Log In

Prague Black Panthers obhajují titul v defenzivním finále po chybě rozhodčích. Co říkají pravidla?

Fandové defenzivního fotbalu si v Czech Bowlu XXIII přišli na své. Ve vyrovnaném zápase se lámal chleba nečekaně až v posledních dvou vteřinách. Titul obhájili Prague Black Panthers výhrou 10:9 nad pražskými rivaly Lions.

První čtvrtina se nesla v režimu zahřívání se a mírnou převahu ještě měli Black Panthers, když nutili Lvy k odkopu. V té druhé ale začala Lions trestuhodně fungovat screen play na running backa Růžka a žižkovská kulisa slavila první body. Reprezentační starter se prohnal výjimečně nedůslednou obranou soupeře a skóroval.

Půl minuty do kabin a vše už vypadalo, že si dosud neporažení Lions uhlídají náskok, když se rozhodli pro zbytečné riziko vzduchem, na které si počíhal výborně hrající Jan Kabát a přihrávku Matta Silvy zachytil pro interception a získal pro svůj tým srovnání stavu. Lvům přitom stačilo zakleknout nebo méně zbaběle běžet. I tenhle call mohl rozhodnout zápas a možná jej většina diváků šokovaná závěrem přehlédla.

Poločasová show takříkajíc po zvyku nepředvedla nic. Oproti tomu minulému se z víc než stovky cheerleaders ukázala desítka. Často kritizované občerstvení se podařilo posunout na propastné dno – teplé pivo + nekonečné fronty a stadionem vládlo o pauze hrobové ticho bez hudby či dalšího programu (s výjimkou ligy kickerů, která zajímala povětšinou jen zúčastněné). Žádný marching band, žádný koncert, žádná show.

Zpět k zápasu. Další body přidal po přetahované o každý útočný yard až Marek Hruboň 30y field goalem. Šance sice rozehraný Dundáček do rukou svých receiverů připravil, ale v redzone se vždycky něco pokazilo. Lions dostali od PBP taktické safety s cílem posunout časomíru blíž konci a za stavu 9:10 je čekal v závěru nelehký úkol – zachytit kick-off, dostat míč co nejblíž a už bez timeoutů zařídit za dvě vteřiny zázrak. Něco výjimečného se přece jen stalo. Matt Silva odhazuje dlouhý pass a nachází pouze připravenou obranu Panterů posilněnou o hráče roku 2015 Jana Dundáčka, ten podle svých návyků z útoku zachycuje v pásu mezi 5 – 10 yardovou linií a s míčem dobíhá až do endzone. Zatímco Black Panthers oslavují, Lions se právem dožadují safety. Rozhodčí ale vytáhnou výjimku z pravidel a po nejkontroverznějším callu české historie přiznávají obhajobu titulu Prague Black Panthers.

Výjimka z pravidel – „setrvačnost“ (Momentum Exception 8-5-1)

K fyzikální definici setrvačnosti se vracet nebudeme. Věříme, že nějaký základ má každý :). Zásadní je účel pravidla, které se i z principu selského rozumu nevztahuje na to, čeho jsme byli svědky při finále.

„Pokud hráč zachytí interception ve vzdálenosti mezi vlastní 5y linií a goal line a setrvačnost jej zanese do endzone, lze uplatnit výjimku o setrvačnosti,“ říkají pravidla. K té ale nedošlo, protože Jan Dundáček zachytil míč zcela jistě v části mezi 5 – 10y linií – ať se vyhneme spekulacím, kde přesně k zachycení došlo.

Zkušení rozhodčí nám z jinak zajímavého zápasu udělali drama, které se bude dlouho pamatovat jako vůbec nejkontroverznější v historii českého amerického fotbalu.

Názor na situaci může mít každý, lze přihlédnout i k faktu, že rozhodčí nemusí vidět vše (ti nejlepší mohou, možná by měli, proto jsou nejlepší), ale nelze zpochybnit fakt, jaká je skutečnost, protože video nelze zpochybnit subjektivními argumenty.

Věřme, že alespoň komise rozhodčích vyvodí důsledky, protože rozhodčí jsou profesionálové a pochybení ve vztahu k ovlivnění výsledku zápasu jsou přinejmenším velmi nešťastná a nedělají sportu dobrou vizitku.

Zasloužený MVP zápasu Jan Kabát v obraně dominoval. Připsal si jediný touchdown PBP. Foto: Libor Vočadlo

Zasloužený MVP zápasu Jan Kabát v obraně dominoval. Připsal si jediný touchdown PBP. Foto: Libor Vočadlo

Závěr, zpět k fotbalu

Krásná přetahovaná o každý yard, výjimečné obrany na obou stranách – Augusta, Šimánek, Kabát vs. Libor Boucký, Lukáš Boucký, Brooks. V útocích určitě své odběhal Růžek, ale na druhé straně i Dundáček, který když to nešlo vzduchem, vzal to po svých a většinou first down urval. Toho se několikrát chytl úspěšně i Silva. Pro fanoušky offenzivního fotbalu to sice nebyla výjimečná podívaná jako třeba v Rakousku (61:60), ale byl to po dlouhých letech vyrovnaný Czech Bowl a jednobodových rozdílů je jako šafránu. Panteři navíc dodrželi slib a hráli bez importů. Velký černý puntík za celým zápasem udělaly poslední dvě vteřiny, zbytečné a zřejmě podvědomé zachycení Dundáčka jako receivera (kdyby to nechytil, jistá výhra PBP bez spekulací) a následný omyl rozhodčích. Zápas se dal rozhodnout ale mnohem dříve, než v závěrečných vteřinách. Třeba kopem z hřiště nebo před poločasem.

Zklamáním je navíc návštěva 2638 diváků, která je oproti loňským 4526 patrný pokles…

Loučíme se tématicky: „Salát alajkum“

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít