Log In

Když Amerika končí, Česko teprve začíná

Necelé dva měsíce od vrcholu amerického fotbalu v zámoří v podání jubilejního padesátého Super Bowlu se v naprostém poklidu rozjíždí naše nejvyšší soutěž. A tak zatímco česká šestice zástupců v České lize amerického fotbalu zahajuje svá první letošní klání, v Americe při zaslouženém odpočinku a vstřebávání dojmů z minulé sezony začínají teprve první spekulace o draftech na nový ročník. Zahájení samotné nové sezony je prozatím v nedohlednu.

Když se 7. února před více než jedenasedmdesáti tisíci fanoušky tísnících se v aréně San Francisco Bay v Santa Claře postavili Broncos z Denveru, jakožto nejlépe bránící tým soutěže, proti Panthers z Caroliny, kteří sezonu uhráli s jedinou porážkou, dalo se od utkání hodně čekat. Jenže oba týmy vyšly z defenzivní strategie a nejen desetitisícům v hledišti, ale i téměř 112 milionům diváků u televizních obrazovek, se naskytl pohled na nejvíce obranářský duel v dějinách NFL. Zatímco událost obřích rozměrů, kde americkou hymnu zazpívala Lady Gaga a v poločase vystupovali například Coldplay, Beyoncé nebo Bruno Mars, a kde třicetivteřinová reklama stála 5 milionů dolarů, nabídla divákům pouhé 3 touchdowny a utkání skončilo vítězstvím Denveru 10:24, ukázali se čeští američtí fotbalisté v mnohem atraktivnějším světle.

Český americký fotbal na vzestupu

Domácí srpnový Czech Bowl s pořadovým číslem XXII si před čtyři a půl tisíc hlav čítající kulisou pražského stadionu v Edenu nabídl mnohem bodově bohatší výsledek. Díky dohromady devíti touchdownům na obou stranách při značné dominance favorizovaných pražských Black Panthers, kteří nastoupili v domácí soutěži poprvé v sezoně v nejsilnější sestavě, se diváci dočkali výsledku 52:13, s čímž mohli být v krásném letním dni maximálně spokojeni. Nejužitečnějším hráčem byl vyhlášen Tomáš Svoboda, který si tak ještě trochu více přikořenil sváteční den.

S jakou formou se v nové sezoně loňský mistr představí, se dozvíme příští víkend. V prvních utkáních nového ročníku nejvyšší soutěže se již stihli představit trnavští Bulldogs, kteří porazili Ostravu Steelers 39:13, když během třetí čtvrtiny vedli již 39:0. Trnavské nabídky na fotbalové odpoledne využilo 150 diváků, kteří mohli vidět hned 4 touchdowny z dílny Hence, kterého dvakrát doplnil Klementovič. Kuriozitu si připravili oba kopáči, když na každé straně jednou nastřelili tyč při potvrzování touchdownu. V druhém víkendovém utkání se utkali Pardubice Stallions s Prague Lions. Pražané dokázali udržet postupně se navyšující vedení i přes mohutný finiš domácích v poslední čtvrtině. Nakonec si hosté odvezli výhru 21:34 a úspěšně se tak nastartovali do nové sezony.

Příští víkend se v sobotu znovu představí pardubičtí Stallions, kteří zavítají na půdu loňských finalistů příbramských Bobcats, v neděli se pak v pražském derby utkají Black Panthers s Lions. Velký den světového fotbalu pak přijde na řadu 28. dubna, kdy se budou v nočních hodinách konat drafty do NFL. Kdo bude novým mladým hrdinou, jakým se po vyhraném Super Bowlu stal několikrát zatracovaný Peyton Manning, který i přes čtyři operace na ploténce neměl v závěru kariéry plný cit v prstech? I přes tento hendikep se ve 39 letech dokázal s krásným sportem rozloučit na samém vrcholu ziskem svého druhého triumfu.

 

Zakladatel karlovarských Warriors, šéfredaktor a autor projektu czechfootball. Mimoto se věnuje sportovnímu marketingu, sociálním sítím a grafice.

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít