Log In

Neděle rozlouskla vítěze Divizí III a IV. Těmi se stali Sígrs a Knights

Bronze Bowl: Ústí nad Labem Blades – Bílovice Sígrs 0:23

Ústecké finále třetí divize České ligy amerického fotbalu překvapilo svým jednoznačným vývojem.  Bronze Bowl po výhře 23:0 ovládli hostující Bílovice Sígrs. Ti vsadili na svou dravou běhovou hru v čele s výborným Danielem Schmiedem. Ten doběhl pro všechny tři touchdowny a byl hlavním strůjcem hostující výhry. Blades se nedařilo posouvat balon, runningback Jakub Imr byl dobře bráněn a v první polovině nemohli hostitelé Bronze Bowlu pořádně házet, jelikož míče byly dost mokré z předzápasové přeháňky. Sígrs tak obhájili loňský titul z ČLAF C a přechod ze sedmičkového fotbalu do jedenáctkové verze zvládli na výbornou.

oslavasigrs

Sígrs do zápasu nevstupovali z pozice favorita, v Pick’Em byly tipy ze tří čtvrtin pro domácí Blades. Ti ale vyhořeli na precizní obraně Bílovic. Tu vedl zkušený harcovník Petr Švanda z pozice strong safety. Byl to on, kdo zachytával těch pár úprků, které se domácímu týmu povedly.

Blades jednoduše nestačili na Sígrs v žádné herní disciplíně. Bílovičtí si zkraje zápasu zkusili, že vzduchem to raději pokoušet nebudou a celý zápas odtáhli na svých nohách Daniel Schmied a Martin Dlouhý. Právě tito dva vedli naopak útok Sígrů.

Po na body chudé první polovině, kdy jediný zápis provedl Martin Herman fieldgoalem na konci druhé čtvrtiny, byla druhá polovina jasně pod taktovkou týmu z jihu Moravy. Blades zahrozili nejvíce v první půlce, kdy měl Vojtěch Franz touchdown na ruce, Filip Ondrášek ale rychlým přistoupením k soupeři a vyražením balonu akci překazil.

Ústečtí quarterbaci Matěj Sahula a Jan Bláha (zleva) vyšli v Bronze Bowlu naprázdno.

S formou se bohužel nepotkal jindy zářící Jakub Imr. Ústecký runningback narážel na připravenou obranu Sígrs, jindy ale Imr zvládá kouzlit, tentokrát jako by došel kouzelný prach. Nedařilo se ani jednomu z dvojice quartrebacků Blades. Ani Jan Bláha, ani Matěj Sahula se nedokázali vyhnout sackům v podání Bílovických.

Hvězdou zápasu byl nakonec Daniel Schmied. Runningback a hrající trenér zařídil krásnými běhy všechny touchdowny svého týmu. V 37 letech ukazuje se svou silnou stavbou těla (182 cm, 116 kg), jak vypadali v Česku runningbaci dříve. I on funguje na principu prorážení skrz zdi a také na skvělé práci ofenzivní lajny.

Sígrs předvedli, že si umí formu naplánovat na správný čas. Blades naopak jedinou porážku sezony utrpěli až ve finále. A bolet je bude ještě hodně dlouho, nulu na útočném kontě totiž neměli už hodně dlouho, konkrétně naposledy v červnu 2013 v zápase tehdejší sedmičkové ČLAF B s jejím pozdějším vítězem Pilsen Patriots (0:60).

OSLAVA_Sigrs

Iron Bowl: Znojmo Knights – Vysočina Gladiators 27:26

Infarktový průběh zápasu si přichystali k vlastnímu překvapení znojemští Knights, kteří ještě v poločase prohrávali o touchdown 14:20. Druhou polovinu zvládli přepnout do zběsilého offensivního režimu a svým sokům z Vysočiny v závěru uštědřili těsnou porážku o jediný bod. Ofensivní linie Gladiators odváděla skvělou práci a triu běhajících hráčů dokázala vytvořit dostatečný počet mezer pro běhy, které fungovaly. Na druhé straně byl ale brilantní Vrba, který zkompletoval se Smrčkou většinu krásných big plays. Rozhodující byl běh Volfa v samotném závěru a přesný kop při potvrzení, který rozhodl. Úžasný a dech beroucí zážitek, kde si respekt zasloužili obě strany a štastnějšími byli nakonec favorizovaní Knights.

gla_kni_line

Úvodní los dopadl lépe pro domácí tým, který se s plnou vervou pustil do útoku. Hned úvodní drive dopadl na výbornou – Martin Vrba našel Jakuba Smrčku dlouhou přihrávkou se ziskem přes 40y a stadion začal jásat, když se domácí wide receiver dostal do endzone. V tu chvíli bylo pro Knights vše růžové. Pak se ale ppovedl drive i Gladiators a zápas se najednou zlomil. Výborně hrající QB hostů Ondřej Pavlas se zasloužil o korekci a i potvrzení za dva body bylo úspěšně – 7:8. Ještě v úvodní části se Pavlas prosadil podruhé a povolil odskočení. Výbornou práci odváděli běhající hráči týmu z Vysočiny. Potvrzení se nepovedlo a stav byl 7:14.

I druhá čtvrtina byla pestrá a oba týmy se přetahovaly o míč. O srovnání se postaral domácí runningback Volf, který hlasité divácké kulise dopřál chvilkový oddech srovnáním, které ještě stvrdila kopačka výborně hrajícího Smrčka – 14:14. Dlouho to vypadalo, že se týmy do kabin rozejdou smírně, ale výborná práce trenéra Gladiátorů Pauluse a vyčerpání timeoutů otočil v body spasitel Radek Jindra, který odehrál další z kategorie životních zápasů. Potvrzení za dva body se sice opět nepovedlo, ale poločasový stav 14:20 z pohledu domácích překvapil a možná zaskočil nejen masu příznivců v hledišti.

Budoucnost možná nejen znojemského fotbalu: 19letý quarterback Martin Vrba

Do druhé poloviny týmy vstoupily už se změnami. Hlavní trenér domácích Pařízek kompletně proměnil celou obranu a tu osobně korigoval zraněný Lumír Kabelka. Ze začátku druhé poloviny to vypadalo slibně, ale další skvělá porce běhů dua runningbacků hostů Jindry a Bence krájela další cenné yardy. Z těch často těžil i QB Pavlas, který se s míčem velmi často vydával po zemí sám a doplňoval trio běhajících hráčů. Odměna přišla pro hlavního aktéra útoku za polovinou třetí části a odskok na 14:26 už věstil velké překvapení. Knights ještě ve třetí čtvrtině odpověděli. Šanci tentokrát z krátké vzdálenosti dostal Martin Vrba, který se ztratil ve změti těl a rozhodčí jej nalezli v endzone Gladiators – 20:26 a překlopili jsme se do závěrečné části.

Tropické hodnoty ukazoval teploměr na krásném zrekonstruovaném stadionu v Husových sadech a tep obou trenérů byl na hranici infarktu. Hrálo se o titul a napětí v závěru zápasu by se dalo krájet. Fanoušci bouřlivě podporovali své týmy, a to na obou stranách. Těch z Vysočiny dorazila slušná suma a byl to boj nejen v hledišti, ale i na lavičkách. To už si v hlavě střádal plány domácí runningback Volf. Fanaticky nastartovaný, jak jsme ho v celém zápase neviděli, se prohnal celým hřištěm a 71y běh zakončil až v endzone. Stal se hrdinou domácích fanoušků a za stavu 26:26 už bylo vše jen na kopačce Smrčky. Ten se ale udržel v koncentraci a míč trefil mezi tyče – 27:26. Do konce zbývalo necelých 10 minut a blýsknout se musela obrana, která chtěla udržet obrat zápasu. Když se několik desítek sekund před koncem dostal po turnoveru na míč útok domácích, bylo rozhodnuto.

oslavy_kni

Nádherný zápas sledovalo přes 1400 diváků v ochozech stavěných na bez mála tři tisíce a hlavní sektor byl plný emocí. Progres, který udělal tým Vysočina Gladiators si zasloužil respekt všech a práce na útočné lajně nás hodně pozitivně překvapila a má obrovský podíl na výsledku. Těsný průběh ukázal krásu amerického fotbalu v tom nejlepším světle a zážitek, který jsme si všichni na místě užili v nás určitě přetrvá alespoň do příští sezóny.