Log In

IFAF Europe přidělila flagové ME Česku a zavedla nový systém šampionátů

Skvělá zpráva pro rozvoj fotbalu v České republice. Výkonný výbor IFAF Europe přidělil pořadatelství Mistrovství Evropy ve flagfotbalu 2017 právě české straně, a tak se za dva roky můžeme těšit na zajímavé klání na našem území. Pro letošní rok bylo pro pořadatelství stejného turnaje vybráno Španělsko. Výkonný výbor také schválil systém evropských soutěží v tradiční verzi fotbalu.

Udělení pořadatelství flagového ME do Česka je velkou událostí. ČR ještě nikdy turnaj podobné velikosti v našem sportu nehostila. Bude zajímavé sledovat, jak se vhozené rukavice zhostí organizátor v podobě České asociace amerického fotbalu. Jedním z důležitých kroků může být zlepšení kreditu českého fotbalu díky osobě sekretáře ČAAF Michala Rosívala, který vedle svého úřadování v komisi rozhodčích IFAF dostal nově na starosti i ženský fotbal v rámci mezinárodní federace.

IFAF Europe na posledním zasedání svého výkonného výboru ale projednávala i systém soutěží na Starém kontinentu. Organizace je totiž výsledkem bojů o Evropu mezi celosvětovou IFAF (Mezinárodní federace amerického fotbalu) a EFAF (Evropskou federací amerického fotbalu). Poté, co evropské soutěže zastřešoval EFAF, se ke kormidlu po vzájemné dohodě dostala celosvětová federace, a tak musel být znovu sestaven systém soutěží.

Připomeňme, jak se věci měly dříve. ME se hrálo ve třech divizích, v letech po sobě. Vítěz C divize postoupil do ME divize B v příštím roce. Vítěz béčkového mistrovství pak postoupil na turnaj A divize. Poslední z týmů na turnaji pak vždy sestupovaly.

Michal Rosíval mezi bratry Krejbichovými při posledním reprezentačním zápase v září 2014 proti Nizozemsku. Česko vyhrálo 12:6.  Foto: Miki Gerlašinský

Michal Rosíval mezi bratry Krejbichovými při posledním reprezentačním zápase v září 2014 proti Nizozemsku. Česko vyhrálo 12:6.
Foto: Miki Gerlašinský

Nyní je systém jiný. V rámci nového rozřazení se pro cyklus 2015 – 2018 zavádí nový způsob párování zápasů. První na řadě bude kvalifikace o postup do tzv. skupiny B. Ta je v plánu na podzim letošního roku. Dle stávajícího žebříčku zemí (v němž ČR figuruje na 9. příčce) se sestaví dvojice. Kdo bude hrát s kým? To se zjistí na základě přihlášek do aktuálního cyklu.

Pro Česko platí, že pokud se přihlásí 19 a méně zemí, kvalifikaci hrát nemusí a do skupiny B postupuje rovnou. Pokud bude 20 a více zemí, bude hrát kvalifikaci o postup právě s týmem číslo 20 v žebříčku. Zápasy se budou dle všeho hrát na hřišti lepšího.

Jistý postup na ME 2018 mají tři týmy: Německo, Rakousko, Francie a Finsko. Dánsko se Švédskem vyzvou v souboji o poslední dvě místa vítěze skupin B1 a B2. Tyto skupiny jsou po čtyřech týmech a budou se hrát v roce 2016 v rámci víkendového turnaje. I o pořádání této akce má Česká asociace amerického fotbalu zájem.

Dle informací ČAAF zatím není jisté, kolik týmů se přihlásí, a tak se reprezentační trenér Leško nemůže spolehnout na žádné z řešení. Pokud by letos na podzim nehrál český výběr kvalifikaci, zahrál by si rád alespoň nějaký přípravný zápas. Jenže připravené varianty v podobě Švýcarska, Maďarska nebo Polska zatím nelze potvrdit. Právě tyto země totiž budou ve výše zmíněné kvalifikaci nastupovat téměř jistě.

Patří do:

Komentáře

Log In or Create an account

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie, které zlepšují zážitek z navštěvování webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít