Log In

Páteční prvomájové drama se zapíše do historie ČLAF

Pardubice Bucks – Ostrava Steelers 28:28

Neuvěřitelné! Tak bychom jedním slovem shrnuli dojmy ze zápasu v Pardubicích, který se shodou ve skóre zapíše do pamětí ČLAF po neuvěřitelných 15 letech. Fanoušci na tribuně tak byli svědky mnoha unikátností.

Který tým si dokáže představit pořádnou motivaci před zápasem bez svého hlavního trenéra? Bucks ano, protože Jason Blasko zvolil při svátečním dni špatný spoj a na sideline jej musel zastoupit energický Libor Coufal. To ale ještě nebylo z výčtu vše. Jak se hraje bez quarterbacka? To mohou dobře posoudit třeba brněnští Alligators, kteří již takové zkušenosti mají. V případě pardubického týmu bylo ale vše jinak.

Se vstupem do zápasu mohou být spokojeni oba týmy. S výsledkem po jeho polovině byli o 7 bodů spokojenější Bucks, ale všichni správní fandové ví, že rozdíl jediného touchdownu neznamená téměř nic. Skóre otevřel ostravský QB Dudek, který si z 1y vzdálenosti připsal první řádek do tabulky skórujících. Druhá čtvrtina patřila už pevně domácím. Hned dvakrát se o bodový příspěvek přihlásil hrdina zápasu Justine Edwards. Poprvé si 8y do endzone doběhl a těsně před koncem poloviny zkompletoval přihrávku od QB Kruliše pro celkový zisk 28y. První případ se potvrzení nedočkal, ale ten druhý nabídl opakování skórujících hráčů – dva body vytěžila opět dvojice Kruliš a Edwards. Steelers měli ale možnost korigovat výsledek, ale když se z 1y vzdálenosti od goal line dopustili fumble a 35y field goal Merta před koncem poloviny neproměnil, zůstal stav v polovině 14:7 ku překvapení všech.

Do 3. čtvrtiny ale nastoupili Oceláři stále čerství a určitě došlo i na proslov trenéra, který hráče probudil. Skóre srovnal na 14:14 krátkým 4y během méně než 5 minut do konce této části RB Kielor. O další 62y úprk se v zápětí postaral jeho protihráč Joshua Henry a poslal Bucks opět do vedení 20:14. Potvrzení za dva body nebylo pro špatný signál úspěšné. O první vedení Steelers se tak musela postarat dvojice Dudek a Lembart, když druhý jmenovaný dokázal z přihrávky vzduchem vytěžit kromě zisku 47y i touchdown. Kop Merta potvrdil a stav se poprvé naklonil více hostům – 20:21. Z kraje posledního dějství navýšil ještě krátkým během RB Kielor na 20:28 s příspěvkem z kopačky Merty za potvrzení. Potom začla ta správná fotbalová prvomájová podívaná …

Dvě minuty před koncem se Bucks zranil starter QB Kruliš, kterého na pár her vystřídal v průběhu zápasu i Coufal, ale jako třetí si zkusil pozici za centrem kdo jiný, než Justin Edwards, který byl do té doby hlavním cílem hry Bucks po vzdušné ose a nevšimnout si ho bylo téměř nemožné. Čas utíkal a domácí neměli na co čekat, receiveři se zaběhli hluboko do pole, ale pass letěl jen krátce za lajnu, aby našel volného running-backa Henryho, který s míčem odkrájel polovinu hřiště a dostal svůj tým klíčovou akcí v závěru do pozice, z které se dá skórovat. Tak se také v zápětí i stalo, když si Edwards míč nechal a 12y během korigoval na 26:28.

Bucks hráli výhradně potvrzení za dva body a nejinak tomu bylo v této závěrečné akci. Bohužel do té doby 2 ze 3 neproměnili, a tak byla míra nejistoty znát a když se Edwards začal vzdalovat po nízkém snapu od goal line, vypadalo to s osudem Bucks nehezky. Steelers se ale dopustili zásadního omylu, když se vzdali bránění v endzone a Edwards našel na poslední chvíli ruku jednoho ze svých volných kolegů – Jana Semeráda – 28:28! Do konce zbývala ještě minutka, a tak se Steelers okamžitě hnali kupředu, aby se 3s před koncem zastavili za 30y čárou od koncové zóny Bucks a zvolili kop z hřiště. Ostravský kicker Merta míči ale nedodal potřebnou energii, kop k brance ani nedoletěl.

O první remízu ČLAF od roku 2000 se tak postaraly týmy v zápase, který měl být podle široké veřejnosti jasným debaklem podruhé podceněných Bucks a jak je vidět, vůbec se podceňování nemusí vyplatit. A co nás čeká v pardubickém derby je nyní opravdu ve hvězdách.

Trnava Bulldogs – Prague Lions 22:6

První domácí zápas trnavských Bulldogs přinesl zajímavé překvapení. Kromě zataženého počasí, doplněného o občasné přeháňky a dvouhodinouvé odložení začátku, způsobeného poruchou autobusu Lions, také průběhem samotným.

V první polovině se dvě stovky fanoušků dočkaly jediné změny skóre v první čtvrtině, když se uzdravený RB Klementovič z krátké vzdálenosti prodral do endzone Lions. Ti si vybírali slabší první polovinu podobně jako v minulém zápase proti Bobcats, a když se ze slibného drivu v redzone podařilo pass Hainese zachytit obranou Bulldogs pro interception 1y od goal line, byl stav v polovině 7:0 překvapením nejednoho tipéra. Zápasu ale do té doby dominovaly hlavně obrany.

Lions jsou ale týmem druhých poločasů a ve stejném duchu začali také v Trnavě. Krátký pass z ruky Hainese na receivera Lukačika byl kompletní. Potvrzení se nepovedlo a Lvi korigovali stav na 7:6. Těsně před začátkem posledního dějství ještě navýšil náskok Bútora – 13:6. Trnavská obrana byla hodně pozitivně motivovaná a podařilo se jí několikrát zblokovat punt Lions z vlastní poloviny. Koordinátor útoku Lvů Zach Harrod tak určitě štěstím bez sebe nebyl, protože zmiňoval punt jako zásadní faktor ovlivňující hru v magazínu Touchdown a právě na odkopech musí Lions hodně zapracovat.

Hodně práce a hitů čekala na QB Hainese a od sacku trnavského Samka bylo znát v pravém rameni omezení. Do zápasu nenastoupil navíc RB Růžek a DL Boucký, kteří evidentně nemají adekvátní zastoupení.

V poslední části už byli domácí Bulldogs schopni rozhodnout. Opět se prosadil RB Klementovič, při slušném 32y úprku na 19:6. QB Haines byl za téměř rozhodnutého stavu už odvolán z hřiště. Necelé dvě minuty před koncem se ještě domácímu celku podařilo dostat na dostřel a poslední body dodal kicker Dian. Výsledek 22:6 tak trochu vytrestal tipéry. Bulldogs ukázali, že jejich obrana umí podat kvalitní výkon, a že slovenskému týmu funguje i běhová hra, když má kdo běhat. Zároveň Buldoci naznačili, že mohou být ještě reálnou hrozbou nejen v playoff.