i v útoku. Foto: Tomáš Otruba photography

Kobie Hamm zaskakuje i v útoku.

A ještě do změny stran se Bulldogs radovali i podruhé. Josef Nádašský zachytil domácí přihrávku a čtyřyardovým během ji vrátil až do endzóny. To, že Kobie Hamm hrál v útoku, bylo zapříčiněno několika zraněními na pozici running backa v trnavském týmu z předchozího utkání proti pražským Black Panthers. Běhová hra Bulldogs nebyla příliš potentní, ať už za to může množství zranění na pozici nebo vylepšená běhová obrana Alligators vyztužená o Havránka, který se vrátil do týmu po suspendaci.

Ve druhé půli přišly ještě další dva touchdowny Trnavy, první po passu na Hamma, kterému nová role hodně svědčí, druhý pak po krátké přihrávce do rukou Michala Lörincze.

Zajímavá byla i kapitola kopání v týmu hostí. Trnava měla čtyři možnosti k potvrzení, jednou hrála neúspěšně za dva body, třikrát kopala. Z těchto tří kopů vyšly dva, když první proměnil Lörincz a druhý nová posila Bulldogs na kopací pozici Michal Dian, bývalý hráč kopané.

Liberec Titans – Bílovice Sígrs 3:7

Zápas s hubeným skóre rozhodly dvě akce. Liberec staví skoro celý nový útok, pro nějž byl zápas s Bílovicemi zkouškou ohněm. Titans se ale na hru Sígrs dobře připravili. Moravský celek se i tentokrát spoléhal na silovou runovou hru, kterou se Titans dařilo dobře číst a zastavovat. Jedinou scoring play první půle tak byl fieldgoal Marka Ježka, kickera, kterého učil reprezentant Marek Hruboň a který si hned v prvních zápasech loňského ročníku přivodil zranění, které pro něj znamenalo konec sezony. Kop z 29 yardů se Ježkovi povedl a Titans vedli 3:0. S tímto stavem se šlo i do poločasové pauzy.

I v druhé půli se dvě stovky diváků na Dubovém vrchu dočkaly jen jedné akce, z níž vyšla změna skóre. Martin Herman kopal fieldgoal, při kterém se domácí dopustili faulu právě na kopajícího hráče. Ten je oceněn 15yardovou penaltou a automatickým prvním downem. Poté přišel hluboký pass hostujícího Luďka Skoupého do endzóny, domácí cornerback míč jen tečoval do výšky a Martin Herman jej sebral ze vzduchu a byl z toho touchdown. Sám Herman si jej poté i potvrdil kopem za bod.

Více se bodů se diváci pod Ještědem nedočkali. Zápas skončil výsledkem 3:7 z pohledu domácího týmu.

Prague Hippos – Pardubice Stallions 7:38

Zápas mezi Hippos a Stallions navázal na předchozí utkání ve stejném areálu, v němž se utkali Mustangs s Pitbulls. V druhém zápasu dne se ale už domácí neradovali a Stallions si odvezli první výhru ve svém premiérovém zápase sezony po úctyhodném výkonu a skóre 38:7.

Začátek utkání Divize II byl naplánován na 16:00. Jenže se zjistilo, že domácí Hippos i hostující Stallions mají stejnou barvu dresů, a to bílou. A jelikož měla nastalá situace jediné východisko, a to výměna dresů u Stallions, byl začátek odložen o třicet minut se slibem, že už je na cestě sada černých dresů, které se vezou z Pardubic. Hippos totiž mají pouze světlou kombinaci dresů, což je pro české prostředí neobvyklé. Ve světlé barvě obvykle hrají hostující týmy.

Tmavé oblečení dorazilo se zpožděním trošku větším a hrát se začalo přibližně o 45 minut později. Hůře prodleva zapůsobila na Hippos, kteří hned zkraje první čtvrtiny inkasovali. Poprvé v zápase zafungovala pro touchdown spolupráce Doherty-Wajtr, když první jmenovaný Kostaričan hodil 15y pass přímo do rukou Jana Wajtra. Nešlo o poslední touchdownovou spolupráci.

Ta další přišla hned po změně stran. Tentokrát krátký pass po rozehrání ze tří yardů. A aby toho nebylo pro Hippos málo, stačily 4 minuty herního času a 24yardový pass Scotta Dohertyho znovu přistál ve Wajtrových rukavicích. Silná sprcha v zataženém dni pro domácí Hippos. Ti po necelých sedmnácti minutách hry prohrávali 0:21, a že by se jim zrovna dařilo, to se říci nedá.

Ne a ne se dostat do endzóny. Hippos se to povedlo v zápase se Stallions jen jednou a prohráli tak podruhé v řadě. Foto: Ronald Hilmar Jr.

Malou jiskru naděje vykřesal tříyardovým během Nikola Antoš po dobrém posunu po hřišti v podání domácího celku. Místo navýšení náskoku nebo alespoň udržení dvoutouchdownové ztráty ale Hippos situaci ubránit nedokázali a znova inkasovali. Krátký jednoyardový push zvládl Petr Shejbal a po dvoubodovém potvrzení během Stanislava Lepiče vedli o přestávce Stallions 29:7.

Výkon po poločase byl dost úporný. Stallions byli doslova na koni, nikam nespěchali a dařily se jim zastavovat útoky domácích Hrochů. Druhý poločas tak byl ve znamení neúspěšného dobývání hostující endzóny a prokládala jej občasná snaha Stallions na navýšení svého náskoku. A právě navýšení se povedlo dvakrát. František Hanovec přidal ke svým třem úspěšným extrapointům i 32yardový fieldgoal. Poslední změnou stavu byl 10yardový run Jana Beneše s neúspěšným pokusem o potvrzení za dva body, které bylo jen zkouškou nových herních prvků.

Celý zápas tak vyšel lépe hostům, na které výborně působí akvizice zámořského quarterbacka Scotta Dohertyho. Ten, zvyklý díky loňskému působení u příbramských Bobcats na české poměry, zvládá svou úlohu v týmu favorita Divize II zatím na jedničku a celí Stallions fungují pod jeho vlivem lépe, než si můžeme za poslední dobu vzpomenout. Námitkou by samozřejmě mohl být přesun do nižší divize. Jenže Stallions se rázem daří zlepšit elementární základní věci, které jim dělaly v posledních letech problémy. Mezi ty řadíme třeba kompletaci přihrávek či pevnější obranu.

Restart tak zatím Stallions vychází dle plánu.