Log In

Prague Lions znovu pomáhají projektem Hope Month

Doba Vánoc značí u pražských Lions dobu štědrých činů. Největším mimofotbalovým projektem v Česku by se dala nazvat akce Hope Month, kterou pořádá pražský tým na pomoc nemocným dětem. Samotný projekt popsal v rozhovoru Zach Harrod, trenér Lions a duševní otec celé akce.

hopemonth2

Předávání dárků k rukám Lions v kavárnách Starbucks:
29. – 30.11. (od 14h do 16h): Dejvická, Muzeum, Chodov
6. – 7.12. (od 14h do 16h): Dejvická, Muzeum, Chodov
13. – 14.12. (od 14h do 16h): Palladium, Malostranská, Můstek
20. – 21.12. (od 14h do 16h): Palladium, Malostranská, Můstek

Zachu, představ nám prosím projekt Hope Month a co je jeho cílem.

Stručně řečeno, Hope Month je způsob, kterým chceme vrátit Praze to, co nám dává ona – odtud vzešel celý projekt. Snažíme se vzbudit naději v lidech, a to zejména v době, kdy většina z nás pociťuje větší štědrost a dobročinnost, a kdy mnoho rodin zažívá těžké období spojené s náročnou životní situací. Hope Month začíná měsíc před Vánoci a v jeho rámci mají lidé možnost darovat ve vybraných kavárnách Starbucks NOVÉ dárky či dětské knížky, které pak skrze nás putují k dětem bojujícím s rakovinou v onkologickém oddělení ve Fakultní nemocnici v Motole. Každý, kdo věnuje dárek či knihu, dostává navíc nápoj dle vlastního výběru! To stojí za to! Je to šance někomu pomoct, darovat naději a zahřát se výborným nápojem ze Starbucks. Všechny čtyři víkendy budou ve vybraných kavárnách také naši hráči, aby vítali návštěvníky, přijímali věnované dárky a pózovali pro zájemce o fotografie. Užíváme si u toho vždy spoustu zábavy a při návštěvách dětí jsme všichni dojatí a vidíme účinek, který celý projekt má.

Jak moc je podle tebe důležité propojovat sport s pomoci i mimo dění na hřišti?

Je to pro nás velmi podstatné, a proto se každoročně snažíme dělat o něco více, hledáme různé možnosti dobročinné práce a pomoci. Ještě před mým příchodem do Lions jsme užívali frázi “Sport with a Purpose” [sport se záměrem]. Mám pocit, že sport je často zneužíván a stává se něčím, čím by neměl být. Právě takovéto příležitosti nám pomáhají znovu si uvědomit, jaké máme štěstí, že právě my můžeme sportovat. Sporty také často ovlivňují atlety a trenéry směrem k sebestřednosti až sobeckosti, proto se snažím naše hráče učit, že chceme být dárci, nejen příjemci. Dobročinné akce bereme jako příležitost k odevzdávání dobra.

V Americe patří charita k našemu sportu úplně stejně, jako tréninky. Mluvil jsem s několika lidmi z týmů NFL a univerzitního fotbalu a všichni říkali, jak strašně důležité je tyto akce dělat. Díky naší pozici si můžeme pořádání dovolit, doufám, že naší snahou ovlivníme i kolegy z jiných týmů, kteří se rozhodnou dělat dobré věci.

hopemonth

Jaké jsou ohlasy lidi, kterých se projekt týká?

To je otázka, na kterou se nedá odpovědět krátce. V projektu je totiž zapojena spousta lidí. Obrovsky nás naplňuje pohled na rozzářené dětské tváře v Motole, když tam přijdeme s maskotem Lvem Bru, hráči v plné výstroji a hračkami, knihami a dalšími věcmi. Sestřičky nám v minulosti říkaly, že pro některé děti je naše návštěva nejlepším okamžikem jejich roku. Rodiče dětí, které leží na onkologii, jsou další skupinou zasaženou tímto naším projektem. Občas slýcháme, že si v boji proti rakovině jejich dítěte přijdou osamělí. Naše návštěva jim tak dává naději, že nejsou, že někdo myslí na ně a jejich nemocná dítka. V neposlední řadě jsou to i naši hráči a partneři ze Starbucks, kteří tak na vlastní kůži poznají, čím si procházejí jak nemocné děti, tak i jejich rodiče.

Jak přistupují hráči k mimosportovním aktivitám?

Většina hráčů pomáhá ráda. Hodně o našich aktivitách mimo hřiště mluvíme, snažíme se, aby se staly přirozenou součástí fungování Lions. Nebereme dobročinné aktivity jako něco navíc, spíš jako něco, co se od nás očekává. Hráče do netlačíme, pokud se jim pomáhat nechce. Pro nováčky je pak náš přístup vždy zarážející. Děláme něco, co není v Česku obvyklé a normální.

V projektu je zapojeno i mnoho dalších subjektů. Kde vznikla spolupráce s kavárnami Starbucks?

Pokusím se odpověď tentokrát trochu zkrátit. Před lety jsem se poznal s Erikem Zlámalem z managementu české odnože Starbucks a stali se z nás přátelé. O nápadu jsme si promluvili a jemu se velmi zamlouval. Po interní poradě ve Starbucks vznikl celý Hope Month. Od té doby se ve Starbucks vystřídalo mnoho manažerů poboček, ale zájem pomáhat pořád je. Přece jen je Starbucks americkou firmou, která má sama ve svých interních pravidlech dobročinné akce.

Jak se mohou zapojit naši fanoušci?

Mohou zajít do jedné ze šesti partnerských Starbucks kaváren v Praze. Konkrétně Dejvická, Chodov, Palladium, Malostranská a obě na Václavském náměstí. Tam mohou přinést NOVOU hračku nebo knihu. Také mohou pomoci přidáním se do našeho eventu na Facebooku a sdílení našich novinek spojených s akcí, a to ať už na Facebooku, tak i na Instagramu nebo Twitteru.

Zach Harrod podává ruku Alexeji Uljaninovi.Foto: Josef Vojtíšek

Zach Harrod podává ruku Alexeji Uljaninovi.
Foto: Josef Vojtíšek

Co si letos od této aktivity slibujete? Jsou nějaké novinky oproti minulým létům?

Ve Státech používáme frázi „pokud něco není rozbité, nesnaž se to napravit“. Každoročně se nám podaří dojmout a potěšit spoustu dětí a jejich rodičů. Společně se Starbucks tak chceme přinášet naději i nadále. Doufáme, že se k nám připojí hodně lidí a my budeme moct předat velké množství dárků. Děkujeme a přejeme Veselé Vánoce!

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít