Log In

Třetí májová sobota přinesla odplatu Bobcats i první prohru Mustangs

Příbram Bobcats – Prague Lions 28:14

Na příbramské Marile se v sobotu v podvečer odehrála fotbalová bitva mezi domácími Bobcats a pražskými Lions. Oba týmy se v sezóně už jednou potkaly a v Praze tehdy zvítězili domácí jedenáctibodovým rozdílem, takže Bobcats měli Pražanům co vracet. Lions přijeli do Příbrami oslabení o dlouhodobě zraněného quarterbacka Dustina Hainese, za to s novými zahraničními posilami. Na Hainesově místě nastoupila v pražskému útoku posila, která je v Lions už od druhého týdne ČLAF – Američan Nicholas Cole, běžně hrající na pozici free safety v obraně. Ten trénoval úlohu generála ofenzivy jen tři dny a jak se ukázalo, to není zdaleka dost.

Příbram začala na míči a po působivých delších bězích s míčem Givense a veterána Pavla Tumpacha se dostala rychle na dostřel. Columbus Givens pak ukázal jak se čím dál tím lépě sžívá se svými receivery když krásnou přihrávkou našel Daniel Vitiše a Bobcats byli ve vedení. Ofenziva Lions nastoupila k velmi nervózní první půli. V hned druhém drivu se Příbram provalila hřištěm vyváženou kombinací běhu po zemi a přihrávek na střední vzdálenost. Jejich snahu korunovala nádherná přihrávka Givense ze 33 yardů, která našla natažené paže štíhlé příbramské věže Jiřího Kohuta v lionské endzone. Univerzál Vojtěch Podhradský se ani podruhé při extrapointu nemýlil a Bobcats vedli již 14:0.

Konec první čtvrtiny ozdobila nádherná 50yardová přihrávka Colea na Marka Suchého, kdy Lions ukázali záblesky útočného umu, ale k ničemu víc už se v zápětí nedostali. Několik false startů a Lions odkopávají míč, klasický obraz pražského útoku v první polovině.

Ve druhé čtvrtině se Příbram prokousávala hřištěm o něco pomaleji, jelikož obrana Lions začala vyvíjet účinný tlak na Givense a připsala si několik sacků. I přesto Bobcats před poločasem skórovali ještě jednou a byl to právě pod tlakem hrající Givens, kdo našel třetího ze svých receiverů v pražské endzone, tentokrát druhou z příbramských věží Martina Hamzu. Když Podhradský potvrdil i potřetí a vzápětí si po Coleově přihrávce připsal interception příbramský Melvin Davis šlo se do šaten za stavu 21:0 pro domácí.

Právě v šatnách asi našli hosté novou jiskru a bylo to vidět hned po začátku druhé půle. Hra se vyrovnala, oba týmy byly nuceny záhy odkopávat míče, ale byli to právě Pražané kdo takto postupně posouval soupeře po hřišti. To vyvrcholilo puntem Bobcats v blízkosti vlastní endzone, který byl ale zblokován Lions a ti se tak dostali do vzdálenosti 18 yardů od příbramského výsostného území. A tam se také po pár pokusech probili, jmenovitě dobrý zápas hrající running back Lukáš Růžek. Ondřej Šisl potvrdil a Lions snížili na rozdíl 14 bodů. Před koncem třetí čtvrtiny dokázali ještě zaraženě působící domácí fumble, ale Lions z nadějné pozice nekapitalizovali.

Quarterback Příbrami Columbus Givens ukázal své vůdcovské kvality na začátku čtvrté čtvrtiny. Viditelně nesoustředěné a zvadlé spoluhráče uklidnil nádherným 67yardovým sprintem pro touchdown. Příbram se dostala zpět na rozdíl tří touchdownů, ale Givens v té době už hrál se zraněním lýtkového svalu a navíc chyběl i Josef Murgaš vyloučený ze zápasu za tvrdý hit na hranici pravidel. Toto rozhodnutí vyvolalo na stadionu velkou vlnu nevole. Najednou kompaktně působící hosté se ale nevzdali. Nicholas Cole se s útokem dostal přes hřiště a vysoko nad endzone našel Lukáše Růžka pro jeho druhý touchdown zápasu. Nic víc už se ale nestalo.

Bobcats porazili oslabené Lions o 14 bodů, což je rozhodující rozdíl v případě rovnosti bodů v tabulce. Příbramští předvedli ukázkovou první polovinu, ale po přestávce nechali Pražany vytvořit zbytečný tlak a zkomplikovali si již rozhodnuté utkání. Naopak Lions předvedli v druhé polovině sílu a týmového ducha a je nutno je ocenit za předvedený výkon, zvlášť když je nyní už jasné, jak klíčovým hráčem pro ně primární quarterback Dustin Haines je.

Prague Mustangs – Liberec Titans 12:19

Zápas Divize III mezi Prague Mustangs a Libercem Titans se na pražském Motorletu konal od sobotních 15 hod za velmi příjemného slunečného počasí. Úvod vyšel lépe domácím, kteří hned v prvním útočném drivu dokázali skórovat dlouhý passový touchdown na Američana Rosse Vanslambroucka. Pokus o extrapoint ale kvůli špatnému snapu nevyšel.

Poté se dlouhou dobu oba útoky na hřišti trápily, občas se jen v trochu lepším světle ukázaly special teamy Liberce, které ty z Mustangs výrazně přehrávaly. Zejména povedený 50y punt return Jana Pěničky pomohl dostat Titans do hry, protože tím položil základ úspěšnému drivu, který završil Dominik Colan 8y během pro TD, čímž byl zápas vyrovnán 6:6.

V dalším drive se Mustangs neúspěšně pokusili zkonvertovat krátký čtvrtý down, ale to se jim nepovedlo, a tak se Titans znovu podívali až do redzone domácích. Tentokrát je ale zastavil CB Karel Poláček, který v endzone zachytil interception. Útok Mustangs se dokázal probít až na druhou stranu hřiště, ale s vypršením časového limitu kicker Martin Koubský nedokázal proměnit zhruba 35y fieldgoal.

Do třetí čtvrtiny vstoupili lépe hosté, jejich útok se dokázal rychle prosadit a po krátkém runu Ladislava Pulce a úspěšném extrapointu získali vedení v zápasu 13:6. Na množství různých zdravotních patálií doplatili domácí, kteří v průběhu zápasu přišli o dva ze svých runningbacků a museli se tak o to více spoléhat na svou passovou hru, což se nakonec ukázalo jako klíčové. Ještě ve třetí čtvrtině slibně rozjetý drive Mustangs skončil 12y od endzone interception hozenou QB Janem Nevyjelem.

Poslední čtvrtina pak byla trochu divočejší – nejdříve fullback Miroslav Černík po dobře zahraném reversu přeběhl skoro celou délku hřiště, aby pak Mustangs nezkonvertovali dvoubodovou konverzi. Titans ale byli rozhodnuti že jeden bod náskoku nestačí, a tak po dalším chybě special teamu Mustangs donesl liberecký Ladislav Pulec v rámci kickoff returnu míč až zhruba 20y od endzone soupeře. Odtud pak již hosté po přesném passu na Michala Mráze dokázali skórovat a navýšit tak své vedení na 12:19.

Mustangs doma ale rozhodně prohrát nechtěli a zmohli se na závěrečný nápor, první drive dokázali dotlačit až 10y od endzone, kde ale po nepovedeném handoffu fumblovali, aby se další drive opakovalo to samé, jen s tím rozdílem, že tentokrát to byla interception ze vzdálenosti 2y, kterou zachytil Petr Fischer, čímž ukončil zápas.

Trutnov Rangers – Karlovy Vary Warriors 0:45

V Podkrkonoší si Rangers zažili v premiérovém domácím představení další tvrdou zkoušku s karlovarskými Válečníky. Zábava byla pro domácí fanoušky jednostranná a z výsledku 0:45 v závěru zkolabovala i scoreboard.

První polovina byla ještě skromnou podívanou, když se Warriors dostávali do tempa vlažně a několik pokusů v endzone se jim nepodařilo přetavit v body. Hra vzduchem ale po slibných pokusech ohrozila obranu domácích Rangers až když v endzone našel jeden z QB hostů Lukáš Gerstner svého WR Fišara pro 18y kompletaci. Kopačka Blahouta se trefila přesně na střed a první čtvrtina končila ještě těsně 0:7. V druhé se povedl ještě další zajímavý pass, když univerzál Blahout zachytil dlouhý pass mezi obránci a připravil šanci pro RB Chouru, který 9y během do levé strany zvládnul skórovat, stíhán trutnovskou obranou — 0:13. Potvrzení bylo zblokované.

Třetí čtvrtina začala v duchu té první z předchozího vzájemného zápasu (18:0) — šílenou smrští Warriors, z které se Rangers už nevzpamatovali. Hned z kick-off returnu proběhl celým hřištěm Petr Kollarik a znovu se prosadila dvojice Gerstner » Fišar. Za stavu 0:25 se navíc výborně hrající karlovarské obraně podařilo zatlačit domácí útok hodně hluboko ke své endzone a reprezentační offensive lineman Lubomír Doležal byl nekompromisní a fumble zalehl až v koncové zóně. To se mu povedlo už podruhé v sezoně! Na stavu 0:39 se ukazatel skóre zastavil ještě po 1y protlačení se druhého QB Maříka, kterého lajna podržela. V závěru ještě Mařík přidal závěrečný touchdown a výhru 45:0 si připsal hostující tým.

Vysočina Gladiators – Přerov Mammoths 14:27

Dálnice D1, sjezd č. 119. Deset kilometrů a značka Polná. Střed Vysočiny. Právě zde hrají své domácí zápasy Gladiátoři. A zmíněnou cestou tentokrát přijeli přerovští Mammoths. Zápas sliboval zápletku, domácí nabuzeni svou první historickou výhrou nad šumperskými Dietos, hosté v naději na postup do playoff z co nejvyšší příčky.

Utkání začalo s odbitím čtvrté hodiny na polenském kostele. Lépe do mače vstoupili hosté, hned v první čtvrtině dali dva touchdowny a ukázali, že favoritem nebyli označováni nadarmo. Krátkými běhy se prosadili Kratochvíl a Zapletal.

V domácím týmu se ve třetí klubové sezoně dobře rozvinula spolupráce mezi quarterbackem Ondřejem Pavlasem a jeho receiverem Štěpánem Caltou. Z jedné takové spolupráce vznikl pass pro touchdown, hned v úvodu druhé čtvrtiny. A jelikož si je Vysočina narozdíl od většiny týmů v Divizi IV vědoma toho, že kopat potvrzující kopy neumí, hrála potvrzení passem za dva body. Tentokrát ale Pavlas ruce svých receiverů nenašel.

Za stavu 6:14 se hosté nabuzeného domácího gladiátorského týmu nezalekli a hned z příštího drivu zasadili další ránu. Jakub Kratochvíl svým druhým zápasovým touchdownem, který Miroslav Večerka i potřetí pohodlně potvrdil, vrátil Mamutům vedení o dva touchdowny.

Na další body se čekalo až do čtvrté čtvrtiny. To když se domácí obraně utrhnul Kvapil a 37yardovým během donesl nejdelší touchdown zápasu. Hosté vedli 27:6, jelikož napočtvrté už se Večerkovi kop nepovedl. Gladiators délkou svého nejdelšího touchdownu zápasu nepřekonali ten přerovský, povedená akce z ruky Pavlase do běhu Vojtěcha Mašity ale měřila 27 yardů. Domácím se povedla i dvoubodová konverze díky spolupráci Pavlas-Calta, více toho ale Vysočina už nestihla.