Log In

Skončila základní část. Jaká byla očima redaktorů?

Je po základní části České ligy amerického fotbalu pro rok 2015. Ještě než přejdeme k vrcholu sezóny a prvnímu playoff víkendu, pojďme se podívat na zajímavosti z českého fotbalu, které nám z první půlky letošního roku uvízly v paměti. Každý měl limit 10 odrážek na krátké věty a tady jsou:

Vašek, šéfredaktor

 • Ačkoliv se to možná nezdálo, tak elitní divize plná importů opravdu zvedla český americký fotbal vzhůru k slibným výšinám. Byla to opravdu kvalitní podívaná!
 • Brno. To Brno … Bez importa těžké, na zranění těžké. Čekal jsem víc a na Moravě mají nad čím přemýšlet.
 • Stallions jsou zpět! Tahle passová podívaná hodně obohotila projev útoku Hřebců a Doherty náramně zapadl do kádru, kde začali touchdowny sbírat i receiveři. Po zemi týmu pomohl i Plaček a celý kolos šlape natolik dobře, že jsem měl nejednou nutkání vyměnit Stallions za Gators.
 • Když už jsme v těch Pardubicích, tak neskutečný skok udělali Bucks. Do teď mi není jasné, jak se dva týmy uživí v takovém městě, ale zřejmě dobře. Bucks jsou pro mě asi skokanem roku, a i když zůstali za vlastním očekáváním a dohrávali v krajní personální nouzi, skok do druhé divize se povedl náramně. Kdo by to čekal?
 • Jak to dělají nikdo neví, ale o čem není pochyb, je skvělá práce ústeckých Blades, jejichž návštěva na zápasech předčila letos očekávání všech týmů v ČR. Předvádějí hezký fotbal a umějí jim bavit i své příznivce. Klobouk dolu a na Bronze Bowl si nesmím zapomenout vzít s sebou bodyguarda, abych se vůbec prodral davy.
 • Nemůžu zapomenout na D-IV (logicky, smích). Snad poprvé je větší síla na straně Čech, kde se stále náramně drží Knights a letos se konečně posunuli i Warriors. Na druhém konci vlasti hodně překvapili Gladiators, zklamali Dietos a myslím hodně slušný vstup do ligy za sebou mají i Nordians. Sám jsem si na jejich výhru v premiérové sezóně nevsadil a ejhle.
 • Hrozně mě bavilo sledovat běhy trnavského Raymonda Bradleyho a ten one hand catch, uaaa!
 • Dost dlouho jsem přemýšlel, jestli Columbus Givens zvládne s větší hmotou nad pas a dost šlachovitýma nohama, přežít všechny zápasy a kromě naprostého vyvrácení mých obav prokázal, že ty nohy umí běhat, a to zatraceně rychle.
 • Lions posunuli svůj program konečně do konkurence schopného stavu a Dustin Haines byl elementem úspěchu a strůjcem lepší budoucnosti. Už dnes je jasné, že to byl zlatý nákup a až na nešťastné zranění ukázal školu Ducks v nejlepším světle. Jestli si někdo dnes myslí, že trojka/čtyřka v Oregonu je cosi do počtu, tak tady má důkaz!
 • PBP letos poznali porážku a i to svědčí o mnohem větší kvalitě týmů. Hladká základní část už nebyla tak jednoznačná, jak tomu bylo zvykem v letech minulých a čím větší konkurence v měření sil, tím lepší a slibnější fotbalové zážitky do budoucna.

Vláďa, zástupce šéfredaktora

 • Strašně rychle to uteklo. 12 týdnů je za námi a my se skoro ani nerozhlédli. Hrozně moc mě těší, že na importy vsází více týmů. Kdo hráče ze zahraničí nemá v týmu, v Divizi I živoří. Schválně jsem napsal v týmu a ne na hřišti, za PBP Kyle Newhall-Caballero neodehrál jediný snap.
 • Zatímco Vašek se zaměřil hlavně na českou ligu, já začnu tou rakouskou. Black Panthers byli zkraje ligy pasováni do pozice jednoho z největších favoritů. Nezklamali, ale bohužel ani nepřekvapili. Pod novým trenérem Jimem Wardem lehce haprovala obrana, s postupem času se jí ale podařilo s návratem klíčových hráčů vyladit. Bohužel se nepovedlo udělat nějaký velký výsledek jako vloni, kdy Black Panthers vyhráli doma nad Raiders 40:21.
 • Hráč roku 2014 Honza Dundáček hrál skvěle znovu na obou frontách. V AFL vede receiverské statistiky, v domácí soutěži ukázal, že vedle rychlých nohou zvládl zlepšit i svou passovou hru a na pozici rozehrávače se mu vedlo velmi dobře.
 • Zůstaňme v Praze. Lions předvedli obrovsky bojovné výkony, i když jim osud nepřál se zraněním Dustina Hainese, zvládli se držet a nespadli do nějaké propasti. Oregonský quarterback je pro mě jednou z hlavních postav letošního ročníku české ligy. Co mě ale u Lions mrzí, je chabá morálka hráčů mimo starting pozice. Ti se, jako už několikrát v minulosti, rozutekli po dvou zápasech, do nichž se nedostali. Kdo si ale myslí, že bude hrát hned, rovnou z náboru, v elitní divizi, tak se šeredně mýlí. Čest výjimkám.
 • Bobcats udělali znovu velký kus práce v posunu k absolutní české špičce v Black Panthers. Líbí se mi styl trenéra Sebastiana Fanderta, strašně bych si přál, aby v Příbrami na zápasy chodilo více diváků a Bobcats opravdu splnili svůj cíl a sen o zápasech na evropské úrovni.
 • Diváci jsou dalším bodem. Mimo tradiční fotbalové bašty v Pardubicích se letos dost osmělili i v Ústí nad Labem, kam by opravdu mohla přijít na Bronze Bowl tisícová návštěva. Bolí mě ale pohled na poloprázdné tribuny na zápasech PBP, Lions nebo volná místa u zábradlí v Trnavě. Náš sport je krásný, oku nezaujatého fanouška se líbí, a tak je jen na práci klubů samotných, aby diváky na své zápasy dostaly. Jde to. A budou s tím pak spojeny další výhody jako větší atraktivita pro sponzory.
 • Velkým překvapením byly i pro mě výkony obou pardubických týmů. Stallions konečně pochopili, že bez pořádného quarterbacka to nepůjde. Přivedli si Scotta Dohertyho a vše funguje. Důkazem o kvalitě receiverů, kteří hráli v Pardubicích vloni, svědčí výkony Daniela Kršáka v týmu Black Panthers. Bavily mě i výkony Bucks, kteří díky importům Henrymu a Edwardsovi hráli velmi dobře. Pardubice fotbalu svědčí.
 • Fenomén Imr. Jakubu Imrovi se v Blades daří, hrál skvěle, běhal jako blesk a hodně se zapsal do celého ročníku Divize III.
 • Respekt všem týmům, které přecházely ze sedmičkového fotbalu do jedenáctkové verze. A že jich bylo dost, hned sedm! Ať už jde ale o Bucks, kteří válčili mezi zkušenějšími v Divizi II, nebo o Hellboys, kterým plán na přechod o level výš možná lehce přerostl přes hlavu, zaslouží si uznání všechny kluby do jednoho.
 • Mladé naděje nám dělají radost. Flagové mistrovství U15 je v plném proudu a mezi hráči už nyní krystalizují jedinci, kteří by to možná mohli jednou daleko dotáhnout. Oko snad každého, kdo mládežnickou soutěž sleduje, musí zavadit o 13letého Jakuba Malláta hrajícího za Bobcats, který za pomoci svého táty roste na pozici quarterbacka rapidní rychlostí. Kéž by následoval Jakuba Horáčka z Brna, který v létě absolvuje tryout v Americe, aby tam mohl hrát na střední škole. Rozvoj mládeže je pro český fotbal strašně důležitý, jen houšť takovýchto borců!

Omlouvám se za delší body, než bylo slíbeno. Postřehy jsem se snažil spojovat a lépe je rozvádět do podrobností :-).

Jindra, redaktor

 • Lions jsou bezpochyby zpět. Po neúspěšné minulé sezóně, kdy na pražské Lvy mnoho fanoušků zanevřelo, se letos vrátil silný, i když velice mladý tým. Nejde jen o skvělého Dustina Hainese, ale práce trenéru s mládeží je v rámci ligy u Lions naprosto výjimečná. Přes časté chyby z nezkušenosti tak ukazují Lions nezdolná srdce a správnou fotbalovou dravost.
 • Dynamické importy! Tak skvělou podívanou, jako nám letos nabídli hráči kalibru Givense, Hainese nebo třeba i Raymonda Bradleyho, jsem na našich hřištích předtím vídal jen zřídka. Nejen, že přinesli do českého fotbalu oslnivou kvalitu jako jednotlivci, ale čeští hráči kolem zahraničních hvězd stoupají výkonnostně o třídy výš, což je vidět i u PBP s patrným vlivem u nás nehrajícího Newhall-Caballera.
 • Bobcats po hořké porážce v loňském Czech Bowlu hlavy nesklonili. Posílili jak trenérsky, tak hráčsky a mnoho jejich kmenových hráčů (především linemanů) podává lepší výkony než během solidního minulého roku. Vždyť s PBP letos jednou o bod prohráli a v druhém zápase je vymazali za hřiště. Druhá pozice za gargantuovskými Black Panthers jim očividně vyhovuje a šampion už na svém trůně nesedí tak sebejistě.
 • Mistři z Black Panthers suverénně válčí v AFL a jako na reprezentanty našeho fotbalu na ně můžeme být velmi hrdí. V domácí lize už letos nešlo o zas tak neochvějnou dominanci, jak jsme zvyklí. Nicméně je nutno podotknout, že letos PBP zapracovávají mnoho juniorů a rozhodně nehrají v plné síle smečky. Především vzestup passové hry Jana Dundáčka letos zdobí Pantery a získaná jistota pražského univerzála je nadějným příslibem pro reprezentaci.
 • Brno. Nejsmutnější článek první divize. Sázka na vlastní zdroje nevyšla. Těžko říct, čím to je, zda špatnou docházkou na tréninky, malou motivací. Brno, které ještě nedávno srdnatě bojovalo o finále, nebylo letos důstojným soupeřem žádnému z týmů elitní divize. Uvidíme, s čím přijdou Aligátoři do příští sezóny. Ale výkony Brna jsou kaňkou na jinak krásně vyrovnané sezóně. Právě vyrovnanost byla letos tím nejlepším na naší první divizi. Snad to tak bude i přístí rok. Už se těším.

Patří do:

Zakladatel karlovarských Warriors, šéfredaktor a autor projektu czechfootball. Mimoto se věnuje sportovnímu marketingu, sociálním sítím a grafice.

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít