Log In

Remigius Machura ml. čelí dalšímu postihu. Nezahraje si 8 let, přijde i o medaile

Remigius Machura mladší letos odehrál skvělou sezónu: s Black Panthers získal domácí titul a v reprezentačním zápase vydatně zatápěl polské útočné lajně. Úspěšný rok ale zakončí zklamáním. Za odmítnutí antidopingové kontroly z letošního února obdržel Machura v pondělí osmiletý trest.

Zákaz sportovní činnosti za opakované porušení antidopingových pravidel vydal ve svém rozhodnutí Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a potvrdil jej Antidopingový výbor ČR. V roce 2010 si totiž Machura ještě jako velký talent ve vrhu koulí vysloužil dvouletý trest s pozitivním nálezem na růstový hormon.

Do sporu ohledně únorového prohřešku se přitom vložil i ředitel AVČR Miloš Vrabec, který mimosoutěžní odběr v rámci namátkové kontroly považoval za porušení vnitřních procesních pravidel výboru. Proti tomuto rozhodnutí se postavila světová antidopingová agentura WADA a obrátila se na CAS, který nakonec rozhodl o Machurově potrestání. AVČR musí nyní uhradit část právních výloh, částku přesahující 60 000 Kč.

V tomto případě bohužel neplatí, že když se dva hádají, třetí se směje a Remigius Machura, který letos předváděl slibné výkony, bude v příštích letech chybět minimálně v reprezentačnímu kádru. O výši trestu se dají vést dlouhé debaty, ale k zamyšlení je zde fakt, že hráč je potrestán za odmítnutí dopingové kontroly, u níž se dvě přední antidopingové organizace tři čtvrtě roku hádají, zda byla oprávněná. Proč by měl jakýkoliv sportovec s čistým svědomím odmítnout dopingovou kontrolu, je otázkou druhou a to velmi závažnou. Ve výsledku přišel český fotbal o velký talent, jehož parametry se budou ať už v černých barvách nebo se lvem na prsou těžce nahrazovat.

Kompletní zpráv i průběh řízení si můžete přečíst na stránkách AVČR.

Patří do:

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít