Log In

Ladislav Klimek míří reprezentovat český fotbal za hranice

Stavební kámen offensive line Ostrava Steelers mění své angažmá a míří do země galského kohouta! S mušketýry v Paříži bude Ladislav Klimek bojovat v premiérovém startu v druhé divizi. Hráčů z ČR se do zahraničních angažmá mnoho nedostává a Láďa nám ihned po svém přistání v hlavním městě Francie poskytl zajímavý rozhovor o jeho kariéře i cestě do Paris Mousquetaires.

Láďo, musím se tě hned na začátek zeptat na to zásadní. Jak se Čech dostane jako hráč zrovna do Francie?

Hodně mi pomohl portál europlayers.com (pozn.red.: největší portál pro nákup volných hráčů) a protihráč z Polska, s kterým jsem se v roce 2012 potkal na hřišti při zápasu mého tehdejšího týmu AZS Silesia Rebels proti Zaglibie Steelers. Musel jsem ho svou prací zaujmout, protože mě poté kontaktoval a dostal jsem šanci se ukázat. Čerstvě po prvním tréninku mi trenér dal jasné instrukce o tom, ať předvedu, co umím a jeden z mých spoluhráčů si tak přišel velmi snadno k vykloubení ramena a prasklým rovnátkům.

Francouzi jsou známí svou hrdostí k jazyku. Jak funguje komunikace v týmu?

Zatím se bavíme anglicky, protože francouzsky umím jen „je m’appelle“ (mé jméno, pozn. red.) a to stěží napíšu. Klub mi bude platit školu francoužštiny a takové možnosti rád využiju. Alespoň základy určitě užiju, protože minimálně půl roku se mnou počítají.

Jak jsi v klubu vázán? Jedná se o profesionální smlouvu nebo nějaký výměnný program?

Nejsem si jistý, jestli to lze nazývat profesionálním kontraktem, ale náklady mám minimální, vše kromě jídla za mě platí klub a dostávám navíc kapesné. Jako profesionál si ale nepřipadám.

Jak dlouho se vlastně věnuješ americkému fotbalu a kde všude jsi už dělal jméno americkému fotbalu?

Zajímal jsem se o fotbal přibližně od třinácti let, když jsem poznal hráče Havířov Devils. V patnácti už jsem začal hrát a angažmá jsem měl hned několik. Hrál jsem tedy u nás za Devils a později Ostrava Steelers, v sousedním Polsku a nyní mě čeká Francie. S národním juniorským týmem jsem se podíval ještě do Srbska a Itálie. Bez tvrdé dřiny se výsledky nedostaví, ale když na sobě člověk pracuje, nemyslím si, že je taková možnost ojedinělá. Za hranice se může dostat opravdu každý, pokud půjde svému cíli naproti.

Co tvůj nový tým po prvních trénincích?

Jsem překvapený, jaká je tu morálka. Už jsem byl v týmech, kde se na tréninky chodí v 20 lidech a disciplína je spíš na druhé koleji. Tady? Na každém tréninku je minimálně 50 lidí a každý tvrdě maká, aby se dostal do základu. Je tu vůbec výborný týmový duch, který vnímám už po pár trénincích. Head coach je navíc skvělý motivátor a každé jeho slovo tě nutí nad věcmi přemýšlet.

Když už si v Paříži troufnout přibrat Čecha, s kým dalším se v týmu mimo místních potkáš?

Jsou tu kluci z Polska a quarterback je z UCLA Bruins (NCAA Div. I, se slavným domácím stadionem Rose Bowl, pozn. red.). V týdnu by měl ještě přiletět další import z USA na pozici DL/OL, takže na toho se těším, protože se budu moct něco přiučit a také je to hráč, který se podíval do nejvyšší univerzitní soutěže. Měl jsem tedy i trochu štěstí, že si vybrali právě mě.

Patří do:

Zakladatel karlovarských Warriors, šéfredaktor a autor projektu czechfootball. Mimoto se věnuje sportovnímu marketingu, sociálním sítím a grafice.

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít