Log In

Národní tým se v neděli porve o Evropu

Bitva o postup do další fáze kvalifikace o mistrovství Evropy v americkém fotbale vypukne v Pardubicích už v neděli. Češi nabuzení výhrou v Maďarsku před dvěma týdny věří, že svého soupeře, kterým je Polsko, zvládnou udolat. Jenže Poláci jsou tvrdým oříškem, tvrdý zámořský sport v jejich zemi roste nevídaným tempem a ambice mají severní sousedé veliké.

Pardubice, neděle 11. října, 14 hodin: výkop zápasu. O tři hodiny později se Češi radují z postupu přes Polsko. Tak sní asi všichni členové českého týmu a fanoušci. Jenže český tým čeká na východě Čech tvrdý boj. Díky lokaci relativně blízko polským hranicím očekává Česká asociace amerického fotbalu nájezd fanoušků i z Polska. Ti jsou proslulí svým bouřlivým povzbuzováním a také láskou ke sportu jako celku.

A pozitivní vztah si dokázali Poláci vypěstovat i k americkému fotbalu. Na Superfinále polské ligy přišlo letos přes čtrnáct tisíc fanoušků. Na přípravný zápas polského nároďáku s Ruskem před nedělní kvalifikací pak tři a půl tisíce diváků – ve východopolském Lublinu, kde tento sport propagují druholigoví Tytani.

Ale Pardubice nebyly vybrány náhodou nebo snad proto, aby přijelo hodně polských fanoušků. Pardubické publikum je při zápasech amerického fotbalu jedno z nejlepších, sportu rozumí a hlavně návštěvy na obou pardubických týmech bývají vysoké. Bitva by se tedy vedle hřiště měla odehrávat i na tribuně Letního stadionu u Tipsport areny.

Český tým od zápasu v Maďarsku pracoval na odstranění chyb odkrytých v testovacím duelu v Budapešti. „Pilujeme nějaká obranná schémata, ukázali jsme si, co hrát budeme a co ne. Hru zjednodušíme a zefektivníme. Nemůžeme dělat hloupé chyby jako v Budapešti, Poláci by nás rychle ztrestali,“ poodkryl trenér českého týmu Daniel Leško.

Navíc na kvalifikační zápas bude v plné síle, tým posílí i drážďanský safety Ladislav Jenšík a linebacker Stanislav Kolařík, kteří v Maďarsku chyběli. Obzvlášť posilnění o Jenšíka by mělo být znatelným aditivem do obranné hry českého týmu. „Věříme, že nám Láďa pomůže přesto, že s námi moc nenatrénoval. Hrál totiž až donedávna s Drážďany německou ligu,“ přiblížil situaci Leško.

Český tým v Budapešti trápila efektivita běhové útočné hry. Runningbackům se nedařilo, možná nejlepším byl Lukáš Růžek, který si hned v první čtvrtině ale přivodil zranění. „Ukázalo se, že nešlo o nic vážného, lehounký otřes mozku, Lukáš dostal ze strany do helmy. Naštěstí nešlo o koleno, které jej trápí a na kterém už má ve svých 23 letech plastiku. V neděli nastoupí v základu,“ řekl trenér. Zároveň přiblížil, proč měli Češi v přátelském utkání problém. Maďaři se dle jeho slov soustředili hlavně na bránění běhových akcí, Poláci hrají celoplošněji a kryjí dle Leška i přihrávky vzduchem.

Polsko má dle trenéra Leška velmi dobrý útok, s kvalitním mobilním quarterbackem a hbitými receivery. „Pokud bychom měli problém s nějakým receiverem, jsme připraveni na něj nasadit právě Jenšíka,“ prozradil Leško. Zápas Česko–Polsko začíná v Pardubicích v neděli ve 14:00.

Základní sestava

Offense

Dundáček – L. Růžek – Woleský, Balažovič, Štiegler, Warchol – Králík, Franta, Knotek, Praum, M. Kysilka

Defense

Šimánek, Machura, V. Svoboda, Večes – Augusta, Kolařík – Plánka, Ondrášek – Hamal, Jenšík, Kabát.

Zakladatel karlovarských Warriors, šéfredaktor a autor projektu czechfootball. Mimoto se věnuje sportovnímu marketingu, sociálním sítím a grafice.

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít