Log In

Kocián: Že v Lions skončím? To jsem věděl už po sezoně

Ví, o čem mluví. Trenér Martin Kocián se po loňském experimentu, kdy trénoval dva týmy naráz, rozhodl pro ukončení angažmá v obou. Pražští Lions i bratislavští Monarchs tak hledali nového trenéra. Kociána zaujala nabídka z rakouského Grazu, kde bude od nové sezony působit na pozici defenzivního koordinátora. Po dlouhém naléhání tak kývnul na nabídku zahraničního týmu. „Míval jsem nutkání zůstat v Česku, pořád mne tam něco drželo. Teď jsem se rozhodl a chtěl trénovat v zahraničí,“ přiznal bývalý trenér Lions, Monarchs, reprezentace Slovenska i Česka a několika týmů v Německu v rozhovoru.

Jak se vám dařilo v minulé sezoně kombinovat trénování v Lions a v Bratislavě u Monarchs?

Nebylo to úplně ideální, i proto jsem do něčeho podobného už letos nešel. Nakonec se mi ale podařilo najít nějaký systém, ve kterém se to dalo zvládat. Bylo to hodně ježdění tam a zpátky, jelikož nastaly i situace, kdy jsem měl jeden den trénink v Praze, druhý den v Bratislavě a pak zase v Praze. Víkendy pak probíhaly stylem: sobota zápas s Monarchs, v neděli zápas s Lions, nebo naopak. Vzhledem k úrovni obou těch organizací to šlo kombinovat, tady v Grazu by to samozřejmě už nešlo.

Po skončení sezony jste se pak rozhodl skončit na obou místech a hledal nové angažmá. Proč jste se rozhodl právě takto?

Bylo to trochu jinak. Chtěl jsem v Česku skončit a přejít do zahraničí, odkud jsem v posledních letech dostával nějaké nabídky. Pořád jsem ale měl nějaké nutkání zůstat v Česku, potřebu něco dodělat. Pro sezonu 2015 jsem se ale pevně rozhodl pro zahraničí. Měl jsem možnost jít do Bratislavy a přišly i jiné nabídky. Když pak nakonec přišla nabídka z Grazu, která přišla poměrně pozdě, tak jsem ji vzal. Bylo to něco, co mě oslovilo jak nabídnutými podmínkami, tak i způsobem práce, který mi v jednáních deklarovali. Už od léta jsem ale věděl, že nebudu pokračovat v Praze u Lions. O tom jsem se rozhodl bezprostředně po skončení sezony.

Jaké pro vás bylo opustit Lions, kde jste strávil řadu let?

Na jednu stranu to nebylo jednoduché, na druhou ano. Samozřejmě jsou Lions nějakou srdcovou záležitostí, z toho týmu jsem vzešel a mám k němu nějaký vztah, který k němu budu mít vždycky. Na druhou stranu jsem se ale jednou rozhodl, že se chci trénováním živit a v tu chvíli musí jít občas takové citové věci stranou. Koučování je pro mne zaměstnáním a musím se rozhodovat tak, jak cítím, že je to správné.

Jak se těšíte na souboj s Black Panthers v rámci AFL po dlouhodobé rivalitě, kterou jste na sideline Lions vnímal?

Má to jakýsi pikantní náboj, možná jej ale budou vnímat hlavně lidé zvenku. Bude to Čech proti českému týmu a každý stojí na jiné straně barikády. Z trenérského hlediska v tom ale není žádný rozdíl, jestli hrajeme proti Vienna Vikings nebo proti Black Panthers. Musíme se na oba týmy připravit stejně, čekají nás těžké zápasy v obou případech. Pro rakouskou ligu je strašně dobře, že v AFL Black Panthers hrají. Je to další kvalitní tým a byl by rozdíl mezi hraním v pěti týmech, což máme teď, nebo jen ve čtyřech. V Rakousku je snaha rozšířit AFL na více týmů, možná až osm, ale jak o výkonnostní, tak i finanční rozdíly mezi týmy v druhé lize tu expanzi zatím nedovolují.

Trenér Martin Kocián v utkání Slovensko - Česko v srpnu roku 2013 vedl Slováky.  Foto: Lukáš Machala

Trenér Martin Kocián v utkání Slovensko – Česko v srpnu roku 2013 vedl Slováky.
Foto: Lukáš Machala

Těšíte se na návrat k úloze defenzivního koordinátora, kterého budete v Grazu dělat?

Musím říct, že se těším hodně. Takovou tou nevýhodou hlavního trenéra je, že se musí zabývat množstvím věcí mimo fotbalu nebo i týmových věcí, které nesouvisí se samotnou hrou. Pro mě tyto věci od nové sezony odpadají a můžu se čistě soustředit na fotbalovou práci. Nemusím se tak zajímat o kázeňské problémy, shánění sponzorů a další věci, které má headcoach na starosti.

Jaké máte v Grazu cíle pro novou sezonu po nepovedeném představení v roce 2014?

Pro mě je velká výzva, že se Graz vloni nedostal do playoff. Je to taky důvod, proč jsem dostal tuto práci. Budování týmu zespoda, tedy tak, jak máme v Grazu v plánu, je základ koučovské práce a také její nejzábavnější část. Těším se na sezonu a myslím si, že se můžeme už v této sezoně dostat na úroveň, na níž byl Graz v minulosti zvyklý.

Co říkáte na postoj Grazu v otázce importů, které úplně odmítá?

Rakouská pravidla dovolují maximálně jeden import nejen na hřišti v jednu chvíli, ale dokonce i na soupisce. To znamená, že se jedná jen o jednoho hráče, kterým obvykle bývá quarterback. Klub se rozhodl, že nebude investovat do jednoho hráče, ale že naopak použije finance na rozšíření trenérského štábu. Vydal se tedy cestou kontinuálního zlepšování týmu, ne jednoletým řešením v člověku, který přijede před sezonou a hned po ní odjede. Giants chtějí stavět na vlastních hráčích a dostatkem trenérů jim chtějí dát to nejlepší prostředí pro zlepšování se. Je vždy fajn nějakého importa mít, ale věříme, že dlouhodobou prací se dá rozdíl smazat. Kdyby byla situace stejná jako v Německu nebo Česku, kde mohou být dva importi na hřišti, což znamená dva pro defense a dva pro offense, tak už se taková situace řeší trošku složitěji. Import na pozici quarterbacka je velkou posilou, ale pokud dokážeme pořádně vyladit obranu, dá se i produktivita špičkového hráče ztlumit.

Kolik lidí si máme představit za vámi zmiňovaným „rozšířením trenérského štábu“?

Zatím jsme tady dva koučové na fulltime. Blíž k sezoně samozřejmě přijdou další. Budu mít k sobě tři trenéry na obranu a další tři budou pro útok. Celkově i se special týmy a headcoachem to bude osm lidí.

Dokážete po krátké době v Grazu nějak srovnat úroveň rakouských a českých hráčů?

Velkým zrcadlem, které se nastavuje výkonnosti hráčů v obou zemích, je jistě úroveň národních týmů. To jak hraje rakouský národní tým, je jen výsledkem koncepční práce. Má velkou základnu lidí, vybírá si nejlepší z nejlepších z určitého balíku lidí. Musím říct, že jsem se zde zatím setkal s mnohem větší disciplínou hráčů, než jaká je v Česku. To je stejné jako v Německu. Nemyslím tím disciplínu na trénincích, kde už to není ani u nás nějaká anarchie. Teď je pro hráče nudná doba, kdy jsou pouze kondiční tréninky, hodně běhání a posilování, které mají k fotbalu samotnému daleko. Míč jsme ještě v přípravě neviděli. Tady se projevuje ta disciplína. Hráči na tyto tréninky poctivě chodí, což se v Česku často neděje. Rakušané vědí, proč makají naplno, protože by je to jistě někde dohnalo. Konkurence je v Rakousku veliká, a to jak v týmu, tak i na reprezentační úrovni. Každý tak dře naplno, jelikož má pro co pracovat.

Jak vzali hráči prodloužení přípravy kvůli tomu, že se rakouský národní tým nepodívá na MS, čímž se začátek AFL o několik týdnů posunul?

Už jsem řekl, že hráči jsou tu disciplinovaní, a tak se tu nekoná ani nějaké to protestování či ironické vzdychání. Vzali ten fakt tak, jak je, a i když se na fotbalové tréninky hodně těšili, tak na mysli nijak neklesli. Z mého pohledu je posunutí výborné, hráči se dostanou do ještě lepší fyzické kondice a do začátku ligy budou ve špičkové formě.

Patří do:

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít